İnceleme

Nokia Luma 1520: Dev telefon

By

on

Nokia açık bir şekilde piyasaya tutunabilmek için daha büyük telefonlar üretme stratejisini kullanıyor. Lumia 1520, şimdiye kadar çıkan en büyük Windows işletim sistemli akıllı telefon. O kadar büyük ki, bu telefonu sadece profesyonel basketbol oyuncuları rahatlıkla tutabiliyor.

Ancak yıldız sporcular artık moda olan telefonları kullanıyorlar. Nokia’nın Windows işletim sistemli telefonları maalesef bu grup içinde yer almıyor. Lumia 1520 için çıkan söylentiler oldukça etkileyici. 1080p ekran, 4 çekirdekli bir işlemci ve tam donanımlı 20 megapiksel bir kamera… Ancak telefon yine aynı kaba ve renkli kasasıyla çıkarak pek çok kullanıcının ilgi alanı dışında kalıyor.

Çok fazla büyük

Neredeyse Lumia 1520’yi gören herkes, telefonun boyutu karşısında şaşkınlığa uğruyor. Lumia 1520 ile rahatça telefon görüşmesi yapmak veya cepte taşımak bir hayli zor. Tutmak için iki elinizi de kullanmanız gerekiyor. Anormal büyüklükte elleriniz olmadığı sürece Lumia 1520 kullanırken zor anlar yaşayabilirsiniz. Hatta Lumia 1520 piyasadaki hiçbir akıllı telefon kılıfına sığmıyor. Şimdilik ancak tablet kılıflarında kullanılabiliyor. O kadar büyük ki, telefonla sokağa çıkıp fotoğraf çekmeye kalktığınızda insanlar tuhaf gözlerle size bakıyor olabilir.

Harika bir ekran

Lumia 1520 neredeyse bir televizyon gibi. 6 inç IPS LCD ekranında 1080p kaliteyle film izlemeniz mümkün. 368 ppi ekrana sahip olan 1520, bu alanda 388 ppi ile lider olan Galaxy Note 3’ün hemen ardından geliyor. Ancak Note 3’e ek olarak Nokia Lumia 1520’de, doygun renkler ve polarize olmuş ClearBlack ekran var. Bu sayede güneşli bir havada fotoğraf çekmek çok daha kolay. Note 3, izleme açısı olarak 1520’ye biraz üstünlük sağlasa da Nokia 1520 renk hassasiyeti ile kullanıcılar için daha iyi bir fotoğraf deneyimi sağlıyor. 

Doğal olarak 4 çekirdekli işlemci

Lumia 1520, 2.2 GHz Qualcomm Snapdragon 800 işlemciyle birlikte 2 GB’lık bir RAM’e sahip. Bu, Nokia’nın ilk 4 çekirdekli akıllı telefonu. Ancak Android’in aksine Nokia her zaman Windows telefonları için özel donanımlar geliştirdiği için bu zamana kadar çift çekirdekli işlemcilerle idare edebilmişti. Güçlenen işlemciyle birlikte ekranda geçiş yapmak çok daha akıcı. Oyun ve uygulamalar daha hızlı olarak kullanılabiliyor ve kamera çekimleri de eskiye nazaran bir hayli hızlı. Tüm bunlara ek olarak telefonun bataryası da güçlendirilmiş. Lumia 1520 3400 mAH’lik bataryaya sahip. Bekleme süresi oldukça tatmin edici ancak yüksek parlaktıkta video izleyip oyun oynandığında bataryanın düşüşünün ne kadar hızlı olduğunu fark edeceksiniz.

Kamerasıyla göz dolduruyor

Nokia son zamanlarda çıkardığı akıllı telefonların özellikle kameralarıyla kendinden söz ettiriyor. Daha önce çıkarmış olduğu Lumia 1020, 41 megapiksellik kamerasıyla oldukça yankı uyandırmıştı. Güçlü kamerasıyla birlikte Windows Phone platformuna Instagram ve Vine gibi popüler uygulamaların girmesi de kullanıcıları bir hayli sevindirmişti. Nokia telefonlar, güçlü kameralarıyla birlikte özelleştirilmiş kamera uygulamalara da sahip. Refocus uygulaması herhangi bir fotoğrafı çektiğinizden sonra dahi odaklama yapmanızı sağlıyor. Storyteller ise çektiğiniz fotoğrafların yer ve zaman bilgilerine göre albümleriniz için hikayeler oluşturuyor.

Yeni Nokia Lumia 1520 karşımıza 20 megapiksellik bir kamerayla çıkıyor. Çift LED flaşa sahip olması, gerektiğinde aydınlatmanın daha iyi yapılmasına olanak sağlıyor. Yapılan testlerde 1020, 1520’ye oranla; düşük ışıklı ortamda fotoğraf çekme, yakın çekim, makro odaklama ve video dengelemesi gibi hemen hemen her alanda üstünlük göstermiş bulunuyor. Ancak en büyük 1520 en çok fotoğraf çekme hızı konusunda 1020’den geri kalıyor.

Daha büyük bir Başlat ekranı

Oldukça büyük bir ekrana sahip olan Lumia 1520, dolayısıyla kullanıcılara daha büyük bir Başlat ekranı sunuyor. Eski Windows telefonlara nazaran ekranda daha fazla sütun olması bir avantaj. Yeniliklerden biri de ekran için yapılmış özellikler. Bunlar arasında ekrana çift tıklayarak telefonu uyandırmak ve  ekran kapalıyken tarih, zaman ve gelen mesajlar için titreşimi sağlayan Glance bildirimleri var. Telefonda son olarak Bluetooth 4.0 LE desteği mevcut. Yapılacak güncellemelerle birlikte 1520’nin diğer Nokia telefonlarla bağlantı kurması da kolaylaşacaktır.

Windows Phone için ne söyleyebiliriz?

Her ne kadar bir işletim sistemi incelemesi yapmıyor olsak da, Microsoft’un mobil işletim sistemi olan Windows Phone’un hala bazı alanlarda eksik olduğunu göz ardı edemeyiz. Telefonu kullanmaya başlayanlar için ekran parlaklığını değiştirmek, Wi-Fi’yi etkinleştirmek veya bildirimleri açıp kapatmak için kolay bir ayarlama paneli bulunmamakta. Microsoft, kullanıcılardan kendi ihtiyaçları doğrultusunda Başlat menüsünde kısayollar oluşturmasını bekliyor. Ancak oluşturulan kısayolların çoğunun aynı renge sahip olduğu hesaba katılırsa bu yöntem pek kullanışlı olmuyor.

Ancak Windows Phone mağazası daha iyiye gidiyor. En azından Microsoft’un açıklamasına göre hali hazırda 190,000 uygulama markette mevcut. Bu alandaki en büyük sorun, markete yeni giren popüler uygulamaların güncelleştirilememe gibi ciddi hatalar vermesi. Pazar payındaki artışın uygulama geliştiricilere cesaret vererek, devam eden uygulamalar için iki yerine üç ayrı sürüm çıkarması umut ediyoruz.

Satın almalı mı?

Nokia telefonun estetik olması konusunda bir hayli çaba harcıyor ancak Lumia 1520’nin boyutunun bu denli büyük olması kafalarda soru işareti bırakıyor. 1080p ekran ve dört çekirdekli işlemcinin, bundan sonra çıkacak Lumia telefonlarda da bulunması, pek çok kullanıcı memnun edecektir kesinlikle.

Her ne kadar Lumia 1520, kendi ailesindeki en öncü telefon olsa da, ilk Windows Phone deneyiminizi bu telefonla yaşamanızı önermiyoruz. Bu kadar büyük bir akıllı telefon kullanabilmek herkesin rahatlıkla yapabileceği bir şey değil. Nokia’nın eskiden, bir numara olduğu dönemleri hatırlayalım. 3310 ile patlama yaptığı, herkesin hayran kaldığı dönemler. Nokia tasarımcıları için bu ihtişamlı geçmiş elbette ilham kaynağı olacaktır. Tek yapmaları gereken daha akıllıca davranıp kameranın daha da üstüne düşmek ve telefonun büyüklüğe biraz daha dikkat etmek.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir