İnceleme

LG G3 incelemesi

By

on

Merakla beklenen telefon LG G3 sonunda tanıtıldı. Hali hazırda birçok özelliği ve tasarımına dair detaylar sızmış olsa da, LG’nin G2 ile yakaladığı başarının ardından G3 için de teknoloji çevrelerinde oluşan beklenti büyüktü. Telefonun Türkiye’de ne zaman satışa çıkacağı veya fiyatı henüz belli değil İstanbul’da gerçekleştirilen lansmanda bu konuda bilgi almaya çalışsak da, telefonun 9 Haziran – 4 Temmuz arasında Kanyon Alışveriş Merkezi’nde kullanıcıların beğenisine sunulacağı ve herkesin deneme imkanı bulacağı bilgisi haricinde net bir tarih alamadık. Yine de cihazın Temmuz ayı içerisinde tahminen 2000 TL dolaylarında bir fiyatla ülkemizde de satışa çıkmasını bekliyoruz.

Tasarım

LG G3, 9.1 mm kalınlığında olan selefi G2’den 0.2 mm daha inceltilmiş ve 8.9 mm kalınlığa erişmiş. Yine G2 ve diğer amiral gemisi telefonlardan daha büyük bir ekrana sahip olan cihazın 75×146 mm boyutunun içerisinde en üst seviye teknolojiler eklenmiş. Daha küçük ekranlı rakibi Sony Xperia Z2 ile neredeyse aynı ölçülere sahip olan G3’te, kenarlıklar olabildiğince küçültülerek ekrana daha çok yer ayrılmış. Bu da LG için başarılı bir mühendislik olarak görülebilecek olsa da, bazı kullanıcıların durumu dezavantaj olarak görmesi de mümkün. Xperia Z2 incelememizde de telefonun ele tam olarak oturmayan bir yapısı olduğundan bahsetmiştik ancak LG’nin telefonun tek elle kullanıma uygun bir tasarımı olduğunu söylemesine rağmen, G3’ü de Xperia Z2 ile aynı sınıfa koyacağız ve tam olarak rahat bir tutuş sağlamadığını belirteceğiz.

Genel boyutuna bakıldığında G3’ün kilo almasını makul bir değişiklik olarak görsek de, 143 gramdan 149 gram’a çıkan G3, halen oldukça hafif bir telefon. LG’nin yeni amiral gemisindeki en büyük tasarım değişikliği ise, HTC One M8’dekine benzeyen, fırçalanmış kapağa sahip metal kasa olmuş. Telefona oldukça şık ve üst seviye hissi yaratan bir görünüm kazandırılmış.

Siyah, beyaz, altın, pembe ve mor renklerde satışa çıkacak olan G3’te, LG yine fiziksel tuşları arka kapakta kameranın altına yerleştirmiş. G2 ile birlikte bu özellik tanıtıldığında pek emin olamasak da, kullanımı oldukça rahat olan bu özelliğin G3’te de olmasına sevindik. Son olarak, rakipleri sırayla su ve toza dayanıklı telefonları çıkarırken, LG’nin bu trende katılmadığını ekleyelim. Bu konuda Londra lansmanı sırasında konuşan bir yetkili, bu özelliği kazanmak için telefonu daha büyük ve ağır yapmak istemediklerini açıkladı.

Ekran

Donanım detaylarına, en önemlisi olduğunu düşündüğümüz ekran ile başlıyoruz. Bunun sebebi de, akıllı telefonlarda standart haline gelen 1080p Full Hd çözünürlüğün, G3, ile 2560×1440 piksel Quad HD çözünürlük seviyesine gelmiş olması. Bu yıl tanıtılan Samsung Galaxy S5, Sony Xperia Z2, HTC One M8 ve diğer üst seviye telefonların hepsinde 1920×1080 p çözünürlük bulunurken, LG G3 ekran kalitesini bir üst seviyeye çıkararak Quad HD’ye geçiş yaptı. Çözünürlüğün adına dört anlamına gelen “quad” denilmesinin sebebi de, 720p HD çözünürlüğün 4 katı çözünürlük sunmasından kaynaklanıyor. Televizyon ve monitörlerde yeni yeni yaygınlaşan 4K görüntü kalitesinin de yarısına, yani 2K’ya denk geliyor.

LG-G3-press-2

G2’deki 5.2 inçlik boyutu da 5.5 inçe çeken LG’nin son telefonu, 534 ppi ile oldukça yüksek bir piksel yoğunluğuna sahip. Ondan önceki rekorun sahibi, 469 ppi ile HTC One’da idi. Burada akıllara gelebilecek en önemli soru ise, “Bir telefonda Quad HD ekrana ihtiyacımız var mı?” sorusu. Bizim de bu soruya cevabımız kesinlikle evet şeklinde çünkü LG G3’ün ekranı şimdiye kadar görmediğimiz şekilde mükemmel bir görüntü kalitesine sahip. Xperia Z2 ile karşılaştırdığımızda kalite farkını net bir şekilde görebiliyoruz. Yine akıllara gelebilecek bir diğer soru da bu kalitenin batarya performansını olumsuz etkileyip etkilemeyeceği yönünde. Lansman sırasında gerçekleştirdiğimiz incelemede bu soruya cevap bulamasak da, LG, telefonun diğer amiral gemisi telefonlara yakın bir süre kullanılabildiğini belirtiyor.

İşlemci ve RAM

Telefon çıkmadan önce sekiz çekirdekli işlemci yönünde dedikodular olsa da, LG rakipleriyle benzer bir strateji izleyerek Snapdragon 801 işlemciyi tercih etmiş. 32 GB depolama alanına sahip olan versiyonu satın alırsanız 3 GB RAM desteği sunan LG G3, 16 GB depolama alanına sahip sürümünde 2 GB RAM olanağı sağlıyor. Yazılım da 2 GB RAM’e göre düzenlendiği için, 32 GB’lık sürümdeki fazlalık, boşluk payı olarak değerlendirilebilir. 2.5 GHz’e ayarlanmış işlemci ile birlikte Adreno 330 GPU da, temiz ve sorunsuz bir kullanım olanağı sağlıyor. Telefonu daha detaylı kullanma fırsatı bulduğumuzda bu bölümü güncelleyeceğiz.

[En hızlı akıllı telefon hangisi?]

Depolama

G2’de olduğu gibi LG G3 de 16 ve 32 GB seçenekleriyle satışa çıkacak. 64 GB seçeneği sunan Apple haricindeki akıllı telefon üreticilerinin daha büyük boyutlardan gittikçe daha fazla kaçındığını görüyoruz. G2’nin tek eksiği olarak nitelendirilebilecek microSD kart desteğinin olmaması, G3 ile düzeltilmiş ve LG, yeni telefonunda 128 GB’a kadar microSD kart desteği sunmuş.

Bağlantı

Çift bant Wi-Fi, 4G LTE, Bluetooth 4.0 LE, NFC ve kızılötesi vericiye sahip olan G2’nin bağlantı konusunda hiçbir eksiği bulunmuyordu ancak LG, G3’te işi bir adım daha öteye götürmüş ve daha hızlı erişim için LTE-Advanced teknolojisinin yanında kablosuz şarj olanağı da telefona eklemiş.

LG, 3.0 girişi nispeten büyük ve çirkin olduğu için USB 2.0 ile yoluna devam etmiş.

Ses

G2 ile 24bit/192 kHz ses kalitesiyle birçok kullanıcısını memnun ederek akıllı telefonlarda bir ilke imza atan LG, G3’te de ilkleri devam ettirmiş ve yeni telefonuna kulaklık takılı değilken ses kalitesini arttıracak “boost amp” özelliğine sahip 1 Watt hoparlörler eklemiş. Hoparlörlerin tek olumsuz yanı ise telefonun arkasında bulunmaları.

Parmak izi okuyucusu

İlk olarak iPhone 5S’te gördüğümüz ve ardından Samsung’un Galaxy S5 ile daha da geliştirdiği parmak izi sensörünün G3’te de olacağına dair çok sayıda dedikodu dönmüş olmasına rağmen, LG G3’te böyle bir özellik bulunmuyor. Şirket bu konuda, “özelliğin kullanımı herkes açısından rahat oluncaya kadar telefonlarımıza koymayı düşünmüyoruz.” açıklamasında bulundu.

lg-g3-presser

Kameralar

LG G3’teki kamera çözünürlüğü, LG G2 ile aynı şekilde 13 MP’de bırakılmış ancak belli başlı iyileştirmeler eklenmiş. İlk olarak ışığın az olduğu ortamlarda kullanışlı olan çift LED flaş bulunuyor. Asıl etkileyici olan ise, telefonun 4K kalitesinde video çekebilmesi. Akıllı telefonlarda ilk kez gördüğümüz bir şey olmasa da, LG G3’ün lazer oto fokusu bir ilke imza atmış. Telefonda aynı zamanda sallamalara karşı görüntü sabitleme özelliği ile birlikte “dokun ve çek” adı verilen, görüntüye odaklanmanızı sağlayıp ekrandaki tüm farklı tuşları ortadan kaldıran bir mod eklenmiş.

Önde bulunan 2 MP kamera da, Full HD kalitesinde video çekebiliyor ve LG bu kameraya “ön kamera” yerine “selfie kamerası” adını vermiş, telefona da tek bir hareket ile selfie çekebilme özelliği eklemiş. Pikseller arka kameradan daha büyük hale getirilmiş ve açı da selfie çekmeye uygun bir hal almış. Aynı zamanda karanlık yerlerde yapılacak çekimler için de ekranın flaş olarak kullanılabilmesi özelliği eklenmiş.

Yine telefonu daha detaylı kullanma imkanı bulduğumuzda kameraları daha iyi inceleyip bu bölümü de güncelleyeceğiz.

Yazılım

2014’te çıkan bir amiral gemisi telefondan bekleyeceğiniz üzere, LG G3 de Android 4.4 KitKat ve LG’nin son arayüzü ile yazılım özelliklerini barındırıyor. Daha önceki cihazlarda tanıtılan KnockCode özelliği G3’te de bulunuyor. Bu özellik ile 80.000 kombinasyon içerisinden belirlediğiniz bir düzen ile ekrana dokunduğunuzda telefonu uyandırıp tuş kilidini açabiliyorsunuz. KnockON özelliği de aynı şekilde iki dokunuşla telefonu açıp yeniden kilitleyebiliyor.

Google’ın Moto X ile sunduğu ve Android Wear platformunun en öne çıkan özelliği olan Google Now benzeri bir özellik de LG G3’e eklenmiş. Smart Notice adı verilen özellik sayesinde telefon, konum ve davranışlarınızı öğrenerek size tavsiyeler ve önerilerde bulunacak. Örneğin telefon size belirli aralıklarla kullanılmayan uygulamaları silmek isteyip istemediğinizi, cevapsız bir aramadan sonra arayan kişiyi aramak isteyip istemediğinizi veya evinize döndüğünüzde Wi-Fi’ı açmak isteyip istemediğinizi soracak.

Yeni “slim klavye” de, ayarlanabilir yükseklik, boyut ve hareketler ile daha gelişmiş bir yazı yazma deneyimi vadediyor. Klavye ek olarak siz yazdıkça etki alanını otomatik olarak ayarlıyor ve boşluk tuşunda elinizi kaydırarak da yön yapabiliyorsunuz.

Genel olarak bakıldığında G3’ün arayüzü oldukça basit ve temiz. LG, arayüzdeki tüm gereksiz görsel elementleri ortadan kaldırdığını belirtiyor. Bu sade ve şık tasarımın da “olgun” olduğunu belirten şirket, her şeyi kullanıcının yüzüne vurmak istemediklerini söylüyor.

Pil ömrü

İncelememizi lansmanda yaptığımız için G3’ün pil ömrünü düzgün bir şekilde test edemesek de LG, telefonun G2 ile aynı şekilde 3000 mAh bataryası olduğunu ancak bu sefer yedek kullanım için bataryanın çıkarılabildiğini belirtiyor. LG ek olarak Quad HD ekrana rağmen de 2014’te çıkan diğer amiral gemisi telefonlarla aynı performansı sunacağını vadediyor. Yani bu da G3’ün en az 2 gün normal kullanıma olanak sağlayacağını gösteriyor.

Son olarak da LG’nin diğer telefonlarda da görmek istediğimiz kablosuz şarj özelliğini getirdiğini ekleyelim. Telefonu detaylı inceledikten sonra özellikle pil ömrü konusunda daha fazla bilgi vereceğimizden emin olabilirsiniz.

Recommended for you

4 Comments

 1. Karadenizli Ugur

  Ağustos 20, 2014 at 12:17 pm

  3g yoook buyuk eksiklik

 2. Fikret

  Ekim 1, 2014 at 1:53 am

  Daha hızlısı var.. 4g

 3. Tarık Mert

  Şubat 13, 2015 at 8:18 pm

  Ben lg g3 stylus kullaniyorum ve depolama bolumunde diger yazan bir yer var orasi telefonun 8 gb lik yerinden 4 gb kapliyo ve icinde sadece silinemeyen bir sey var yardim lutfen.

 4. hdegirmenci

  Haziran 15, 2015 at 1:03 pm

  Lg g3 32 gb kesinlikle tavsiye ediyorum.android 5 ile antutu 42.300 alıyor hiçbir sıkıntı yaşamazsınız şarjın uzun gitmesi için health başta olmak üzeş google ın gazetelik vs gereksiz uygulamalarını mutlaka devredışı bırakın birde arka planda açık bırakılan uygulamalar pili tüketiyor kapatın sık kullanılmayanları durdurun foto ve videoları çok güzel ithal delta garantili tavsiye ederim fşyatlar makul seviyelere indi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir