İnceleme

Lenovo Yoga 2 Pro: Sınıfının en iyisi

By

on

Lenovo, 1000 doların üzerinde bir fiyat biçtiği, 1.3 kg’lık, IdeaPad Yoga 2 Pro bilgisayarıyla, kusursuz laptop/tablet tasarımına oldukça yaklaşmış görünüyor. Lenovo, Windows kullanıcılarına Apple’ın ünlü Retina ekranından daha iyi bir ekran, fazlasıyla hız, dayanıklı bir kasa ve çift rol üstlenmesine rağmen oldukça ince bir tasarım sunuyor. Cihazın tek eksiği, Lenovo’nun ünlü yazma deneyimi.

Lenovo Yoga 2 Pro’yu çalıştırdığınızda fark edeceğiniz ilk şey, ekranda görünen her şeyin ne kadar keskin olduğu. Gözünüzü ekranın dibine kadar soksanız bile, pikseller arasındaki boşlukları göremiyorsunuz. Sadece 13.3 inç’lik bir ekrana 3800×1200 (4.560.000) piksel koyduğunuz zaman karşılaştığınız şey bu oluyor demek ki. Filmler, metinler, simgeler, hepsi çok güzel. Dokunmatik ekranın parıltısını da ekleyince, daha iyi olamazdı dedirtiyor.

Tasarım, bileşenler ve performans

Yoga 2 Pro’da bulunan menteşeler sayesinde, ekran 360 derece dönerek, tablet kullanımına olanak sağlanıyor. Yalnızca 1.5 santim kalınlığındaki cihaz, diğer dönüştürülebilir makineler gibi garip bir tablet kullanıyormuş hissi vermiyor. Tasarım aynı zamanda, klavye kısmının çevrilmesiyle birlikte, ekrana bir destek sağlamaya da olanak sağlıyor. Çevirdiğiniz zaman, cihazı bir masanın üzerinde tablet olarak rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Oldukça ince Yoga 2’de, portlar için yeterince yer kalmamış. Hatta laptop modunda sağ tarafta bulunan güç tuşu, bir laptopta bulabileceğiniz en küçük tuş olmuş. Sağ tarafta aynı zamanda ekran yöneltme kilidi, ses açıp kapama tuşları, kulaklık girişi ve sürekli açık USB 2.0 girişi bulunuyor. Sol tarafta ise bir USB 3.0 girişi, bir mini-HDMI girişi ve SD kart girişi bulunuyor. Yoga 2’de 802.11 Wi-Fi ile Bluetooth 4.0 desteği var. Ancak Wi-Fi, yalnızca 802.11/b/g/n destekliyor, yeni ve daha hızlı olan 802.11ac frekansını desteklememesi, ileride pişmanlık yaratabilir. Cihazda Ethernet girişi de olmadığı için, kabloyla bağlanmak istediğiniz takdirde bir USB dönüştürücü kullanmanız gerekiyor.

İncelemede kullandığımız cihaz, Windows 8.1 işletim sistemine, Core i5-4200 işlemciye, 4 GB DDR3/1600 RAM’e ve 128 GB Samsung SSD’ye sahip olarak geldi. Lenovo’nun sitesinde, Core i7-4500U işlemci ve 512 GB SSD gibi seçeneklerle 1500 doların üzerindeki fiyatlara çıkarak farklı konfigürasyonlar sağlamak mümkün.

İncelemede kullandığımız Yoga 2 Pro, WorldBench 8.1 testinden 289 puan aldı. Tümleşik Intel HD 4400 ekran kartı içeren Yoga 2 Pro ile, BioShock Infinite gibi oyunlar 1024×768 çözünürlük ile rahatlıkla oynanabiliyor. Cihazın pil ömrü 5 saat 29 dakika olarak çıktı, bu da cihazın başarısını daha da artırıyor.

Bugüne kadar laptop’larda en iyi yazı deneyimini kullanıcılara sunan Lenovo, Yoga 2 Pro’da aynı seviyeye ulaşamamış ancak alıştıktan sonra yine klavye oldukça rahat. Laptop/tablet kullanımı, şirketin arka ışıklar konusunda geri adım atmasına ve Chicklet tarzı klavye seçmesine sebep olmuş. Bu da, nihayetinde daha fazla parmak hareketine sebep ouyor. Yine de Yoga 2 Pro’nun, yazarlar için tasarlanmadığını da eklemekte fayda var. Bazı kullanıcılar da, Yoga 2’yi bir tabet olarak kullandıklarında tuşları hissettiklerinden şikayet etmişler. Şu an için, bu denli ince bir laptopu tablet olarak kullanırken yapacak başka bir şey olmadığını eklemekte fayda var.

Yoga 2 Pro’nun touchpad’i ise, oldukça kullanışlı ve cihaza güzelce yerleştirilmiş. Dokunmatik ekranın tepkisi de gayet başarılı ve makinenin webcam’i, kaliteli kameralar kadar güzel bir görüntü sunuyor.

Sonuç olarak, Yoga 2 Pro, çok başarılı bir laptop-tablet birleşimi olmuş. İki türlü kullanımı da, piyasadaki çoğu dönüştürülebilir cihazın çok ötesinde bir seviyede. Sadece Lenovo’nun ünlü yazma deneyimi ve Wi-Fi konusunda gelişmeler haricinde bir eksiği yok.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir