İnceleme

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Touch: İdeal bir iş bilgisayarı

By

on

20 yıl önce, IBM’in ilk ThinkPad’i satışa çıkarmasından itibaren bu bilgisayarlar iş bilgisayarları sınıfında yer almaya başladı. Şirketin Lenovo’ya satılmasının ardından ise fiyatlarının yüksekliğiyle dikkat çekmeye başlayan ThinkPad’ler, taşıma kolaylığı ve rahatlığıyla da ön plana çıktı. Lenovo’nun ThinkPad X1 Carbon Touch’da, geçmişindeki bu özellikler bir araya gelmiş gibi görünüyor.

Lenovo karbon fiber’den yapılmış kasaya sahip olmasından dolayı 14 inç ultrabook’lar arasında en ince ve hafif olma ayrıcalığını taşıyor. Parlaklığı göz yormayacak seviyede olan dokunmatik ekranın büyüklüğü ise excel gibi uygulamalarda, geniş tabloların bile ekrana rahatlıkla sığmasına ve yönetilebilirliğinin artmasına olanak sağlıyor. Ayrıca değişen ışık koşullarında dahi ekranın okunabilirliği hiç bozulmuyor.

X1 Carbon Touch zekice yapılmış tasarımıyla da dikkatleri üzerine çekiyor. Ekranın olduğu panelin mükemmel sıkılığı sayesinde ekranı istediğiniz açıya kolayca ayarlayabiliyorsunuz. Sessiz ve yumuşak klavyesiyle yazmak oldukça keyifli bir hal alıyor. Kusursuz avuç tanıma sistemi ile istemsiz dokunuşların önüne geçen ve multi-touch işlemlerini rahatlıkla yapabileceğiniz ekran, siz yazı yazarken fare işaretçisini görünmez hale getiriyor.

Elbette her bilgisayar gibi Lenovo’nun da bazı eksiklikleri var. Bunların başında kısa pil ömrü geliyor. Ancak belki de bu güne kadar gördüğünüz en rahat, kullanımı en kolay bilgisayar olması ve bu kadar ince ve hafif yapısına rağmen inanılmaz derecede dayanıklı olması, bu eksikliğini telafi ediyor demek mümkün.

Hız ve performans düşkünleri, X1 Carbon Touch’dan yüzlerce dolar daha pahalı olan bilgisayarların vaat ettiği performanstan daha fazlasını bile bulabilir. Lenovo’nun göze çarpan kuşkusuz en önemli bileşeni, çok yüksek hızlarda çalışan 180GB SSD’si. HD Graphics 4000 modeli grafik kartı, 1.8GHz Intel Core i5-3427U işlemcisi ve 4GB belleği ile normal bir dizüstü bilgisayar standartlarında olan bu bilgisayarın, işlemcisi ve belleği maalesef kullanıcı tarafından donanımsal olarak geliştirilemiyor.

Carbon Touch yaklaşık 1,4 kg olan ağırlığı ve 0,75 inç kalınlığı ile inanılmaz bir taşıma kolaylığı sağlıyor. Taşırken varlığını hissetmeme ihtimaliniz bile var. Bu denli ince ve hafif olmasına rağmen iki yanından tutup eğip bükmeye çalıştığınızda, esnek olmayan yapısıyla da ne kadar dayanıklı ve sağlam bir bilgisayar olduğu fark ediliyor.

X1 Carbon Touch ile işlerinizi halletmek de bir hayli keyifli. Ekranın yer aldığı bölüm açılırken hafifçe klavyenin arkasına doğru ilerliyor ve bu sayede yüksekliği çok olmayan ama yere daha sağlam basan bir görüntüye sahip oluyor. Kauçuğa benzer dış yüzeyi, bilgisayarı daha kolay kavramanıza ve ekranı daha kolay açmanıza olanak sağlıyor. Ayrıca, neredeyse anında uyku modundan çalışma moduna geçebiliyor. Tamamen kapalı durumdayken açılması 10 saniyeden kısa süren bu bilgisayar, kendi klasmanında en hızlı açılan bilgisayar olma özelliğine sahip.

TN teknolojisine sahip 14 inç ekranı, daha az canlı renklere ve IPS ekranlara göre daha dar görüş açısına sahip. Ancak yine de TN tipi ekranlara göre görüş açısı bakımından iyi bir sonuç ortaya koyuyor. 1600×900 piksellik çözünürlüğü, ekran boyutuna göre oldukça uygun.

Bu boyutlardaki bir bilgisayarda bulamayacağınız özelliklere sahip bu bilgisayarın ekranı ve touchpad’i, dokunuşlara oldukça hızlı ve hata payı çok düşük bir şekilde tepki veriyor. Öte yandan X1 Carbon Touch, size bu ağırlıkta olan bilgisayarlarda karşılaşabileceğiniz en iyi klavye deneyimini sunuyor. Klavyesi için ayrılan 8 inçlik alan size yalnızca tam boyutlu klavyelerde karşılaşabileceğiniz bir boşluk sağlıyor. Tuşlar ise içbükey yapıda ve dış yüzeyindeki gibi kauçuğa benzer bir yüzeye sahip. Bunlara ek olarak da klavye sesi yok denilecek kadar az.

X1 Carbon Touch’un iki adet işaretçisi var. Bunlardan ilki silgiye benzer yapısı bulunan ve klavye ile iç içe geçmiş TrackPoint. Diğeri ise klavyenin hemen altında yer alan alıştığımız touchpad. TrackPoint’in en önemli avantajı elinizi klavyeden hiç kaldırmadan işaretçiyi hareket ettirebiliyor olmanız. Ancak gereğinden biraz daha hassas olduğu için zorluk yaşayabilirsiniz. Touchpad’in sol tuş hareketleri ise biraz seçici.

X1 Carbon Touch, ekranın altında yer alan ses ayarlama ve dahili mikrofon kapatma tuşları gibi özel tuşları ile oldukça kullanışlı. Bu tuşlar özellikle görüntülü görüşme sırasında çok faydalı olabiliyor. Hoparlörler bilgisayarın ön tarafında, klavyenin yerleştiği bölümün hemen altında yer alıyor ve bilgisayarın ön alt kısmı yukarıya doğru eğimli yapıda bulunuyor. Bundan dolayı ses, bilgisayar nasıl bir yüzey üzerinde duruyorsa, ses oradan yansıyarak geliyor. Eğer bilgisayar masa veya düz bir zemin üzerinde kullanılıyorsa seste bir bozulma olmazken, yumuşak bir yüzeyde ise ses boğuklaşabiliyor.

Lenovo’nun bu bilgisayarda yapması gereken geliştirmelerden en önemlisi pil ömrü ve donanımsal olarak genişletilebilir bir özellik kazanması yönünde olmalı. Bataryası hızlı şarj oluyor ancak bir o kadar da hızlı boşalıyor. Yapılan pil ömrü testlerinde Lenovo 4 saat 9 dakikalık süre ile pek parlak olmayan bir performans sergiledi.

X1 Carbon Touch iki adet USB girişi, bir ekran çıkışı, bir SD kart yuvası ve bir adet mikrofon/kulaklık girişi ile beklenenden daha az bağlantı noktasına sahip. Bilgisayarınız kapalı dahi olsa, USB 2.0 çıkışından telefonunuzu ya da tabletinizi şarj edebiliyorsunuz. Ethernet girişinin olmamasına rağmen Lenovo bu işlevi görecek ekstra bir parçayı bilgisayar ile birlikte size gönderiyor. Eğer gerçekten ihtiyacınız varsa, Lenovo’nun satışa sunduğu 35 dolarlık VGA çıkışı veren dönüştürücüyü de satın alabilirsiniz.

Ultra ince sınıfına giren çoğu dizüstü bilgisayarda donanım yükseltmesi, sınırlandırılmış ve gerçekleştirilmesi zor işlemlerdir. X1 Carbon Touch da, i5 işlemcisinin ve 4GB belleğinin sabit ve yükseltilemez olması ile bu özelliğin hakkını veren bir bilgisayar haline geliyor. Bu bilgisayarı aldığınızda donanımsal bir yükseltme yapmak isterseniz sadece SSD üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

X1 Carbon Touch benzerleriyle karşılaştırıldığında performans testinde oldukça iyi sonuçlara sahip. WorldBench 8.1 testinden aldığı 289 puan ve neredeyse i5 işlemcili tüm rakiplerini, hatta bazı i7 işlemcili rakiplerini geçerek göz doldurdu. Yapılan testlere göre oyun alanında da çoğu küçük dizüstü bilgisayardan daha iyi sonuca sahip. 1024×768 çözünürlüğe ve düşük kaliteye ayarlanarak, BioShock Infinite oyununda gerçekleştirilen testte Carbon Touch yalnızca 24 fps’e erişebildi. Bu sonuç kötü olmasa da ideal sayının 30 fps’den yüksek olması bekleniyor.

Maalesef ThinkPad X1 Carbon ile beraber şarj aletini de yanınızdan ayırmamanız gerekebilir. Bu durumda yanınızda olması gerekenlerin ağırlığı 2 kg’a yaklaşıyor. Bu durumu ve birçok bağlantı kablosunu göz ardı edersek, mükemmel sayılabilecek olan bu bilgisayar, bir hayli yüksek olan fiyatıyla performans açısından aşırı derecede tatmin duygusu yaşatmıyor ancak işle ilgili ihtiyaçlarınızı giderebilecek gücü size rahatça sağlayabiliyor. Kaya kadar sağlam, pamuk kadar hafif. Eğer sık sık iş seyahatlerine çıkıyorsanız, bu ayrıcalıklar sizin için büyük önem arz ediyor olmalı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir