İnceleme

Lenovo ThinkPad Yoga: Çalışanlar için

By

on

Lenovo IdeaPad Yoga 2 Pro kadar ince, tüketici odaklı veya onun 3820×1200 piksel çözünürlüğe sahip ekranına sahip olmasa da, Thinkpad Yoga Ultrabook hibridi, Thinkpad sınıfında gayet başarılı bir çalışma bilgisayarı olarak öne çıkıyor. Bunu da Yoga tarzıyla yapıyor.

Peki kusursuz olmaya çok yakın Yoga 2 Pro’da olmayan ama ThinkPad Yoga’da olan neler var? Öncelikle iki modelin de 360 derece dönüp her şekilde kullanıma olanak sağlayan dokunmatik ekranları bulunuyor. Ancak ThinkPad Yoga, Gorilla Glass ekran, magnezyum alaşımlı kasa, masaüstü dock birimlerine bağlantı ve klavyenin ortasındaki kırmızı TrackPoint mouse’u içererek çalışma odaklı bir kullanıma uygun araçlar sunuyor.

ThinkPad Yoga’da aynı zamanda gelişmiş bir “Kaldır ve Kilitle” özelliği bulunuyor. Bu özellik ile birlikte, ekranı çevirip tablet modunda kullandığınız zaman, klavyeyi çevreleyen yapı kalkıyor ve böylece tuşlara zarar gelmesi engelleniyor. Yoga 2 Pro ise bu durumda yalnızca klavyeyi kapatıyor.

Tasarım ve ekran

ThinkPad Yoga, parlatılmış kasaya sahip Yoga 2 Pro’nun tersine, kavisli düz gri bir kasaya sahip. Kesinlikle çirkin değil ama çalışma için tasarlanan bilgisayarların da, siyah veya gri harici canlı renklere veya daha keskin bir tasarıma sahip olamayacağı gibi bir kural da yok. Firmaların bu şekilde bilgisayar üretmeyi bırakması gerekiyor.

Yoga serisinin en önemli özelliği, ekranın dönebilir yapısı. ThinkPad modelinde de bu sistem kusursuz şekilde işliyor. Ekran döndürülüp, tablet modunda arka desteğiyle birlikte rahatlıkla kontrol edilebiliyor.

Ancak ThinkPad Yoga’nın çok kötü olduğu bir alan var. O da ağırlığı. 1.6 kg gelen cihaz, tablet kullanımı için pek de makul görünmüyor. Ancak kucakta veya masada çalışırken sıkıntı yaratmıyor. Bilgisayar’ın ekran menteşeleri oldukça kaliteli. Çok sert değiller ancak ekranı her şekilde güvende tutabiliyorlar.

ThinkPad Yoga’nın 12.5 inç dokunmatik ekranı, 1920×1080 piksel çözünürlük sunuyor. Mat yüzeyi, güneş ışığına maruz kaldığı sıralarda iyi bir görüntü almanızı sağlıyor ve Yoga 2 Pro’nun parlak ekranı kadar olmasa da, biraz parmak izi gösteriyor.

Ancak ThinkPad Yoga’nın asıl gizli silahı, bilgisayarla birlikte verilen basınca hassas kalemi. Bu kalemi kullanarak çizim yapıp not alırken, parmak izi sorununu da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz. Kalemin önemi, cihazı tablet modunda kullanırken ortaya çıkıyor. Arayüz elementleri çok küçük olduğu için, parmakla kontrol her zaman sorunsuz çalışmayabiliyor, bu durumda kalem oldukça büyük fayda sağlıyor.

Lenovo’nun ThinkPad bilgisayarlarıyla özdeşleşmiş kırmızı TrackPoint tuşu, kullanıcıları için tanıdık gelecektir. Touchpad açısında da Lenovo’nun kendini aştığını söylemek mümkün değil, cihazın ortalama bir touchpad’i bulunuyor. Ancak klavye konusunda yine beklenen Lenovo kalitesini görüyoruz. Kesinlikle kusursuz bir kullanım sunuyor. Cihazda bir de 720p HD webcam bulunuyor ancak ışık azken pek başarılı olduğunu söylemek zor.

Girişler ve dock

ThinkPad Yoga, 1.5 santimetre kalılığındaki Yoga 2 Pro’dan 0.4 santim daha kalın ve yaklaşık 225 gram daha ağır ancak tüketici odaklı ekürisine göre daha geniş seçenekler sunuyor. ThinkPad Yoga’nın sol tarafında bir adet OneLink/power soketi, bir adet USB 3.0 girişi ile mikrofon ve kulaklık girişi bulunuyor. Sağ tarafta ise iki adet USB 3.0 girişi, 4’ü 1 arada kart okuyucu, bir mini-HDMI girişi ve ekran kilit tuşu bulunuyor.

OneLink bağlantısı, bilgisayarı Lenovo’nun 120 dolara satılan opsiyonel OneLink Dock’una bağlıyor. Eğer büyük monitör tutkunuysanız, bu dock kesinlikle çok işinize yarayacaktır. Ayrıca Yoga 2 Pro yerine ThinkPad Yoga’yı seçmek için de oldukça önemli bir sebep. Bilgisayarın Yoga 2 Pro’dan daha üstün olan bir diğer yanı da, Intel Wireless-AC 7260 karda sahip olması. Yoga 2 Pro’da Wireless N-7260 bulunuyor.

Performans ve batarya ömrü

Test ettiğimiz ürün, Intel Core i5-4200U işlemciye, 4 GB DDR3/1600 RAM’E ve 128 GB SSD’ye sahipti. İşletim sistemi olarak da Windows 8.1 Pro bulunuyordu. Bilgisayarın daha farklı konfigürasyonları da satılıyor.

ThinkPad Yoga, Worldbench 8.1 testinde 287 puan alarak, aynı kategorideki bilgisayarlarla benzer bir sayıya ulaştı. Cihazın pil ömrü de yaklaşık 5 saat 40 dakika. 5 saat 29 dakika dayanabilen Yoga 2 Pro’dan çok az daha iyi. Ancak Dell’in nispeten pahalı olan benzer seviyedeki XPS 12 Convertible Ultrabook’unun gerisinde kalmış.

Çalışanlar için tasarlanan ThinkPad Yoga, sağlam yapısı, kaliteli menteşeleri, dock’u, ortalama üzeri performansı ve ünlü ThinkPad klavyesiyle kullanıcısına iyi bir deneyim vadediyor. Lenovo’nun Yoga 2 Pro’ya eklediği muhteşem ekran ile birlikte son dönemin en iyi hibrid Ultrabook’u olabilirdi ama onu da sonraki modele bekliyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir