İnceleme

Lenovo IdeaTab S6000 incelemesi

By

on

Dizüstü bilgisayar alanında geçtiğimiz yıllar içerisinde hızla yükselip sonrasında da liderliğe oturan Lenovo’nun yeni ilgi odağı tabletler oldu. ThinkPad, IdeaPad gibi laptop serilerinin yanında tabletler için de IdeaTab’ı ekleyen Lenovo, yeni tabletleriyle hızla bu alanda da yükselmeye devam ediyor. Şirketin “Eğlence Tableti” mottosuyla geçtiğimiz yıl tanıttığı 10.1 inçlik IdeaTab S6000 modeli de ülkemizde yaygın bir şekilde satılıyor ve fiyatı da ortalama 600 TL civarında. Biz de Lenovo Türkiye’nin bize ulaştırdığı tableti tüm detaylarıyla inceledik.

Tasarım ve Kasa

Lenovo IdeaTab S6000,  zarif ve sade bir tasarıma sahip. Tabletin ön kısmında herhangi bir mekanik tuş bulunmuyor. Birisi kilit, birisi de ses tuşları olmak üzere toplamda iki mekanik tuşa sahip olan S6000’de bu tuşlar sol üst ve sol yan tarafa yerleştirilmiş. Yine üst taraftaki kilit tuşunun hemen yanında bir kulaklık girişi ve mikrofon bulunuyor. Tabletin bağlantı noktaları ise sol tarafta, bir mini-HDMI girişi, bir micro-USB girişi ve bir de micro-SD kart girişi tabletin sol yanını süslüyor. Tabletin arka kapağına baktığımızda ise flaş desteği olmayan kameraya ek olarak iki adet stereo hoparlör görüyoruz.

S6000’in bize göre en dikkat çekici tasarım özelliği ise yine arka kapakta bulunuyor. Siyah kenarlıkların ortasında krom rengi desenli yapı, tabletin tutuşunu kolaylaştırdığı gibi kullanıcısını da iyi hissettiriyor ve tablete oldukça şık bir görünüm kazandırıyor.

Daha teknik tasarım özelliklerine baktığımızda ise, tabletin ekran boyu olarak sınıfı düşünüldüğünde nispeten ağır bir cihaz olduğunu görüyoruz. Şu an için 10 inç civarı tabletlere baktığımız zaman en iyi tabletler olarak göreceğimiz iPad Air’in ağırlığı 470, Samsung Galaxy Tab S’in ise 465 gram iken, 560 gram ağırlığındaki Lenovo S6000’in nispeten ağır kaldığını söylemek durumundayız. 8.6 milimetrelik kalınlığa sahip olan tabletin bu konuda daha başarılı olduğunu da söyleyebiliriz. Ele alındığı zaman sağlam ve şık bir tablet izlenimi veren S6000, özellikle de 10.1 inç boyutundaki ekranı ve fiyat etiketi düşünüldüğü zaman 100 gram fazlalığını unutturabilecek bir tablet.

s6000-1

Donanım

Lenovo, S6000’i her ne kadar “Eğlence Tableti” demesine rağmen biz aynı fikirde değiliz. 1280×800 piksel çözünürlüğe sahip 10.1 inçlik IPS panel ekranı ve bu ekranın altında bulunan 1.2 GHz dört çekirdekli işlemcisi, tableti bütün bir eğlence aracı yapmaya yetmemiş. Bu sistemi destekleyen 1 GB RAM’in yeterli kalmadığını eklemek durumundayız. Hareketli aksiyon oyunlarını oynamakta zorlandığımız tabletin, eğlence alanının diğer yönü olan dizi-filmler için ise gayet uygun bir cihaz olduğunu söyleyebiliriz. 720p’ye kadar video oynatabilen tablet, iki adet güçlü stereo hoparlörüyle de bu tezimizi destekliyor.

5 MP flaşsız arka, 0.3 MP de ön kamerası tableti fotoğraf çekmek için almak isteyenlere uygun değil. 5 MP desteğini de yalnızca 4:3 en-boy oranında veren tablette 16:9 fotoğraf çekmek için 1 MP’e düşmeniz gerekiyor. Aynı kamera 1080P Full HD video çekebilse de, bazen sadece rakamlarla iş yapmamak gerekir. Ön kamerası da VGA kalitesinde çekim yapan IdeaTab S6000’i kamerası için kullanmak pek akıllıca bir tercih olmaz.

Tabletin bağlantı alanında ise standart donanıma sahip olduğunu söyleyebiliriz. Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 4.0, ve 3G destekleyen tablet, micro-USB girişi sayesinde telefonları şarj edebilme özelliğine sahip. 16 ve 32 GB seçenekleriyle satılan tablet, bunların üzerine 32 GB da microSD kart desteği sunuyor. Tablette bulunan 6350 mAh batarya da 8 saate kadar multimedya kullanım imkanı veriyor.

Yazılım

Lenovo IdeaPad S6000, yazılım açısından nispeten tatmin edici bir cihaz olarak karşımıza çıktı. Android 4.2 Jelly Bean işletim sistemiyle çalışan tablette Lenovo’nun küçük değişiklikleri de gözden kaçmıyor. Önceden yüklü olarak gelen çok sayıda uygulama var ve dilerseniz bu uygulamaları siliyorsunuz. Lenovo, çirkin bir temayla Android’i bozmak yerine, daha çok arayüzü geliştirmiş gibi bir izlenim aldık.

Screenshot_2014-06-30-13-41-25

Ana ekrana koyulan klasörler, kullanımı kolaylaştırmakla birlikte temiz bir ekran olanağı sağlıyor. Widget’lar ile boğulmadan rahatlıkla tableti kullanmak mümkün. Sayfalar arası geçişler hızlı, sorunsuz ve oldukça rahat. Bazı uygulamalar tabletin zorlanmasına sebep olsa da, yukarıda da dediğimiz gibi aksiyon oyunları haricinde tabletin can sıkıcı boyutlarda sorun çıkaracağını sanmıyoruz.

Sonuç olarak, 600 TL civarında bir fiyat etiketiyle teknoloji marketlerde bulunan Lenovo IdeaPad S6000, bu fiyata 10.1 inç ekran, stereo hoparlörler, genişletilebilir depolama alanı ve micro-USB portu üzerinden telefon şarjı imkanı sunarak bir adım öne çıkıyor. Giriş seviyesi bir multimedya tablet olarak kullanıcısını hayal kırıklığına uğratmayacak S6000’i alacaksanız, büyük beklentilere girmemenizi de öneririz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir