İnceleme

MSI GT72S Dragon inceleme: Laptop’ta masaüstü PC’deki gibi oyun oynamak için ne lazım?

on

MSI GT72S Dominator Pro G Dragon bir laptop’ta masaüstü sınıfı CPU performansı, masaüstü sınıfı depolama performansı ve masaüstü grafik performansı ile sadece birkaç yıl öncesinde duyulmamış olanı sunarak bariyerleri yıkıyor.

Burada dikkat çekici olan Nvidia’nın yeni GeForce GTX 980 çipinin kullanılması ki bu masaüstü GeForce GTX 980 ile 1:1 aynı performansı vaat ediyor.  Elbette GeForce GTX 980M grafik çiplerini yıl boyunca gördük ve masaüstü emsalinin sadece yüzde 75 gücüne sahipti. Kafa karıştırıcı biçimde GTX 980 mobil çip olarak adlandırılan ürün ise nihayet gerçek masaüstü performansı sunuyor.

Performansa girmeden önce şu dikkat çekici ejdere bir bakalım. Eski GT72 Dominator’ün yenisi gibi görünebilir. Dışında bir büyük fark var: Laptop’un kapağındaki ejderin gözleri cihaz açıldığında parlıyor. Bu eski GT72 Dominator’ün siyah, ağırbaşlı kapağına göre büyük bir terfi. Yeniden tasarlanmış klavye tuşları daha aydınlık yapıyor. O tuşlar ne yazık ki halen alan aydınlatmalı; MSI yetkilileri her tuş için bir RGB kurulumunun maliyet ve güç tüketimine dikkat çekti. Klavye standart kubbe tuşları kullanıyor; şayet mekanik tuşlar istiyorsanız GT80 Titan SLI’a yönelmek zorundasınız.

pc_gamer_gifts_msi_2-100633599-orig

İşt Ejder. MSI GT72S Dominator Pro G Dragon alüminyum kapağında açıldığında gözleri parlayan kırmızı bir ejdere sahip.

dsc01566-100633601-orig

Klavye geçen yılın GT72’isine göre daha da parlak hale getirilmiş. Ama her tuş için aydınlatma yerine halen alan aydınlatması var.

Klavye iyiydi ama yine de trackpad üzerindeki butonlar hoş değil.. Onları aktive etmek için başparmağınızla çokça baskı uygulamalısınız. Başparmağınız yorulduktan sonra trackpad’in butonlarına işaret parmağıyla basmaya başlıyorsunuz. İçeride diğer önemli değişiklikleri göreceksiniz. GT72 Dominator iki miniDisplayPorts ile HDMI çıkışlara sahip. GT72s Dragon bir mDP’yi Thunderbolt 3.0 combo USB-C portuyla değiştiriyor.

Depolama için 1 TB sabit disk ile M-Disc destekli bir LG Blu-Ray yazıcı alıyorsunuz. Ana sürücüsü oldukça egzotik: bir çift Samsung SM951 M.2 PCIe RAID 0 çalışıyor. Birleşik iki disk Crystal DiskMark 5’teki 2.8 Gbps okuma ve 1.3 Gbps yazmaya varan büyük sıra derinlikleriyle transfer hızlarını ateşleyebilir. Tek eksi? Sürücülerin her biri 120 GB ile çok cimri.

dsc04506-100633624-orig

MSI GT72S Dragon’daki BIOS iyi bir anakartınkiyle karşılaştırıldığında sönük kalıyor ama en azından fonksiyonel ve Skylake çipini kolaylıkla 4 GHz’e çıkarmamıza izin veriyor.

Tüm ayarlarıyla overclock’a hazır CPU
GT72S Dragon içinde bir Intel quad-core Skylake Core i7-6820HK çip bulunuyor. CPU kilitli değil ama fabrika varsayılan ayarı 2.7 GHz ve Turbo-Boost’ta 3.6 GHz. Masaüstü anakartların aldığı süslü UI’lerin aksine GT72S Dragon’un BIOS’u 2001’den kalmış bir anakarta benziyor. Fare kontrolü yok, ekran yazdırma opsiyonu yok ve overclock denemelerinde size yol gösterecek bir şey yok. En temel halde. Laptop’larda overclock’un etkin olması halinde bunun da gelişebileceğini söyleyebiliriz.

Testlerimizde standart hızı olan 3.2’yi hızlıca 4 GHz’e çıkartmayı denedik. 4 GHz overlclock’da dahi CPU fan hızı rahatsız edici bir hal almadı. Sadece stres testi altında fanlar hareketlendi. Toplamda GT72S’teki fan gürültüsünün asgari düzeyde tutulduğunu söyleyebiliriz. O bir Skylake olduğundan MSI işlemciyi dört DIMM yuvasıyla çok yoğun bir DDR4/2133 RAM’le eşleştiriyor. Yoğun derken çok az insanın 32 GB’a ihtiyacı var.

Daha akıcı oyun için G-Sync ekran
GT72S Dragon G-sync sertifikalı bir panele sahip. Problem elbette şu ki 17.3 inç 1920×1080 IPS ekran ve GeForce GTX 980 ile kare oranlarını G-sync’in en etkin olduğu 30 40 fps’ye düşürmek gerçekten güç olacak.

Faydaları var: Söz gelimi G-sync panel 75 Hz olduğundan oyunlarda ve hatta pencereleri taşırken veya kaydırma yaparken biraz daha akıcı bir his elde edeceksiniz. 120 Hz veya 144 Hz panel seviyesinde değil ama 60 Hz’den daha iyi. G-sync aynı zamanda gölge önleme getiriyor ve bir pencerede dahi çalışıyor ama gerçek şu ki bir GeForce GTX 980’i 1080p oyunlarda bile zorlamak güç.

GPU Performansı
Laptop istenileni vermiyorsa süslü ejderlerin bir önemi yok ama veriyor. GT72S Dragon üzerinde 3DMark Firestrike Extreme’i çalıştırdık ve bazı güçlü laptoplarla birlikte GeForce GTX 980’li bir masaüstü sistemle karşılaştırdık. Sonuç? Dragon esasında masaüstü sistemimiz Zero Point’den az daha hızlı.

Gerçek oyunda ne yaptığını görmek için Tomb Raider’ı Ultimate Quality’de ve 1920×1080 çözünürlükte çalıştırdık. Zero Point sistemimiz düşük çözünürlüğe uygun değildi fakat bundan daha yüksek performanslı tek laptop SLI’lı çift GeForce GTX 980 kartı barındırıyor. Orta dünyaya da gittik: 4 K kaplama paketi ve Ultra Quality ayarları etkin olarak Shadows of Mordor’u açtık. Burada çok fazla karşılaştırma rakamı yok ama GeForce 980, GeForce 980M çiplerini rahatça geride bırakıyor.

CPU Performansı
Hepimiz oyun laptoplarının oyundan daha fazlasını yaptığını biliriz. Bu büyük laptopları alan kişiler aynı zamanda video, fotoğraf düzenlemesi yapma ya da diğer içerik üretim görevleri gerçekleştirme eğilimindedir. İlk test PCMark 8 Home Conventional. Internet’te gezinme, video düzenleme, fotoğraf düzenleme, kelime işlem ve hafif oyunlar dahil olmak üzere bir “ev” ortamındaki tipik kullanımı ölçmek üzere tasarlanmış sentetik bir benchmark. Bu herhangi bir makinenin yapabileceği oldukça basit bir test fakat zero point test sistemimiz ve Origin PC EON15-X’teki masaüstü çipleri gibi yüksek saat hızlarını onaylıyor.

Daha yorucu iş yükü bizim Handbrake kodlama testimiz. 30 GB’lık yüksek bit oranlı 1080 P bir MKV dosyasını alıyor ve Android Tablet ön ayarını kullanarak kodluyoruz. Handbrake ağırlıklı olarak çok izlekli: Daha fazla çekirdek, daha fazla performans. GT72S Dragon’da testi iki şekilde çalıştırdık. İlki çipin standart hızlarındaydı ve ikincisi de laptop’un 4 GHz’e overclock edilmiş hızımdaydı. Sonuçlar etkileyici.

Tabloya bakacak olursanız Skylake çipinin zero point masaüstü sistemimizdeki Core i7-4770K’dan daha iyi performansa sahip olduğunu görebilirsiniz. Ancak daha yüksek hızdaki Devil’s Canyon çipli PC EON15-X sistemine kaybediyor. Skylake çipinde 4 GHz overclock’la diğer dört çekirdekli CPU’lar karşısında büyük bir performans artışı görüyoruz. 4 GHz overclock’u uzun vadeli stabilite için test etmedik, sadece ne kadar hızlı çalışabildiğini görmek için. Tahminlerimize göre bu sürdürülebilir bir saat hızı çünkü birden fazla 40 dakikalık kodlama çalışmasından tamamen istikrarlıydı.

dsc04483-100633519-orig

MSI GT72S Dragon iyi havalandırılmış ve en uç GPU yükleri hariç genel olarak oldukça sessiz.

İçeri bakalım
Tipik olarak inceleme laptop’larını sökmüyoruz ama GT72s Dragon çok kışkırtıcıydı. GT72S Dragon’u açmak için garanti etiketi altındakiyle birlikte kenar vidaları sökün ve dikkatlice kapağı kaldırın. GT72S Dragon’un içi böyle. Oldukça açık ve bileşenlerin çoğuna erişim kolay. Laptop dört adet 8 GB DDR4 SO-DIMM kullandığından diğer çiftin anakartın diğer tarafında olduğunu tahmin ediyoruz. GeForce GTX 980 sağ tarafta MXM modülü içindeki soğutucunun altında. Corei7-6820HK ise anakartın sol tarafına lehimlenmiş. Ve hayır, CPU’yu çıkartamıyorsunuz çünkü Intel mobil Broadwell CPU’larla birlikte laptop’larda soket kullanmayı bıraktı.

MSI GT72S Dragon’un iç organlarına ulaşmak sadece birkaç vida uzakta; tabi garantinizin iptal olmasından korkmuyorsanız.

MSI GT72S Dragon’un iç organlarına ulaşmak sadece birkaç vida uzakta; tabi garantinizin iptal olmasından korkmuyorsanız.

Ayrıntıya girmeye değer bir diğer önemli özellik depolama alt sistemi. MSI M.2 sürücülerini bağlamak için küçük bir yardımcı kart kullanıyor. Onu daha fazla sökmedik ama dörde kadar M.2 sürücünün bağlanabildiğine inanıyoruz. Bu da RAID 0 performansında dörde kadar M.2 sürücü anlamına geliyor; yüksek okuma ve yazma hızlarının daha da fazlası için.

MSI, üzerine 4’e kadar M.2 sürücünün takılabildiğine inandığımız ilginç bir yardımcı kart kullanıyor.

MSI, üzerine 4’e kadar M.2 sürücünün takılabildiğine inandığımız ilginç bir yardımcı kart kullanıyor.

Değer mi?
GT72S Dragon’un mükemmel bir performansı var kuşkusuz. Oyun, bilgiişlem ve depolamadan herhangi bir taviz vermeden masaüstü seviyesinde performans elde ediyorsunuz. Aynı zamanda pek ucuz değil: Bize gelen konfigürasyon kredi kartınızda 3,100 dolarlık bir delik açıyor. Bu fiyat her bir masaüstü kullanıcısını konuşturacak: “Hayır buna değmez, gidin bir masaüstü alın.”

dsc04476-100633520-orig

3.78 kg GT72S Dragon laptop’la birlikte tüm oyun gereçlerinizi taşıyabileceğiniz bir sırt çantasıyla geliyor.

Altmış saniyede sırt çantasına sıkıştırılabilecek güçlü bir oyun laptop’unun bir değeri olmadığı hikayesini satın alsak dahi, gerçeği bilmek için benchmark’lara ihtiyazımız var. Buna benzer bir oyun PC’si topladık. 50 dolarlık kasa ve 4 dolarlık güç kaynağı gibi ucuz bileşenler seçmediğimiz gibi en üst seviyeden bileşenleri de tercih etmedik. Bu masaüstü sistemin maliyeti? OS dahil olmak üzere kabaca 1,729 dolar. Buna esasında MSI’daki M.2 sürücü çiftinden daha yavaş olan bir OCZ Revo PCIe kart da dahil ama aynı kapasite aralığında bulabildiğimiz karşılaştırılabilir tek şey buydu. Seçtiğimiz GeForce GTX 980 (MSI) laptop’un sahip olduğu 8 GB yerine sadece 4 GB. Bulabileceğimiz bir 8 GB GTX 980 kart yoktu.

Fakat durun: Bu sadece PC’nin kendisi için. Bir oyun laptop’unda aynı zamanda monitör, klavye, fare ve hoparlörler de alıyorsunuz. GT72S Dragon durumunda bu ucuz bir monitör de değil; o bir IPS G-sync panel. Bu da yeni bir PC’ye ekstra 500 dolar ekleyebilir. İyi bir oyun klavyesi için 100 dolar, bir çift hoparlör ya da kulaklık için 50 dolar ve webcam’in dahil olduğu eşdeğer bir sistem için kabaca 2,500 dolarla karşı kaşıyasınız.

Bu da GT72S Dragon’un oluşturduğu fiyat farkının 600 dolar gibi bir rakam olduğu manasına geliyor. Değer mi? Taşınabilir oyun performansına değerli vermiyorsanız değmez. Şayet cihazınızı bir arkadaşınızın evine (bunu bir oyun laptop’uyla yapabilirsiniz) veya bir hafta sonu seyahatine götürmüyorsanız neden bir oyun laptop’u alasınız? Gidin masaüstü alın.

Ama bir aylık tatile ya da deniz aşırı seyahate çıkacak, oyun oynayan türden bir kişiyseniz o zaman aradaki fiyat farkı buna değer. Yapılabilecek geliştirmeler var mı? Elbette. Bir laptop’ta 32 GB görmek hoş olsa da, tasarruf için bunun yarısını tıraşlardım çünkü insanların büyük çoğunluğu 32 GB RAM’e gereksinim duymaz. Normal GPU yükünde veya 4 GHz’e overclock edildiğinde dahi GT72S Dragon’un fan gürültüsü makul olsa da arada sırada, özellikle bekleme modundan çıkarken, fanlar birkaç saniyeliğine tam hızıyla gürültülü biçimde çalışabilir. Ve evet, o trackpad butonları. Bunları kalibre eden fabrika teknisyeni parmaklarıyla bir Buick’i kaldırabilir diye tahmin ediyorum.

Bu hataları göz ardı edebilirseniz, GT72S Dragon ile bir laptop’ta gerçek bir masaüstü performansı elde ediyorsunuz.

Etkileyici: Yarı portatif bir laptop üzerinde sol taraftaki GeForce GTX 980 kartının performansını en ince ayrıntısına kadar alıyorsunuz.

Etkileyici: Yarı portatif bir laptop üzerinde sol taraftaki GeForce GTX 980 kartının performansını en ince ayrıntısına kadar alıyorsunuz.

Microstar/MSI MSI GT72S Dominator Pro G Dragon

Fiyat: $3,100

Artılar
Masaüstü grafik performansı
Overclock edilebilir Skylake CPU
Düşük kare oranlarını yumuşatmaya yarayan G-sync monitör

Eksiler
Trackpad’deki butonlara basmak güç
Pahalı ve çoğu kişinin 32 GB RAM’e ihtiyacı yok

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir