Donanım

Logitech Circle incelemesi: Bu kamera ‘güvenlik’ten çok ‘ev’i vurguluyor

By

on

WiLife ve ardından Alert serisi kameraları (her ikisi de devam etmiyor) pazarlamış olan Logitech büyüyen ev-güvenlik pazarının yabancısı değil. Firma şimdi 200 dolarlık Circle ile pazarda yeni bir deneme yapıyor. Ancak diğer ev görüntüleme kameralarının yanında satılmak üzere fiyatlanan bu kamera, hafifsıklet güvenlik özellikleriyle kötü adamlardan ziyade önemli anların kaydı için daha uygun.

Elinize geçenler

Logitech’in uzun webcam geçmişi söz konusuyken Circle’ın da o tasarımdan fazla uzaklaşmaması şaşırtıcı değil. Webcam tarzı kamera yaklaşık bir tenis topu kadar ve bir şarj istasyonu ile halka şeklinde manyetik altlık üzerine oturuyor. Bu son parça duvara vidalanabildiğinden Circle yatay, dikey ya da açılı yüzeyler üzerine yerleştirilebiliyor. Aktif olduğunu gösteren ışık haricinde (kamera izlerken beyaz ışık yayıyor) kamera üzerinde herhangi bir buton ya da süs bulunmuyor.

Kameranın top kısmı şarj istasyonuyla bağlantısını kaybetmeksizin 360 derece dönebiliyor. Elektrik prizine takılı olması tavsiye ediliyor ama dahili bataryası da var. Logitech bunun üç saat kadar dayandığını iddia ediyor (düşük güç modunda). Dolayısıyla kısa süreli elektrik kesintileri durumunda ya da davetsiz misafirler evinizin elektriğini kestiğinde gözlem kesintiye uğramıyor.

Circle’ın 135 derece merceği ortamı gözlerken, kamera 8x dijital zum yeteneğiyle 720p HD çözünürlükte akıllı telefonunuza canlı videolar gönderiyor. Düşük ışıkta kamera 5 metre mesafeyle kızılötesi gece görüşe geçiş yapabiliyor. Çift yönlü ses sistemi evcil hayvanlar, çocuklar veya evinizdeki diğer herkesle uzaktan iletişim kurmanıza imkan tanıyor.

Circle’ın manyetik altlığı onu hemen her yere yerleştirebilmenize imkan tanıyor; hatta bir merdiven tırabzanına.

Circle hareket tespit ettiğinde kayda başlıyor ve telefonunuza bir bildirim gönderiyor. Ardından hareket olayını incelemek için 24 saatiniz var ve daha sonra izlemek için yerel olarak telefonunuza kaydedebiliyorsunuz.

Mutfak perdesi her dalgalandığında veya günışığında bir değişim olduğunda bir alarm durumu olduğunu düşünmemeniz için Circle Scene Intuition adlı bir teknolojiye sahip. Söz konusu teknoloji hareket eden yapraklar gibi arzu edilmeyen tetikleri filtrelerken nesneleri, insan ve yüzleri görüntülenen ortamdan ayırıyor.

Day Briefs adlı diğer bir özellik saatler süren kayıtları izleme zahmetini kolaylaştırıyor. Scene Intuition’ın kullanarak Circle günün en “ilgi çekici ve önemli” olaylarını toparlayarak 30 saniyelik hızlandırılmış özet video üretiyor. Böylelikle tüm günün etkinliklerini kolayca hazmedebiliyorsunuz.

Kaydedilen video şifreleniyor ve bulutta 24 saat için ücretsiz olarak kaydediliyor. Ardından bir sonraki günün kaydı için yer açmak üzere siliniyor. Her bir hesap Circle Cloud Service üzerinde kendi özel bulutuna sahip ve bir hesap parolasıyla korunuyor. Logitech’e göre ücretli uzun vadeli depolama seçenekleri üzerinde çalışılıyor.

Kurulum ve kullanım

Circle kolay kurulumuyla hemen kendini fark ettirdi. Kamera şarjlı geldiğinden eğlence merkezimizin üzerine yerleştirdik ve uygulamayı download ettik ki bu sadece kamera için bir arayüz; web portalı yok. Uygulamayı açtıktan ve ev ağına bağlandıktan saniyeler sonra  oturma odasının 135 derece açılı bir görüntüsü karşımızdaydı.

Uygulamanın ana ekranı canlı yayını sadece yatay modda gösteriyor; zaman etiketli olaylar ise sağ tarafta yer alıyor. Spesifik bir kaydı görmek için ilgili zaman etiketine basmanız kafi. Günün kayıtlarının bir CliffsNotes versiyonunu almak için Day Brief ikonuna basın. Bu günlük özetler esasında Circle’ın en iyi özelliği; daha fazla güvenlik kamerasının bunu benimsediğini görmek isteriz.

Circle’ın endüstriyel tasarımı Logitech’in webcam’lerinden çok farklı değil.

Besleme ekranında sola kaydırma yaptığınızda kameranın kontrol paneli geliyor. Buradan kamerayı açıp kapatabilir, düşük güç tüketimi moduna sokabilir, gece görüşü açabilir ve diğer temel fonksiyonları yerine getirebilirsiniz.

Bir öğleden sonra uzaktayken köpeği kontrol etmek için kullanmaya karar verdim. Kısa bir süreliğine uzakta olacağımı bildiğim için onu antrede bıraktım ama kamerayı yerleştirecek uygun bir yer olmadığından filini çıkartıp merdivenin metal tırabzanları üzerine yerleştirdim. Bu bana onu görüntülemek için mükemmel bir seyir açısı sağladı. Çift yönlü ses de hem onun sesini duyma hem de yaramazlık yaptığında benim sesli komutlar verme fırsatı sağladı. Diğer yandan Circle’ın bataryasının vaat edilen üç saatin ancak yarısı kadar dayandığını gördüm.

Tüm testlerimizde canlı videolar, hem gündüz hem de gece modunda doğru renklerle netti; fakat çerçevenin üst kenarlarında görüntü önemli oranda bükülüyordu. Tahmin edilebileceği üzere zum özelliği görüntüyü belirsizleştirdiğinden küçük detayları ayırt etmeyi güçleştirdi.

Circle aynı fiyat aralığındaki diğer çoğu kamerada sunulan manuel hareket tespit ayarları yerine Scene Intuition’ı sunduğundan neyin “ilginç” bir olay olduğunun belirlenmesinde Logitech algoritmasının insafına kalmış durumdasınız. Circle’ın tanımlaması “kamera önünde hareket eden her şey” olduğu açıkça ortaya çıktı. “Kamerada aktivite tespit edildi” diye genel uyarılar almaya başladıktan sonra sıklıkla dönen bir fan ya da köpeğimin sallanan kuyruğunun tetiklediği kayıtlarla karşılaştım.

Dürüst olmak gerekirse, Circle daha çok sunduklarıyla değil sunmadıklarıyla ayırt ediliyor. Takvim yetenekleri yok ve belirli hareketleri, kalıpları ya da günün zamanlarını kaydetmek üzere programlayamıyorsunuz. Ne web uygulaması var ne de bildirimleri yönetmek için seçenekler.

Logitech bu ürünü bir “ev bağlantı kamerası” diyerek nitelemeye çalışıyor ama gerçek şu ki 200 dolara Nest Cam, Flir FX gibi diğer tam özellikli güvenlik kameralarıyla rekabet ediyor. Bu anlamda oldukça geride kalıyor.

Sonuç

Circle iyi bir video kalitesi, esnek yerleştirme seçenekleri ve basit bir uygulama sunuyor; şayet bir gözetim kamerasına çok para vermeye istekliyseniz. Ancak özelleştirme seçeneklerinin azlığı bunu bir güvenlik kamerası olmaktan alıkoyuyor. Bir Logitech temsilcisi ürünün gelişmesiyle eş zamanlı olarak firmanın takvim gibi yetenekleri dahil edeceğini söyledi. Bu türden gelişmiş özelliklerin eklenmesiyle birlikte Circle’ın rakip olduğunu görebiliriz. O zaman dek pazarda daha iyi yeterince seçenek mevcut.

Logitech Circle

Bir Bakışta

Logitech ev güvenlik kamerası pazarında uzun bir geçmişe sahip fakat bu ürün rakiplerine nazaran bir webcam’le daha fazla ortak yana sahip. Bu yüzden bizden maalesef 5 üzerinden 2,5 puan alıyor.

ABD Fiyat: 200 USD

Artılar

Day Briefs kayıtların bir özetini sağlıyor

Kurulum çocuk oyuncağı

Uygulamanın kullanımı çok kolay

Eksiler

Neyin ne zaman kaydedileceğinin belirlenmesi algoritmaya dayanıyor

Özelleştirme seçenekleri eksik

Batarya ömrü kısa

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir