Donanım

Nvidia, Maxwell mimarili ilk GPU’larını duyurdu

By

on

NVIDIA, en üst düzeyde güç verimli tasarımlarda muhteşem performans sunan ve yeni Maxwell grafik mimarisini temel alan ilk GPU’ları duyurdu. NVIDIA GeForce GTX 750 Ti ve GTX 750 GPU’ları ilk nesil Maxwell mimarisinin daha az ile daha çok şey başarma yeteneğini sunuyor. 

1080p çözünürlükte çalışan GeForce GTX 750 Ti, Fermi mimarisi ile geliştirilmiş olan ve Steam Donanım Araştırmasına göre en fazla kullanılan NVIDIA GPU’lardan biri olan GTX 550 Ti’nin iki katı kadar performans sunuyor ve yarısı kadar güç kullanıyor. GTX 750 Ti, Fermi mimarisini temel alan ve şirketin 499 dolardan satılan ürünü olan GeForce GTX 480’e yakın bir performansa sahip, ancak aynı GPU’nun yalnızca dörtte biri kadar, yani 60 watt güç tüketiyor.

NVIDIA GeForce İş Birimi Genel Müdürü Scott Herkelman, yeni ürünlerle ilgili “Performansı geliştirmek için watt başına performansı geliştirmemiz gerektiğini biliyoruz çünkü süper bilgisayarlardan PC’lere ve akıllı telefonlara kadar tasarladığımız her sistemin bir güç sınırı var. Bu nedenle, şimdiye kadar geliştirilen en verimli GPU mimarisi olan Maxwell mimarisini geliştirdik.” açıklamasında bulundu.

Yalnızca 14-15 cm (5.7 inç) olan GTX 750 Ti GPU’nun küçük fiziksel tasarımı dahili bir güç kablosu gerektirmiyor. Böylece, entegre grafikler veya diğer küçük form faktörlü tasarımlara sahip PC’leri olan oyuncular, güç kaynaklarını yükseltme gereksinimi duymadan veya artan enerji maliyetleri ile karşılaşmadan 1080p’de kaliteli bir oyun deneyimi için geçiş yapmak mantıklı bir seçim olarak öne çıkıyor. GTX 750 Ti çok az güç tükettiğinden, son derece sessiz çalışıyor ve çok az ısı üretiyor, bu nedenle ev sineması PC’leri için de oldukça iyi bir seçim oluyor.

NVIDIA İçerik ve Teknoloji Kıdemli Başkan Yardımcısı Tony Tamasi’nin açıklamasına göre, “NVIDIA, gelecek nesil oyun deneyimi sunmanın yalnızca saniyede birkaç çerçeve daha fazla sunmak üzere saat hızları, ısı ve gürültü ayarlarından çok daha başka bir anlama geldiğini biliyor” dedi. “GameWorks teknolojilerimiz, GTX 750 Ti ve 750’nin performans, güç verimliliği, soğuk ve sessiz çalışması ile bir araya geldiğinde oyuncuların oynama tarzını büyük ölçüde değiştirmektedir.”

NVIDIA GeForce GTX 750 Ti ve GTX 750 GPU’lar artık ASUS, Colorful, EVGA, Gainward, Galaxy, Gigabyte, Innovision 3D, MSI, Palit, PNY ve Zotac dâhil dünyanın lider eklenti kartı tedarikçilerinden elde edilebilmekle birlikte İş ortaklığı katılımı bölgeden bölgeye farklılık gösterebiliyor. Fiyatların GTX 750 için  407 TL, GTX 750 Ti için 482 TL’dan başlaması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir