İnceleme

Lenovo IdeaPad U430 Touch: Pil ömrü arayanlara

By

on

Eğer bir ultrabook için paranızın yetmeyeceğini düşünüyorsanız, o zaman hala Lenovo IdeaPad U430 Touch ile tanışmamışsınız. Görünüşte müşteri odaklı üretilmiş olsa da, IdeaPad U430, Lenovo’nun karakteristik özelliklerini de beraberinde getiriyor. Örnek vermek gerekirse, bilgisayar oldukça keskin hatlara sahip ve tamamı alüminyum, şık, çekici dış kaplamasına ek olarak island tarzı, arka aydınlatmalı klavyesi bulunuyor.

IdeaPad U430 Touch barındırdığı çift çekirdekli Intel Core i5-42000U işlemcisiyle Haswell Core i5 ailesinin en düşük performanslı üyelerinden biri olarak görülüyor ama bu bilgisayar aynı zamanda Notebook WorldBench 8.1 testinden 199 puan aldı. Bu durum da U430’un bizim referans laptopumuz olan 3. nesil Intel Core i5-3317 işlemcili Asus Vivobook S550CA’dan iki kat hızlı olduğunu gösteriyor. Lenovo IdeaPad U430’da aynı zamanda 4GB DDR3/1600 bellek kullanmış.

Lenovo bu ürünün fiyatını 700 dolarda sabit tutabilmek için bazı kısımlardan da ödün vermek zorunda kalmış. 14 inçlik ekran da bunun bir parçası. Dokunmatik ekran oldukça parlak ve yüksek bir görüntü kalitesine sahip ama çözünürlüğü 1600×900 piksel ile sınırlı. Ancak yine de piyasadaki rakiplerinin sunduğu 1366-768 piksel çözünürlükten daha yüksek. Bir diğer eksiği de bilgisayarın Core i5 işlemcisine entegre edilmiş GPU olarak öne çıkıyor. Bu da yüksek düzeyde oyun kalitesi bekleyemeyeceğimiz anlamına geliyor. Test gurubumuzdaki 5 bilgisayar içerisinde, Bioshock Infinite oyunuyla yapılan testte en yavaş olan ve en düşük performans gösteren bilgisayar U430 oldu. Ne yazık ki 1024×768 çözünürlüğe ve düşük grafik ayarlarına geçildiğinde bile sonuç değişmedi.

Lenovo bu bilgisayarda 500Gb bir mekanik hard disk kullanmış. Bize sorarsanız onun yerine SSD ya da en azından HDD önbelleği olarak yararlanacağımız bir SSD kullanılması büyük bir fark yaratabilirmiş ancak bu iki sistemden herhangi birisi kullanılsa, Lenovo’nun bu fiyatta bir satış gerçekleştirmesi mümkün olmazdı. Bilgisayarın sağ tarafında 2 adet USB 2.0 girişi, hemen yanında SD kart okuyucusu ve adaptör girişi bulunuyor.

Bilgisayarın sol kısımda ise bir tane USB 3.0 portu, hemen yanında mikrofon ve kulaklık girişi, bir HDMI çıkışı ve ethernet girişi bulunuyor. Kablosuz bağlantı ve Bluetooth, Intel’in dual-band Wireless-N 7260 chipsetiyle beraber promosyon olarak geliyor. Bilgisayarın alt kısmında bulunan stereo hoparlörler yüksek seslerde şaşırtıcı bir şekilde iyi bir performans sergiliyor ama baslı seslerin kalitesi oldukça düşük.

Lenovo IdeaPad U430 Touch’ın ağırlığı ise 1.9 kilogram. Bu ağırlık, bir ultrabook için fazla olsa da, cihazı şık ve çekici bir bilgisayar olarak nitelendirmek mümkün. U430’un bataryası testlerimizde tam olarak 6 saat 38 dakika dayandı ve bu da 700 dolarlık bir bilgisayar için harika bir rakam olarak öne çıktı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir