İnceleme

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus incelemesi: Hangisini almalıyım?

By

on

Bir dünya sızıntı haber ve dedikodular sonrasında nihayet daha yeni, daha büyük ve daha hızlı olan iPhone 6 ve iPhone 6 Plus satışa çıktı. Büyük ekranlı bir iPhone, insanların uzun zamandır çok istediği bir şeydi ve Apple da sonunda bu çağrıya kulak verdi.

Apple ilk Phone’u çıkardığında 3.5 inç’lik ekranı diğer telefonlar ile karşılaştırıldığında dev gibi gözüküyordu. Buna karşılık rakipleri de Apple’a karşı avantaj sağlayabilecek alanlar keşfetmek için daha büyük ekranlarla yanıt vermişti. Türketiciler  buna olumlu bir dönüş yaptılar dolayısıyla rekabet artık daha büyük telefonlar imal etme yönüne kaydı. Apple’ın 3.5 inç (sonrasında 4 inç) ekranlara sadık kalmasının arkasındaki nedenler ne olursa olsun – ki bunlar büyük telefonları tutmanın ve kontrol etmenin zor olması gibi haklı nedenlerdi- bu aynı zamanda pazarın büyük ekran tarafının Samsung’a teslim edilmesi anlamına geliyordu.

iPhone 6 ve 6 Plus, Apple’ın en büyük Android telefonlarının başarısına olan bir yanıtıdır. iPhone 6, 4.7 inç ekranıyla birlikte gelirken iPhone 6 Plus’ın da 5.5 inç’lik ekranı bulunuyor. Her iki model de Apple’ın 4 inç iPhone 5s ve 5c’sinin hizmet etmediği bir kitleye ulaşmasına yardımcı olacak.

İkiz harikalar

iPhone 6 ve iPhone 6 Plus aslında aynı. Ekran büyüklüğünün dışında birkaç küçük değişiklik bulunuyor. Bu telefonlar, Apple’ın ilk kez bütün yönleriyle iki yeni iPhone’u aynı anda piyasaya sürmesi anlamına da geliyor. Geçen yılki iPhone 5c, aslında farklı bir gövdeye sahip bir iPhone 5’ten ibaretti. iPhone 6’yı elinize ilk kez aldığınızda, bunun son dört sene içerisinde iPhone’lardan oldukça farklı bir cihaz olduğunu söyleyebilirsiniz. iPhone 4 ve 5’in daha endüstriyel keskin hatları artık yok. Yeni telefonların sahip olduğu yuvarlak köşeleriyle iPod touch, iPad ve hatta ilk iPhone’u daha çok andırıyor.

iphone-incelikler

iPhone 6, iPhone 5’in aynı tasarımını kullanarak fakat daha büyümüş olarak şekilde gelseydi, harika hissettirebilirdi. Ancak iPhone 6 iPhone 5’e göre biraz daha ağır olsa da, onun yuvarlak kenarları (sadece metal değil aynı zamanda öndeki camı da kavisli) ve inceliği devasa bir cihaz hissi vermesini önlüyor. Akabinde iPhone 6 Plus geliyor. Her ne kadar gördüğümüz Android telefonlardan sonra ona “aşırı büyük” diyemesek de telefon gerçekten çok büyük. iPhone 6’da olduğu gibi iPhone 6 Plus’ın inceliği ve yuvarlak köşeleri bir şekilde aşırı büyük hissini ortadan kaldırıyor. Ortalama yetişkin bir erkek eli ile iPhone 6 Plus’ın rahatça tutulabildiğini söyleyebiliriz. Ancak devasa bir ekrana bakmanın ve basit hareketler yapmanın ötesinde telefon çift elle kullanım için geliştirilmiş.

iphone-olcu-karsilastirma

Ayrıca  iPhone 6 Plus öncesindeki hiçbir iPhone’a benzemiyor. Ne tam bir telefon, ne de bir iPad. Yeni telefon, bazıları için olağanüstü, bazıları içinse tamamen yanlış olan yenilikçi bir cihaz. Asya’da bu ebattaki cihazlar oldukça popüler; birçok insan için phablet’ler onların tek bilgi işlem cihazları olduğundan büyük ekran verimliliği oldukça arttırıyor. Siz bir iPad’e sahip olmamayı tercih edenlerdenseniz, daha büyük bir iPhone mantıklı görünüyor. Aynı şekilde sizin için daha büyük olması daha önemliyse, neden var olan en büyük iPhone’u almayasınız?

Kavisli kenarlar ve iki farklı ebatın ötesinde Apple’ın iPhone 6 ile tanıttığı başka sayısız donanım tasarımı değişiklikleri mevcut. iPhone 5’in yuvarlak ses butonları ince metal ovalleriyle değiştirilmiş. Açma/kapama butonu telefonun üst tarafından alınmak zorunda kalınarak (üstte hiçbir şey kalmamış) ve sağ kenara yerleştirilmiş; bu iPhone için bir ilk. Uzun süreli iPhone kullanıcıları için buna alışmak zaman alabilir ama daha büyük telefonlarda üst kenara ulaşmak daha zor; değişim için bunun gerekli olduğunu söyleyelim.

iphone6-kamera-ozelligi

Cihazın arka tarafında en çok fark edilen değişim ise kameranın dışa doğru biraz daha çıkmış olması mercek ince metal bir halkayla çevreleniyor. Bu ince bir değişiklik ve siz telefonu halen minimum salınımla arka tarafı üzerine bırakabiliyorsunuz. Ama kesinlikle tam olarak düz durmuyor.

Asıl değişim içeride

iPhone 6’nın dış tasarımı iPhone ürün ailesi için bir değişimi getiriyor ama bu modeller aynı zamanda bir takım dahili donanım terfileriyle birlikte geliyor. Apple’ın kendi donanımları için optimize ettiği çip ailesinin en sonuncusu A8 işlemci ile birlikte gelen iki telefon da, 64 bit destekliyor. Geçen yılki 64 bit’lik A7’ye sıçrayış, iOS cihazlarına performans anlamında yoğun bir artış getirdi. Esasında A7 o kadar fazla hız artışı sundu ki, A8’in aynı orandaki bir artışı yakalaması mümkün değildi. Geçen yılki işlemciden kesinlikle daha hızlı ama daha makul bir farkla. Apple’ın üssel artış gösteren iPhone performans tablosu yavaşlama işaretleri gösteriyor.

Geçen yıl çıkan Retina ekranlı iPad Air ve mini gibi iPhone 6 ve iPhone 6 Plus da aynı işlemciyi çalıştırıyor, fakat farklı saat hızlarıyla. Tahmin edileceği üzere saat hızı farkı, batarya ömrü veya ısınma endişeleriyle bağlantılı. Geekbench’e göre iPhone 6’nın A8 işlemcisi 1.2 GHz’de çalışırken iPhone 6 Plus 1.39 GHz’de çalışıyor. Her iki telefon da geçen yılki cihazlarda olan 1 GB’lık belleğe sahip görünüyor.

Apple, iPhone 6’nın batarya ömrü açısından iPhone 5s’ten biraz daha iyi olduğunu belirtirken, iPhone 6 Plus’ın ikisinden de belirgin oranda daha iyi bir batarya ömrüne sahip olduğunu vurguluyor. Ne yazık ki bu inceleme için kapsamlı batarya testleri gerçekleştiremedik ve elbette batarya ömrü yoğunlukla cihazı nasıl kullandığınıza göre değişiklik gösterebilir. iPhone 6 Plus şu ana kadarki en uzun batarya süresi sunan iPhone gibi görünüyor ama acil durumlar için bir batarya kılıfı ya da harici batarya gereksinimini giderecek kadar uzun bir batarya ömrüne sahip olup olmadığı henüz belirsiz.

iPhone 6 ve 6 Plus aynı zamanda hareket yardımcı işlemcisinin yeni versiyonu olan M8’i barındırıyor. Söz konusu çip siz iPhone’unuzu kullanırken, hatta A8 işlemcisi istirahattayken, sensör verilerini topluyor. Yeni versiyon iPhone 6 ailesinin barometresinin avantajından yararlanıyor. Bu, rakım değişikliklerini ölçen bir algılayıcı. Son olarak bunlar Yakın Alan İletişimi (NFC)’yi destekleyen ilk iPhone’lar. NFC uygulaması gelmesi beklenen Apple Pay hizmetinin bir parçası olacak.

Ekranlara dair

Apple her iki iPhone 6 modeli üzerindeki ekranlardan “Retina HD” olarak bahsetti; tuhaf bir biçimde lüzumsuz bir etiket. Gerçekte iPhone 6’nın 4.7 inç ekranı iPhone 5 ailesi ile aynı ekran yoğunluğuna (326 ppi) sahip. Pikseller daha sıkılaştırılmış değil; onlardan daha fazlası var çünkü ekran 110 piksel daha geniş ve 198 piksel daha uzun.

iPhone 6 Plus ise farklı bir hikaye. 5.5 inç ekranı inç başına 401 piksellik bir çözünürlüğe sahip; bu şimdiye kadar gördüğümüz iOS cihazlar içerisindeki en yüksek rakam. Anlamı ise Full HD 1080p çözünürlük. Devam etmeden evvel, çözünürlük ve ölçek hakkında bir not paylaşalım çünkü bu biraz karmaşıklaşabilir. Ekranları ölçmenin iki yolu mevcut: Ne kadar büyük oldukları (inç olarak) ve barındırdıkları bağımsız nokta sayısı (piksel). Bir ekranın inç başına düşen piksel oranı hakkında konuştuğumuzda, bu noktaların ne kadar küçük olduğunu tanımlıyoruz; efektif bir biçimde onlardan kaçının ekranın bir inç karesini doldurduğunu. Günümüzde çoğu TV aynı sayıda nokta sayısına sahip; 1080 satır ve 1920 sütun veya kabaca 2 milyon nokta. 60 inçlik bir TV’de onlar 40 inçlik modele nazaran daha az yoğunluklu olarak dağıtılıyor. Ve iPhone üzerindeki aynı çözünürlük 5.5 inçlik alana paketlenmiş durumda; o fiilen 5.5 inçlik bir HDTV.

Esasında iPhone 6 Plus o kadar büyük ve pikseller o kadar yoğun bir biçimde bir araya getirildi ki bu durum Apple’ın görüntüleri oluşturma yöntemini değiştirmesine neden oldu. Apple’ın Retina Display’li MacBook Pro’da kullandığı bir tekniği ödünç alarak iPhone 6 Plus gerçekte arayüzünü 2208 x 1242 pikselde oluşturuyor. Bu önceki iOS cihazları üzerinde kullanılan ekranlardan lineer olarak ölçeklenen bir çözünürlük; iPhone 6 Plus’ın ekranı ise sadece 1920 x 1080 piksel. Dolayısıyla görüntünün tamamının sığması için iPhone 6 Plus tüm arayüzü küçültüyor (1920 x 1080’e düşürerek).

Ölçeklenen ekranlar pratikle uyumlu olan bir şey değil çünkü tuhaf bozulmalar ve bulanıklıklar yaratabiliyor. Retina olmayan bir Mac ekranını doğal çözünürlüğü dışında kullanmayı denediyseniz neden bahsettiğimizi anlayabilirsiniz. Fakat Retina ekranlarla ilgili olan şey şu ki, bağımsız pikseller o kadar küçük ki bozulmalar görülemeyecek kadar küçük bir ölçekte meydana geliyor. iPhone 6 Plus’ın ekranı, aynı Retina MacBook Pro’nunki gibi, gayet iyi görünüyor; sahne arkasında çok fazla donanım ve yazılımın sıkı bir biçimde çalışmasına karşın.

Yüksek çözünürlüklü cihazlar üzerinde ölçekleme kullanmanın bir diğer avantajı ise, Apple’ın onu başka yerlerde de uygulayabilmesi şeklinde karşımıza çıkıyor. Henüz iPhone 6’nın büyük ekranına göre güncellenmemiş uygulamalar yeni boyuta sığmak için ölçekleniyor. Her şey biraz büyüyor ve dikkatlice bakacak olursanız farkı görebiliyorsunuz ama yine de uygulamalar iyi görünüyor. Apple ayrıca görme problemleri yaşayan insanlar tarafından kullanılan o “büyük puntolu sürüm” kitapların yazılım versiyonu olan Display Zoom adlı bir özelliği ekledi. Display Zoom’u devreye soktuğunuzda, telefon küçük ekranlı bir telefonun ekranını simüle ediyor ve ardından onu tam boyuta ölçekliyor. Bu iPhone’larındaki içeriklerinin çok küçük olduğunu düşünenler için harika bir özellik.

klavye-extension1

Display Zoom açılmamış halde bu cihazlar Apple’ın standart iOS klavyesinin kenarlarına yeni buton sütunları eklemesi için ekstra ekran alanına sahip; ama sadece yatay pozisyondayken. Dikey pozisyonda klavye biraz daha büyük hissettiriyor ama yine de standart iPhone klavyesi. iPhone 6 Plus’ta yatay moda klavyenin sol tarafı kes, kopyala, yapıştır, metin kalınlaştır ve geri al eylemlerinin yanı sıra uluslararası klavye, Emoji klavye ile sesli komutu açma imkanı veriyor. Klavyenin sağ tarafında ise imleci ileri geri hareket ettirebiliyor ve ünlem, soru işareti, virgül ya da nokta ekleyebiliyorsunuz.

iPhone 6 Plus’a nazaran daha dar olan iPhone 6’daki ekstra komutlar ise sol tarafta geri al butonu ve virgül, sağ tarafta da imleç butonları ve nokta olarak karşımıza çıkıyor. Apple, iPhone 6 Plus için Mail ve Notlar dahil olmak üzere uygulamalarının birkaçını güncelledi. Böylece uygulamalar yatay moddaki ultra geniş alana sahip olduklarında farklı davranıyorlar. Her iki uygulama iki sütunlu görünüme geçiş yapıyor; solda nesnelerin listesi, sağda ise önizleme veya düzenleme alanı yer alıyor. iPad üzerinde dikeyden yatay moda geçtiğinizde uygulamalarda gördüğünüz davranışın aynısı telefona gelmiş durumda. Telefonun ana ekranı da iPhone tarihinde ilk kez iPhone 6 Plus ile dönmeye başladı.

Fakat büyük bir ekranın getirebileceği tüm özellikler için mesele şu ki tek elle ekranın üst tarafına ulaşabilecek birisini bulmak çok zor. Apple’ın yaratıcı çözümü ise yeni Reachability (Ulaşılabilirlik) özelliği. Reachability basitçe ekranın üst tarafını başparmağınızın ulaşabilmesi için aşağı kaydırıyor. Reachability’yi devreye sokmak için Home tuşuna iki kez basmanız yeterli. Ekranın üst yarısındaki her şey aşağı kayarak sizin onlara ulaşabilmeniz sağlanıyor. Reachability, Apple’ın geliştirdiğini gördüğümüz en zarif konsept değil ancak tek elle kullandığınızda bu ölçekteki telefonları daha kontrol edilebilir yapıyor. Diğer yandan özelliğin biraz istikrarsız olduğunu da belirtmemiz gerekiyor. iPhone ana ekranı bütün olarak aşağı kaymıyor. Söz gelimi ana ikonları aşağı kaydırıyor ama dock ve üst çubuğu yerinde bırakıyor. Diğer hiçbir uygulama Reachability ile bu biçimde etkileşmiyor.

Daha keskin odak

Her yeni iPhone modeli genellikle yeni bir kamera getiriyor. Bu yılki modeller de 8 megapiksellik kameralarıyla yazıda iPhone 5s’i geçmiş değil ama fotoğraf çekim ve video yakalama deneyimlerini iyileştirme amaçlı yeni özellikler getiriyorlar. Odak birkaç açıdan geliştirilmiş. Apple, kameraya bağımsız “odak pikselleri” eklediğini, bunun daha hızlı otomatik odaklamaya yardımcı olduğunu söylüyor. Yüz tanıma algoritmaları da iyileştirilmiş. En çok dikkatimizi çeken özellik ise, iPhone’un hiçbir zaman güçlü özelliği olarak öne çıkmayan video odaklamanın yeni telefonlarda ciddi oranda iyileştirilmesi oldu.

Süper ağır çekim özelliği ile artık saniyede 240 kare video çekebiliyoruz. Bu da normal bir videonun sekizde birinde akıcı bir aksiyona imkan tanıyor. Söz konusu özellik, videoları şaşırtıcı derecede akıcı yapan geliştirilmiş video stabilizasyonla birlikte kaykay hareketlerini ve havuza dalmaları hiç olmadığı kadar etkileyici yapacak. İki kamera arasındaki temel fark karanlık ortamlarda ortaya çıkıyor, o da bir yere kadar. iPhone 6 Plus’ın kamerası optik görüntü dengeleme yeteneği getirdi. Kameranın sensörlerinin görülebilir bir resim çekebilmek için ışığı almak üzere daha fazla zamana gereksinim duyduğu karanlık ortamlarda bulanıklığı önlemek amacıyla donanım sizinle birlikte hareket ediyor. Bununla birlikte Apple’ın düşük ışık durumlarında kullandığı yazılım teknikleri mevcut ama sadece daha büyük kamera fiziki dengeleme donanımına sahip.

Sonuç

Hata yapmayın: iPhone 6 ve iPhone 6 Plus’taki en önemli yenilik onların ebatı. Her ne kadar işlemcileri daha hızlı olsa ve kameraları daha iyi odaklama yapsa da, gerçek şu ki bunlar daha büyük ekranlara sahip daha büyük telefonlar. Elbette bu fotoğraf ve video görüntülemek için daha iyi ve tabi ekranda daha fazla bilgi gösterilmesini sağlamak için. Ama bunun bir maliyeti de var: Elleriniz ne kadar küçükse, bu telefonları kontrol etmek o kadar güç.

iPhone 5 kullanıcılarının çoğu için iPhone 6 güçlü bir terfi olacak ve birkaç günlük ayarlamanın ardından eski iPhone’larını hiç özlemeyecekler. iPhone 6 Plus’a gelince, bu hiç şüphesiz taraftarlarını bulacak olan bir cihaz. Onlar iPhone’larını sürekli kullanan ve aynı zamanda olabildiğince daha fazla batarya gücüne gereksinim duyan veya büyük ellere sahip insanlar olacak. Samsung ve diğer rakipler ekstra büyük telefonlar için bir hedef kitlenin var olduğunu gösterdi; ve şimdi o kitle bir iPhone satın alabilir. Bütün mesele bu.

Recommended for you

0 Comments

  1. Anıl Gök

    Temmuz 20, 2015 at 4:14 am

    Eski bir haber olsa bile sonuna kadar okudum ellerinize , emeğinize sağlık iyi çalışmalar dilerim 🙂

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir