İnceleme

iPhone 6 ön incelemesi

By

on

Merakla beklediğimiz iPhone 6 sonunda iki yeni model ile tanıtıldı. Dün akşam görücüye çıkan telefonlar, ABD’de Cupertino’daki bir etkinlikle basın mensuplarının beğenisine sunuldu. Biz de bu iki telefonu şartlar el verdiğince inceledik.

Samsung Galaxy Note serisi, akıllı telefon pazarında çok önemli bir değişikliğe imza atarak, kullanıcının daha büyük ekran istediğini göstermişti. Apple da 2 yıl sonra artık standartların altında kalan 4 inç boyutundan vazgeçti ve 4.7 inç ile 5.5 inç olmak üzere iki yeni telefon çıkardı. 

Büyük iPhone’ların kenarları, ilk olarak 2008’de gördüğümüz iPhone 3GS’e benziyor. Zamanında tüketicinin beğenisini toplayan 3GS’ten sonra iPhone 4 ile daha keskin kenar yapısı ile metal ağırlıklı güçlü bir telefon çıkaran Apple, iPhone 6 ve iPhone 6+ ile bu iki tasarımın ortasını bulmuş görünüyor. Daha iri bir yapıya sahip olsa da, yeni telefonlar iPhone 4’e oranla daha zarif duruyor.

Büyük ekranlarla birlikte Apple’ın da çeşitli yazılım ve donanım değişikliklerine gitmesi gerekti. Güç tuşu, 7 yıl sonra ilk kez yukarıdan alınıp telefonun kenarına geldi. Yazılım konusunda da Apple “ulaşılabilirlik” adını verdiği yeni sistemi tanıttı. Home tuşuna iki kez hafifçe bastığınızda, tüm arayüz ekranın ortasında toplanıyor ve böylece büyük ekrana rağmen tek elle kullanım mümkün kılınıyor. Steve Jobs’ın telefon tanımı tek elle kullanımı gerektirdiğinden, Apple’ın da bunu atlamamasını kendisine yakışan bir hamle olarak değerlendiriyoruz.

iphone 6-8

iPhone 6 Plus’ta karşımıza çıkan yatay moddaki yeni Mesajlar ve Ana ekran arayüzü de değişiklikten nasibini almış. iPad Mini’nin de miniği olarak görebileceğimiz telefon, iOS 8’deki oynamalarla çok küçük bir tablet izlenimi veriyor. Zaten “phablet” sınıfında çıkması da bir bakıma bunu gerektiriyor.

Etkinlikte gösterilen demo telefonlarda, yeni kameralarla çekilmiş fotoğraf ve videolar da görünüyordu. Beklendiği üzere yeni kamera, Retina HD ekranda harikalar yaratmış. iPhone 5S ile başarısına tanık olduğumuz iSight kamera, iPhone 6 ve iPhone 6+’ta da gördüğü iyileştirmeler ile başarısını katlamış durumda. Kameraların en önemli özelliği ise, yeni gelen Focus Pixels özelliğiyle otomatik netleme. Telefonlar kamera açıkken dokunduğunuz alana anında odaklanıyor. Yakınlaştırma ve uzaklaştırmalar sırasında da odak bozulmuyor. Hâlen bir nesneye odaklanmak için ekrana çift dokunuş gerçekleştirebiliyoruz ancak genel anlamda odaklanma kusursuz durumda.

Kamera ile oluşabilecek tek sıkıntı, lensin telefon kasasından biraz dışarıda olması. Çoğu insan iPhone ile birlikte bir de kap kullandığı için bu durum kabul edilebilir görülse de, kap olmadan iPhone 6’yı arka kapağı üzerinde bir yüzeye koymak direkt olarak kamerada çiziklere yol açabilir.

[iPhone 6 özellikleri ve fiyatı]

[iPhone 6+ özellikleri ve fiyatı]

[Apple lansmanına dair her şey]

Telefonların ekranı da iPhone 5S’ten sonra iyileştirilmiş durumda. Yüksek kontrastlı Retina HD ekran, 5.5 inçlik iPhone 6+’ta 1920 x 1080 piksel çözünürlükle 401 ppi piksel yoğunluğuna ulaşırken, 4.7 inçlik iPhone 6’da 1334 x 750 piksel çözünürlük ile 326 ppi piksel yoğunluğunda kalmış durumda. iPhone 5S’in oldukça geniş bir görüntüleme açısı olduğunu ve ekran kalitesini göz önünde bulundurduğumuzda, 4.7 inçlik modelde pek bir fark göremezken, 5.5 inçlik modelin daha canlı bir ekrana sahip olduğunu belirtelim. 

Hangi telefonun size uygun olacağına ise karar verecek tek merci sizsiniz. Daha büyük ekrana rağmen cebinize sığacak bir telefon istiyorsanız, iPhone 6 “tam” olması gereken boyutlarda. Apple’ın en büyük telefonuna sahip olup dev ekranda videolar izlemek, sunumlar hazırlamak istiyorsanız da “phablet” sınıfındaki iPhone 6+’ı tercih edebilirsiniz. Yine de telefonun birçok cebe sığmayacağını, iPhone 6 ile iPad Mini’nin çocuğu gibi göründüğünü söyleyelim. 4 inç ile hayatınıza devam etmek istiyorsanız da iPhone 5S hâlen satışta ve fiyatı da yeni telefonların çıkmasıyla ucuzlamış durumda. 

Telefonlar piyasaya çıktığı gibi biz de ikisi için de detaylı birer inceleme yayınlayacağız. Şimdilik aktarabileceklerimiz ise bu kadar.

Recommended for you

0 Comments

  1. Oyun

    Nisan 20, 2015 at 10:59 pm

    tek kelime ile harika bir telefon hatta pardon sadece telefon demek haksızlık olur, rakiplerinin iphone kıvamına gelmesi için çook ekmek yemeleri lazım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir