Giyilebilir

Moto 360 incelemesi: “Beklemeye değmedi”

By

on

Düşük batarya ömrü, teknik problemler ve iri bir gövde Motorola’nın ilk akıllı saatinin itibarına gölge düşürüyor.

Motorola’nın iyi bir akıllı saat çıkarmasına neredeyse kesin gözle bakılıyordu. İlk Android Wear saatler Temmuz başlarında ortaya çıktığında, incelemecilerin neredeyse hepsi bu saatlerden birini satın almadan önce biraz beklenilmesi görüşünde hemfikirdiler. Dolayısıyla daha iyi bir gönüme sahip Moto360 akıllı saat, yaz sonuna yetişecekti. Yuvarlak tasarımı ve etkileyici metal kasasıyla Samsung’un Gear Live’ını ve LG’nin G Watch’unu beğenilmeyen donanımlara dönüştürebilirdi.

Ancak Motorola bu fırsatı iyi şekilde değerlendiremedi. 250 dolarlık fiyatıyla satışta olan Moto 360 yılın açık ara en iyi Android Wear saati olabilirdi ancak zayıf batarya ömrü, yetersiz performansı ve teknik sorunlar ile onu aşağıya doğru çekecek şekilde geldi. Eğer gerçekten harika bir Android Wear saate sahip olmak istiyorsanız, bir süre daha beklemeye devam etmeniz gerektiğini baştan söylememiz gerekiyor.

moto-360-inceleme2Diğer Android saatlerde olduğu gibi Moto 360 da bildirimleri Android telefonlardan alıyor ve daha ileri düzey etkileşimler sunuyor; Metin tabanlı mesajlara sesli yanıt verebilir, telefonunuzdaki çalan müzikleri kontrol edebilir ve daha birçok şeyi yapabilirsiniz. Platform aynı zamanda hava durumunun nasıl olacağını sormak ve Google Now’dan bilgi akışı istemek gibi bazı temel sesli sorgulamaları destekliyor. Sistemin kusurlarının olduğu bir gerçek ancak saat, sürekli elinizi cebinize atmak zorunda kalmadan dijital yaşamanızı idare etmenizin faydalı bir yolu olduğu da göz ardı edilemez.

Uzaktan bakıldığında Moto 360 pazarın en iyi görünümlü akıllı saati olabilir. Yuvarlak tasarımı, metal yapısı, deri kayışı ve yan tarafında bulunan klasik tarz düğmesi ile Moto 360 gerçek bir saat görüntüsünü fazlasıyla veriyor. Sözgelimi uygun bir bilek ölçünüz varsa saati bir takım elbiseyle rahatça kullanabilirsiniz. Eğer ince bir bileğe sahipseniz, Moto 360 biraz büyük durabilir. Saatin gövdesi Samsung’un Gear Live’ına -ki tüm Android Wear saatler içinde en ince olanıdır- nazaran 2.5 mm kadar daha kalın ve ince kordonu da saatin iri yapısını öne çıkartıyor. Elbette kişisel beğeniler farklılık gösterebilir ancak daha küçük, ince versiyonun olmayışı Moto 360’ın çok sayıda potansiyel kullanıcı tarafındaki başarı şansını düşürecektir.

Yine de saatin kullanımı oldukça rahat. Motorola deri kordonu ile klas bir dokunuş yapmış ancak asıl dikkat çekici yanı kordonun bileğinizde yarattığı his. Samsung’un plastik kayışı ya da LG’nin kauçuk kordonundaki gibi kaba ve terleten bir yönüyle karşılaşmıyorsunuz. (Motorola aynı zamanda 80 dolara metal kordon alternatifi de sunuyor. Ancak onu tecrübe etmedik)

Tüm bu olumlu özellikleriyle birlikte Moto 360’ın görünüşü ve kullanışlılığı sizi tatmin ediyor olsa da saatin batarya ömrü her şeyi alt üst ediyor. Günde 16 saat dayanabilmesinin tek yolu ekran aydınlatma ayarını devre dışı bırakmanız gerekiyor. Bu da saati gözünüze yaklaştırana kadar ekranı tamamen kapanıyor. Ne yazık ki Moto 360 bu işlemi her seferinde tespit etmekte ciddi problem yaşıyor. Dolayısıyla ekrana ya da düğmesine dokunmak zorunda kalıyorsunuz. Ve ilk bakışta ekranda kaçırdıklarınızı göremediğinizden dolayı da böyle bir saate sahip olmanın anlamını yitirilmiş oluyor.

Ekran aydınlatma ayarını (ekranı karartıyor ama tamamen kapatmıyor) açmak daha büyük sorunları beraberinde getiriyor. Moto 360’ın karartma modu Samsung Gear Live ve LG G Watch’la karşılaştırıldığında ekranın okunması çok daha güç; bilhassa görüş açısının dışında ve bataryayı önemli orada tüketiyor. Karartma modu açıkken testlerimizde 12 saatin ardından batarya doluluğu yüzde 15’ten yukarı hiç çıkamadı. Uzun saatler boyunca kullanılmamasının ardından da bazen ekran kapanıp gitti.

moto-360-inceleme3Zayıf batarya ömrü için Moto 360’ın dört yıllık Texas Instruments işlemcisi sorumlu olabilir ancak bu eski çip aynı zamanda genel performans sorunlarına da neden olduğu görünüyor. Android Wear diğer saatlerde Qualcomm Snapdragon işlemcileri üzerinde oldukça akıcı çalışırken Moto 360’ta sıklıkla takılmalar ve frame kayıpları yaşıyor. Saatin ayrıca ara sıra bağlantı kesintisi yaşaması da oldukça rahatsız edici bir durum. Bu da yalnızca telefonun Bluetooth’un tekrar açarak giderilebiliyor.

Moto 360’ın elbette çok iyi özellikleri de bulunuyor. Günün sonunda saati şarj etmek için gelen kablosuz şarj ünitesi zarifliğinin yanında oldukça kolay bir kullanım sunuyor. Yapmanız gereken saati üzerine bırakmak ve sonrasında arkaplanı hafifçe aydınlatılmış bir gece saatine dönüşüyor. Sabah olduğunda da saati kordonundan tutup bileğinize takıyorsunuz.

Ardından açık havada görünürlüğü son derece iyi. Diğer Android Wear saatlerinin tamamını güneş ışığında okumak neredeyse imkansızken, Moto 360’ın arka aydınlatmalı LCD ekranı yeterli parlaklık sağlıyor ve daha karanlık ortamlarda ise aydınlığı kısarak ortam ışığı sensörünü kullanıyor.

Moto 360 aynı zamanda Samsung Gear Live’ınkine nazaran çok daha okunaklı ve kullanışlı olan bir optik nabız ölçeri de içeriyor. Her ne kadar Samsung’un nabız sonuçları tam anlamıyla durana dek haritalandırılıyor olsa da, Moto 360 kesintisiz biçimde istikrarlı sonuçlar sağladı. Daha da önemlisi saat sürekli nabzınız hakkında bilgi topluyor ve bu verileri günlük en azından 30 dakikalık egzersize teşvik eden bir aktiviteyi ekrana gönderiyor. Bu Samsung’un şatafatlı nabız ölçerine göre çok daha pratik kullanımı olan bir teknoloji.

Peki Android severler ne yapacak? Eğer Google’ın akıllı saat platformunun kendinize göre olduğunu düşünüyorsanız, biz yine de Samsung Gear Live’ı tavsiye edebiliriz. Her ne kadar Moto 360 kadar stil sahibi olmasa da, Samsung Gear Live’ı tam olarak tüm gün kullanabilirsiniz.

Motorola’ya gelince beklentimiz şirketin kararlılıkla yeniden denemesi ve bunu hızlıca yapması. Android Wear yol haritasında belki LG G Watch R haricinde, birkaç ay öncesindeki gibi Moto 360 kadar cazip görünen bir şey gözükmüyor.


Motorola Moto 360

Artılar
Nispeten gelişmiş tasarım.
Kablosuz dock şarjı kolaylaştırıyor.
Dış mekanda ekran okunabiliyor.

Eksiler
Birçok bilek için aşırı büyük.
Düşük batarya ömrü.
Can sıkan problemler

Recommended for you

6 Comments

 1. erkan can

  Mart 2, 2015 at 3:13 am

  Moto 360 gibi bir saat için ”nispeten gelişmiş tasarım” demek..bakınız beyler allah çarpar, nispeten gelişmiş nedir ya ? Adamlar bugüne kadar üretilmiş en şık akıllı saati yarattı sizin buna tepkiniz nispeten gelişmiş mi ? Cok acayip bir inceleme..Bu kadar analizden tek anladıgımız bitmek tükenmek bilmeyen samsung aşkı. Üstelik bu cihazın gerçek rakibi samsung gear live değil, lg g watch R modelidir.

  • hakan

   Haziran 10, 2015 at 3:15 pm

   katılıyorum

  • polat can

   Haziran 15, 2015 at 5:27 pm

   bencede çok haklısın…

 2. Avşarbeyi

  Haziran 20, 2015 at 12:52 pm

  Bende saati uzun zamandır inceliyor ve almaya çalışıyorum Türkiyede satılmaması çok kötü fırsatcı alıcılar çeşitli sitelerde faiş fiyatlara satıyorlar yazık…
  erkan can kardeş bende destekliyorum kardeş.

  • ekrem

   Ekim 10, 2015 at 3:06 pm

   amazon.com dan alabilirsin gayet ucuz 550 tlye ben aldım herşey dahil siyah deri olanı burda en az 750 tl

   • tuğra

    Ocak 27, 2016 at 6:11 pm

    ekrem hangi ilandan aldın bende istiyorum almak ama nasıl oluyor bilmiyorum. birde bileklerim çok ince moto 360 kullanırken sıkıntı yaşarmıyım cevaplarsan sevinirim 😀

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir