Donanım

OCZ VX500 SSD incelemesi

By

on

OCZ VX500 oldukça hafif yapısına rağmen güçlü bir performans sunuyor.

Toshiba tarafından piyasaya sürülen OCZ model disklerden 2,5 inç boyutunda SATA arayüz ile 6 Gbps hıza sahip VX500 hafif yapısına rağmen güçlü performansı ile dikkatimizi çekti. Eğer dizüstü bilgisayarınız için bir güncelleme düşünüyorsanız doğru seçim olabilir. Gelin özelliklerine yakından bakalım.

Kapasite ve fiyatlar

VX500 128GB, 256GB, 512GB ve 1TB olmak üzere dört kapasite seçeneğine sahip. Fiyatlar ise yaklaşık 70 dolardan başlayıp kapasiteye göre 350 dolara kadar çıkıyor. Elbette bunlar ABD fiyatları Türkiye için 250 ila 1.200 TL aralığında olabileceğini söyleyebiliriz.

Bu rakamlar hala bir disk için gözünüze yüksek görünebilir ancak SDD performansı ile Gigabyte başına 35 cent maliyet çok yüksek değil ve 2017 yılında bu fiyatların daha da düşmesi bekleniyor.

VX500 serisi SSD’ler MLC (Multi Level Cell/2-bit) NAND bellekler kullanıyorlar. Bu daha yavaş TLC (Triple Level Cell/3-bit), bellek teknolojisine göre daha üstün performans sağlayan yeni bir nesil.

vx500 box

60 gramın altındaki ağırlığı ile VX500 serisi bu güne kadar gördüğümüz en hafif SDD olma ünvanını alıyor ayrıca 7 mm genişlikteki profili de bu seriyi ince dizüstü bilgisayarlar için uygun hale getiriyor. Tüm serinin kutularından yedekleme ve geri yükleme işlemleri için Acronis True Image 2016 lisansı da çıkıyor.

Performans

VX500 MLC tipi bellekler ile beklenen performansı da sunuyor. Sıralı okuma ve yazma hızları 508MBps ve 479MBps olan diskler SSD için oldukça iyi değerler.

ocz vx500 as ssd

TLC kuzenlerinin aksine uzun süreli okuma yazma sürelerinde VX500, Kingston HyperX Savage gibi MLC tip bellekler kullanan benzerleri gibi, performans kaybı yaşamıyor.

20 GB büyük dosya ve klasör işlemlerinde VX500’ün fiyatına göre oldukça iyi performans verdiğini gözlemledik.

ocz vx500 20gb

Çoklu dosya okuma testleri bizi biraz üzdü ama bunu göz ardı etmek için fiyat/performans oranına bakmak yeterli oluyor.

VX500 beş yıl garantiye sahip ve 128GB kapasite için 74TBW (74 TB) bozulma öncesi yazma hacmi sunuyor. İsteyenler Toshiba/OCZ gelişmiş garanti porgramı da satın alabiliyor ancak bu ülkemizde geçerli olur mu bilemiyoruz.

 

Sonuç

Kısaca eğer hafif ve ince dizüstü bilgisayarınız için fiyat/performans odaklı bir SSD arıyorsanız Toshiba OCZ VX500 serisi aradığınızı size fazlasıyla sunacaktır.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir