İnceleme

Microsoft Lumia 950 incelemesi: İlk Windows 10 Mobil amiral gemisinde Continuum

By

on

Lumia 950’yi kullandıktan sonra Microsoft’un Lumia akıllı telefonlarının geleceği için elimden bir şey gelmez ama umutluyum. Continuum’daki (telefonu PC benzeri bir cihaza dönüştüren anahtar bir özellik) birkaç hata etkileme faktörünü azaltıyor ancak Lumia 950’nin genel hali Microsoft’un doğru yöne gittiğini gösteriyor.

Lumia ailesinde geleneksel olduğu üzere kamera harika. Telefonun toplan performansı tatmin edici ve 950’nin 5.2 inç, 2560 x 1440 ekranı Samsung Galaxy Note 4 ve Motorola Nexus 6 dahil olmak üzere birçok üst seviye (önceki nesil olsa da) telefonun ekranıyla eşit seviyede.

Fakat Microsoft’un en son Lumia’sı başka hiçbir yerde bulamayacağınız fantastik bir özellik sunuyor: Continuum. Bu telefonunuzu bir PC’ye dönüştürüyor, her ne kadar en iyi 99 dolarlık ayrı bir çevrebirimi ile çalışsa da.

Lumia 950, iyi ve kötü yanlarını olan Windows Hello’nun yeni bir beta sürümünü içeriyor. Ayrıca çekim sonrası HDR filtreleme uygulamak için telefonun Rİch Capture özelliğiyle dakikalarca boğuşmak zorunda kaldım ve artarda çökmeler yaşadım. Yine de Windows 10’u doğuştan ekleyen ilk telefon bu ve sadece bu yüzden kayda değer.

Şimdilik Lumia 950’yi (600 dolar kilitsiz, AT&T’den iki yıl kontratlı 150 dolar) kenarda ısının daha güçlü, 5.7 inç 950XL modeli oyuna girene kadar yedek gibi düşünün. Neyse ki yakın zamanda daha büyük modelini inceleyebileceğiz.

Güçlü yapı

Lumia 950’nin AT&T varyantını test ettik (her ne kadar telefon çalışan bir SIM kartla gelmediyse de). 5.7 inç uzunluğuyla Microsoft’un 18 aylık eski amiral gemisi Lumia Icon’dan çeyrek inç kadar daha uzun ama 2.87 inçlik genişliği benzer. 150 gram ağırlığında; Icon’dan 17 gram kadar daha hafif. 950 irice ama yine de rahatça tutuluyor, yuvarlak köşelere ve tepede göze çarpan “Microsoft” logosuna sahip.

Lumia 950 plastik arka kapağıyla bir diğer orta, giriş seviyesi çabasını andırıyor ki geçtiğimiz yıl bu durum Windows Phone hayranlarını hayal kırıklığına uğrattı. Fakat zayıf dış mesajına rağmen 6 çekirdekli 1.8 GHz Snapdragon 808 çipi, 3 GB RAM ve 32 GB dahili depolamaya sahip. Ve çıkartılabilir plastik kapak altında 3,000 mAh’lik bataryayı saklıyor.

Platformlar arası benchmark’lardaki eksiklik (ve Windows Phone benchmark’larındaki azlık) karşılaştırmaları güçleştiriyor. Buna rağmen Lumia 950, MultiBench CPU benchmark’ta Icon’u yüzde 30 kadar geçiyor ve Kasım 2014’ten orta sınıf Lumia 830’u tamamen yolda bırakıyor. Asphalt 8: Airborne gibi oyunları hissedilir bir takılma olmadan çalıştırdık.

Bu genel olarak bilgiişlem gücü anlamında Lumia 950’i önceki Windows Phone atalarının çok ötesine konumlandırıyor. Ancak telefon oldukça ısınma eğiliminde bilhassa şarj olurken. Benchmark’ları çalıştırırken kısa süre sonra performansta düşü gördük; termal ayarlamanın kanıtı.

Lumia 950 geliştirilmiş kablo bağlantı hızının yanı sıra hızlı şarj sağlayan yeni USB-C konektörünü kullanan ilk Lumia. Microsoft’un açıklamasına göre yarım saatlik şarjla telefon yüzde 50 doluyor; bunda hemfikiriz. Şarj cihazını kaybetmeyin çünkü önceki yıllardan tüm MicroUSB kablolar ona uymayacak.

Lumia’lar güçlü batarya ömürleriyle tanınıyor ve ben Lumia 950’yi bataryası bitene kadar 2 pm’den ertesi gün 8 pm’e kadar kullandım; bataryayı tüketen “Hey Cortana” aktif dinleme açık halde. WPBench’in kendi batarya testine göre telefon 2 saat 54 dakika çalıştı; ekran sürekli açık ve işlemci maksimumda sonsuz döngüdeyken. Bu eski Icon gibi diğer Lumia’larla eşit seviyede.

continuum

Hello, Continuum

Yukarıda belirtildiği üzere bu telefonu satın almak için dört neden var: Windows 10 Mobile, Continuum, Windows Hello ve Lumia kamerası.

Windows 10 Mobile’e aşina olmayanlar için Windows 10’un Windows 8’e göre uygulama ve tile’ların düzenine daha fazla odaklandığını söyleyelim. Microsoft uygulamalarının önemli bir çoğunluğu “evrensel” ki bu Windows PC uygulamalarının görünüm ve hissini taklit edecek manasına geliyor. Esasında o uygulamalar var olan alana sığacak biçimde ölçekleniyor. Continuum 950 veya 950XL’i kablolu ya da kablosuz olarak harici bir ekrana bağlamanıza ve ardından büyük ekranda evrensel uygulamaları kullanmanıza olanak sağlıyor.

Microsoft’un bazı hataları düzeltmesi gerektiğini düşünsem de Windows 10 Mobil’i seviyorum. Arada sırada beklenmedik davranışlar yaşadım: Söz gelimi 950’yi ilk kez açıp ayarladığımda Settings uygulaması göçerek siyah ekrana düştü. Diğer uygulamalarda arada kayboldu; bunun kısmen yazılım klavyesi üzerindeki boşluk tuşundan önceki Lumia’lardaki bağımsız Windows tuşlarının yerini alan soft Windows tuşuna kaydırma yapmaktan kaynaklandığına dair şüphem var. Ancak performans, en azından Lumia 950’de, eksiksiz bir OS’ten beklediğiniz her şeyi veriyor.

Microsoft ayrıca Surface ailesi içine inşa ettiği Windows Hello’nun daha az etkin bir beta sürümünü yerleştirmiş. Lumia 950 sizi tanımak için gözünüzün iris tabakasını kullanıyor ama sıklıkla bunu gerçekleştirmek birkaç saniye gerektiriyor. Benim gibiyseniz, bu sabırsızlanıp telefonu manuel olarak açacak kadar uzun bir süre.

Lumia 950’nin kamerasındaki yazılım lekeleri

Lumia kamera donanımının halen sıkı bir hayranı olduğumu itiraf etmeliyim, ki örneğin Icon’a göre biraz daha geliştirilmiş. Lumia 950, 20 megapiksel f/1.9 kamerayı destekleyen ½.4 inç sensöre sahip. “Doğal flash” sahnenin daha fazla aydınlatılmasına yardımcı olurken çok düşük ışıkta çekilen fotoğraflardaki doğal renkleri koruyor. Ve evet, fiziki bir kamera butonu da var.

Yazılım perspektifinden ise memnuniyetim daha düşük. Yeni telefonların önemli özelliklerinden bir tanesi Rich Capture. Daha önce Rich Capture bir sahneyi flashlı ve flashsız olarak çekiyor ardından size bilgişlemsel olarak görüntüleri birleştirerek parlaklığı “ayarlamanıza” imkan tanıyordu. 950 ile ne yazık ki donanım bunun yerine HDR uyguluyor.

Şimdi çekiminizi yaptıktan sonra Camera uygulaması Rich Capture ile çekim sonrası işlemle herhangi bir şey yapmanıza izin vermeden önce birkaç saniye “son dokunuşları uyguluyor”. Uygulama bazen göçüyor veya çalışmıyor. Birlikte gelen Lumia Creative Studio oto iyileştirme özelliği üzerinden o düşük ışıkların bazılarını ortaya çıkardı.

Yakalanan görüntü ve görüntü oranının ölçüsünü seçebilirken Camera uygulamasının bir çözünürlük listesinden seçim yapmanıza izin vermediğini fark ettim; her ne kadar video uygulaması bunu yapsa da. Bunun yanı sıra video çözünürlük seçeneklerinin sonsuz döngüye girdiği bir hatayı da gördüm ama eminim ki bu hızla düzeltilecektir.

Şikayetlerim bir kenara, Lumia 950 enstantane gecikmesini neredeyse ortadan kaldırıyor ve yakaladığı renkler her zamanki gibi canlı. Bununla birlikte diğer birçok akıllı telefon platformu Lumia serisinin öncülük ettiği “profesyonel” manuel seçenekleri artık ekliyor.

Karar

Kötümserler Windows 10 Mobile ve Lumia 950’nin popüler uygulamaların azlığı yüzünden zayıf kalmaya devam edeceğini söyleyebilir. Onlar ayrıca Lumia’nın etkileyici yanı Continuum’un en iyi sadece 99 dolarlık Display Dock’la kullanılabileceğine işaret edebilir. Kameraya gelince, herkesin telefonunda bir tane var, değil mi?

Daha evvel bir Lumia’nız olduysa buna muhtemelen omuz silkeceksiniz. Microsoft’un telefon platformu tüm kullanıcıların yüzde 2’si altında olabilir ama firmanın hayranları sadık. Lumia 950 ve Display Dock’la birlikte Windows Phone’a has bir özellik olan Continuum’la caka satabilecekler.

Microsoft Lumia 950 Değerlendirme
Puan: 3.5/5

Bir Bakışta: Lumia 950, geleneksel olarak güçlü Lumia kameralarla birlikte Windows 10 Mobile, Windows Hello ve Continuum desteğini bir araya getiren ilk telefonlardan biri.

Fiyat: $600

Artılar: Lumia kamera donanımı üstünlüğünü sürdürüyor. Nihayet bir Windows amiral gemisi telefonu. Continuum teknolojisi gerçekten müthiş

Eksiler:  Çoğu kişi muhtemelen daha büyük olan Lumia 950XL’i alacak. Windows Hello, Surface tabletlere göre daha az etkin. Fark edilir bazı hatalar deneyime zarar veriyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir