Donanım

NVIDIA Computer Planet incelemesi

By

on

Oyun bilgisayarlarının sunduğu performansın yanında; büyük, kaba ve ağır olma gibi dezavantajları da var. İncelediğimiz Computer Planet oyun bilgisayarı ise bu tabuları yıkmış gibi görünüyor.

Sahip olduğu BitFenix mini-ITX kasa sayesinde modelin ilk göze batan noktalarından bir kaçı; diğer oyun bilgisayarlarında alışılagelmiş kasalar ile karşılaştırdığımızda küçük olması ve çok daha az yer kaplaması. Sağlam yapısı ile istediğiniz yere taşıyabilme olanağı sağlarken, kısmen de olsa göze hitap ediyor.

BitFenix’in dar yapısına rağmen piyasada bulunan bütün ekran kartları kasanın içine rahatça sığıyor ancak SLI veya Crossfire denemenizi pek tavsiye etmiyoruz. Diğer donanım parçalarını ise rahatça yerleştirmek mümkün.

Kasanın dezavantajlarından biri 3.5inç’lik depolama birimleri için yerinin olmaması. Öte yandan kasa içi havalandırma başarılı ve Corsair’in 550 watt PSU’su ve H80i sıvı soğutma sistemi sıcaklıkları kontrol altında tutuyor. Yaptığımız testlerde, bulundurduğu yüksek donanıma rağmen güç kullanımında sadece 256 watt gibi bir değer gördük. Fanlardan çıkan ses düzeyi ise baş edilebilir ölçüde.

İşlemci olarak Intel Core i5-4670K’ye ve ayrıca 16GB Corsair Vengeance belleğe sahip olan oyun canavarı, PCMark 7 performans testinde 6875 alırken Geekbench 3’te 17.253 gibi bir skora ulaştı. Chillblast gibi diğer firmaların modelleri ile karşılaştırdığımızda bu skorlar biraz düşük kalsa da bu boyutta böyle bir performans etkileyici.

Depolama alanı olarak ise Corsair 240GB SSD ve Seagate 2TB HDD kullanılmış. Bu sayede hem işlemlerin hızlı olması hem de depolama için yeterli yer sağlanması amaçlanmış. Ek olarak bir de 16x LG Blu-ray oynatıcı bulunmakta.

Grafik birimi olarak MSI’ın GTX 770 Lightning Edition modeli kullanılmış. Fabrika çıkışlı olarak zaten overclock’lu olan bu kart ayrıca firma tarafından maksimum performansı vermek üzere limitlerine kadar zorlanmış.

Yaptığımız Alien vs Predator testinde, 720p çözünürlükte 124fps’ye ulaşırken daha yüksek çözünürlüklerde ise takılmadan 69fps gibi bir değerde oyuna devam etmek mümkün oldu.

Oyun deneyiminizi daha da iyileştirmek için AOC’nin 23.6inçlik e2450Swh monitörü ve yüksek ses kalitesi için ise Logitech’den Z313 hoparlörler kullanılmış.

Oyunculara hitap eden donanım bunlarla kalmıyor; Computer Planet ayrıca Corsair Raptor K50 model klavyesini ve M40 oyuncu faresini kullanıcı beğenisine sunuyor. Tuş takımı alışılagelmişten farklı olsa da klavyenin kullanımı genel olarak rahat. Klavye üzerinde 18 adet ayarlanabilir tuş ile oyunlarda performans daha da artırılıyor. Bilgisayarın faresi ise hassas ve ergonomik.

Computer Planet, her şeyden en uygun dozda kullanıcıya sunarken, aşırıya kaçmadan kaliteli bir oyun deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir