İnceleme

Nokia Lumia 930 incelemesi

By

on

Microsoft’un mobil pazarda Google ve Apple’ın peşinden gelen işletim sistemi Windows Phone’u yayma çabaları sürüyor. Yeni akıllı telefonu Nokia Lumia 930 ile de Microsoft kendini geliştirmeye devam ettiğini gösteriyor.

Yeni bir amiral gemisi telefon olarak 1799 TL’lik fiyat etiketiyle LG, Sony, Samsung ve Apple’dan biraz daha uygun bir fiyata sahip olan Windows Phone 8.1’li Lumia 930, dün itibariyle mağazalardaki yerini aldı. Biz de telefonu detaylı bir şekilde inceledik.

Tasarım ve kasa

Şimdiye kadar gördüğümüz Nokia Lumia imzası taşıyan telefonların, standarda yakın ve birbirine benzeyen bir görünümü vardı. Lumia 930’un ön kısmına baktığımızda da bu tasarımın dışına çıkılmadığını görüyoruz. Ekranın altında, Windows Phone’un üçlü dokunmatik tuşları ve sağ tarafta da alışık olduğumuz ses, güç ve kamera tuşları bulunuyor. Ön tarafı bildiğimiz Lumia olan 930’un arkasını çevirdiğimizde ise, Nokia’nın neon renkleriyle parlak bir çalışma yaptığını görüyoruz. Hali hazırda renkli telefonlarıyla öne çıkan Nokia, Lumia 930 ile bu olayı apayrı bir seviyeye çıkarmış. Siyah ve beyaz seçeneklerine ek olarak parlak yeşil ve turuncu renkler biraz dikkat çekiyor. Bunun olumlu mu olumsuz mu olduğuna ise telefonun sahipleri karar verecek.

Nokia-Lumia-930

Lumia cihazların hepsi tamamen plastikten oluşyor ancak 930’da kullanılan alüminyum çerçeve, telefonun tutuşunu iyileştirirken, sağlam da bir his vermesini mümkün kılıyor. Arka kapakta ise yumuşak bir tasarım söz konusu ve bazen telefon elinizden kayıp düşecekmiş gibi hissettirse de genelde kaliteli bir tutuş sağlandığını söyleyebiliriz. Sonuç olarak, Nokia’dan beklediğimiz üzere kasa kalitesi oldukça yüksek.

Luma 930’un tasarım anlamında bahsedilebilecek tek olumsuz yanı ise, telefonu biraz iri kılan 10mm’lik kalınlığı. Diğer amiral gemisi akıllı telefonlarla kıyasladığımızda kalın kaçan telefonun 167 gramlık ağırlığı ise rakiplerine yakın bir seviyede. Lumia 930’un kutusundan kablosuz şarj aleti çıktığını da ekleyelim.

Donanım

iPhone ve Android telefonlarla yarışmak isteyen Microsoft’un, Windows Phone cihazlarında donanımı öne çıkarmaya çalıştığını biliyoruz. Lumia 930 da bunun güzel bir örneği. Şu an için Quad HD çözünürlükle piyasadaki en kaliteli ekran LG G3’te bulunuyor ancak Lumia 930’daki 441 ppi yoğunluğa sahip Full HD ekran da kusursuza yakın bir görüntü sunuyor. AMOLED ekranı gayet parlak ve canlı renklerle telefonu öne çıkaran en büyük etmenlerden. 5 inçlik boyutu da Lumia 930’u, iPhone harici diğer amiral gemisi akıllı telefonların yanına koyuyor. Görüş açısı da ClearBlack teknolojisiyle çok üst seviye olan Lumia 930, ekran konusunda tatmin edici bir telefon.

Ekranın altında ise çoğu üst seviye Android telefonda görmeye alıştığımız Qualcomm Snapdragon 800 işlemci bulunuyor. Dört çekirdeği 2.2 GHz’e sabitlenen işlemciye, 2 GB RAM eşlik ediyor. Ekstrası olmamakla birlikte eksiği de olmayan bu kombinasyonun nasıl bir performans sunduğunu yazımızın ilerleyen bölümlerinde okuyabilirsiniz.

Lumia 930, depolama alanı konusunda oldukça katı bir telefon. Herhangi bir artırılabilir hafıza söz konusu değil ve telefonun yalnızca 32 GB’lık modeli bulunuyor. Microsoft buna ek olarak telefon sahiplerine 7 GB ücretsiz OneDrive bulut alanı da sağlıyor.

Telefonda son teknoloji 11ac Wi-Fi desteği ile Bluetooth 4.0 ve NFC bulunuyor. Kablosuz şarj imkanı da sağlayan Nokia, ilk telefonlarından beri bunu kullanıcılarıyla buluşturmaya devam ederek gözümüzde diğer telefon üreticilerinden bir adım öne çıkıyor. Yine son dönemde görmeye alıştığımız parmak izi okuyucusu vb. sensörler ise Nokia’ya henüz uğramadı ve yakın zamanda da uğrayacağını düşünmüyoruz. Telefon Türkiye’de henüz kullanamaycak olsak da 4G LTE desteği sağlıyor ve nano SIM kart destekliyor.

Donanım alanında oldukça önemli yer kaplayan kamera konusunda da Nokia’nın kendini giderek geliştirdiğini görüyoruz. Lumia 930’un kamerasına aşağıda okuyabileceğiniz ayrı bir bölüm ayırdık.

Performans ve pil ömrü

Donanım özellikleri düşünüldüğünde, Lumia 930’un sunduğu performansın çok iyi olduğunu söyleyebiliriz. Windows Phone 8 işletim sistemi bazı düşük seviye telefonlarda sorunlar yaratsa da, Lumia 930’da hiçbir sıkıntı çıkarmadan çalışıyor. Uygulamalar hızla açılıp kapanıyor ve uygulamalar arası geçiş konusunda da telefon bekleneni veriyor.

Büyük, parlak ekranlar söz konusu olduğunda zaten kafaları kurcalayan pil ömrü, iyice sorun oluşturmaya başlıyor. Ancak Nokia’nın hali hazırda başarılı olduğu pil ömrü konusunda Lumia 930 da hayal kırıklığı yaratmıyor. Sürekli YouTube’da video izleyip, ekran parlaklığı son seviyedeyken oyun oynamayacaksanız, telefonun 2 günü geçen bir pil ömrü olacaktır.

Kameralar

Nokia’nın Lumia 930 ile sunduğu kamera oldukça kaliteli. PureView arka kamerasında 20 MP 1/2.5 inç sensör ile Zeiss marka lens bulunuyor. Windows Phone kamera uygulamasına ek olarak da, kullandığınız lense göre farklı özellikler ve ayarlar sunan Nokia Camera uygulaması Lumia 930 ile birlikte sunuluyor. Lensler ise manuel olarak indiriliyor ancak hepsi ücretsiz ve Panorama, Refocus, Glam Me ve Cinemagraph gibi çeşitleri bulunuyor.

Nokia-Lumia-930-Manual-focus_thumb

Nokia Camera, buna ek olarak deklanşör hızı, ISO, beyaz dengesi, odak ve benzeri manuel kamera ayarları da sunuyor. HDR moduyla birlikte bu kontroller, telefonun kamerasını sonuna kadar kullanma konusunda büyük fayda sağlıyor. Diğer yüksek çözünürlüklü Lumia telefonlarda olduğu gibi, Nokia Camera uygulaması iki aşamalı çekim sunuyor ve iki farklı fotoğraf kaydediyor. Kolay paylaşım için 5 MP bir fotoğraf ve ikinci olarak da en yüksek çözünürlüklü fotoğraf elde ediliyor. Varsayılan olarak 16:9 en-boy oranına sahip kamera, bu ayarda 16 MP fotoğraf çekerken, 4:3 en-boy oranında 19 MP görüntü kalitesini yakalıyor.

Nokia-Lumia-930-Gallery-5_thumb

Lumia 930’un PureView kamerasıyla çekilen videolar da oldukça kaliteli. Optik sabitleme özelliği ile çekimlerdeki hareket minimuma indiriliyor ve sabit bir görüntü elde ediliyor. 1080p çözünürlükte çekilen video ekranda çok kaliteli görünse de, bilgisayara geçildiğinde 1080p izlenimi vermiyor. Telefonları düşündüğümüzde gayet makul ve başarılı addedebileceğimiz Lumia 930’un kamerası, yalnızca video konusunda çok küçük bir hayal kırıklığı yarattı.

Telefonda 20 MP arka kameraya ek olarak bir de 1.3 Mp ön kamera bulunuyor. Kaliteli selfie fotoğraflar çekilebilen kamera, Skype benzeri görüntülü görüşmeler için de gayet uygun.

Genel olarak kamera kalitesine baktığımızda ise Lumia 930’un kaliteli fotoğraf çeken bir telefona sahip olmak isteyen kullanıcıları hiçbir şekilde mutsuz etmeyeceğini söyleyebiliriz.

Yazılım

Lumia 930, Android ve iOS’in arkasında bulunan ancak son güncellemeyle oldukça önemli ve kullanışlı özellikler kazanan Windows Phone 8.1 işletim sistemiyle geliyor. Action Center ile Windows Phone kullanıcılarının uzun zamandır beklediği bildirim merkezi, Wi-Fi ve Bluetooth giib ayarların da hızlıca yapılabildiği bir menü ile bu sürümde kullanıcıyla buluşuyor.

Kutucuklu başlat ekranı da, daha kişiselleştirilebilir bir yapıyla kullanıcıyı memnun eden bir görünüm kazandı. Arka plana dilenen fotoğraf koyulabiliyor ve 6 sütuna kadar alan yaratılabiliyor. Ek olarak WP 8.1 ile artık kaydırarak yazmaya olanak sağlayan Word Flow klavye, hava durumu bilgisi ve Sense uygulamaları sağlayan entegre bir takvim de bulunuyor. Microsoft’un dijital asistanı Cortana da sürüme dahil ancak Türkiye’de kullanımı şimdilik zor.

Telefonda herkesin işine yarayabilecek önceden yüklü uygulamalar bulunsa da, Windows Phone’un uygulama konusunda iOS ve Android’in çok gerisinde kaldığını belirtmek durumundayız. Yeni çıkan her uygulamanın Apple ve Google cihazlarına geleceği kesin gibiyken, Windows Phone dendiğinde akıllarda hâlâ bir soru işareti oluşuyor. Uygulama geliştiricileri ve üreticiler, Windows Phone’un henüz yeterli pazar payına ulaşmadığını belirtirken, Microsoft’un geliştiricileri ikna çabaları da sürüyor. Yine de Windows Phone’da sıklıkla kullanılan ünlü uygulamaları ve çok sayıda yardımcı uygulamayı bulmak mümkün.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir