İnceleme

iPad mini 3 incelemesi

By

on

Dünyanın en popüler tablet ailesinin en küçük üyesi iPad mini’nin üçüncü nesil modeli geçtiğimiz haftalarda tanıtıldı. Ekim ayının son haftası piyasaya çıkacak olan iPad mini 3’ün 16 GB’lık Wi-Fi modeli 1169, 16 GB Wi-Fi + 3G modeli de 1539 TL’den alıcı bulacak.

Bizim de satışa çıkmasına birkaç gün kalan yeni mini iPad’i inceleme fırsatımız oldu. İncelememize başlamadan önce, Apple’ın bir önceki iPad mini’ye oranla yeni modelde yalnızca 3 değişiklik yaptığını belirtelim. Bunlardan biri altın renk seçeneği olurken, diğeri de 32 GB’lık depolama alanı seçeneğinin kaldırılması oldu. Diğer değişiklik ise nispeten önemli diyebileceğimiz, Home tuşunun altına eklenen TouchID parmak izi sensörü şeklinde karşımıza çıkıyor. Yeni iPad mini’nin çıkmasının ardındaki en önemli sebebin de bu olduğunu düşünüyoruz. Hem iPad Air, hem de mini kullanıcılarının en çok istediği özellik olan TouchID, tabletleri toplu alacak iş yerlerinin de özellikle istediği bir özellikti.

Daha “önemsiz” diyebileceğimiz yenilik ise, depolama alanı seçeneğinde karşımıza çıkıyor. iPhone 6 ve iPad Air 2’de gördüğümüz gibi, iPad mini 3’te de artık 32 GB seçeneği bulunmuyor. Eski cihazlardaki 32 GB fiyatını, yeni cihazların 64 GB modellerine uygulayan Apple, bu sayede tüketiciyi daha yüksek kapasiteye yönlendirmek istiyor

 iPad Air 2 incelemesi

Tasarım
Orijinal iPad mini veya iPad mini 2’den hiçbir farkı olmamasına karşın, iPad mini’lerin kusursuz boyutunu her daim sevdik. Dilerseniz web’de gezinin, dilerseniz kitap okuyun, dilerseniz de oyun oynayın, iPad mini’nin boyutu hepsine tam uyuyor. Tablet 7.5 mm’lik kalınlığına ek olarak 331 gram gibi çok hafif bir yapıya sahip olduğu için de, kimi durumlarda tek elle kullanmak bile mümkün olabiliyor.

iPad mini 3’ün bir diğer ekstra özelliği ise, iPad Air 2’ye göre daha keskin ve yüksek piksel yoğunluğuna sahip ekranı. Ağabeyi gibi iPad mini 3 de 2048 x 1536 piksel çözünürlüğe sahip olduğu için, küçük ekranda 326 ppi piksel yoğunluğu değerine ulaşılabiliyor. iPad Air 2 ise 264 ppi’da kalıyor.

iPad Air 2’de kaldırıldığını gördüğümüz sessiz kilidi ise, ekran kilidi özelliğine de kavuşarak mini 3’te yerini korumuş. Tasarım konusunda son olarak da aşırı yakın stereo hoparlörlerin ses kalitesini bozmasını söyleyebiliriz. Apple’ın minimalist tasarım uğruna ses kalitesini feda ettiği bir diğer tablet daha görmüş bulunuyoruz.

Apple_iPad_mini_3_00

Donanım ve performans
iPad mini 3’ün işlemci alanında iyileştirme almamasının ardında yatan ana sebep, Apple’ın iPad Air 2 ile arasında belirgin bir performans farkı olmasını istemesi. Geçtiğimiz yıl hem Air hem de mini 2 ayı A7 işlemciye sahipti ve iPad Air almak için tek sebep, büyük ekran oluyordu.

Air 2’de gördüğümüz A8X işlemci çok daha güçlü olsa da, mini 3 kullanırken hiçbir şekilde “keşke daha hızlı olsa” denilecek bir durumla karşılaşmadık. Geçtiğimiz yıl çıkan A7 işlemci halen oldukça güçlü ve 64 bit mimarisi de yeni uygulamalar için sorunsuz bir çalışma sunuyor.

iPad mini 3’te son dönem cihazlarından farklı olarak son teknoloji 802.11ac Wi-Fi bulunmuyor. Yine de çift antene sahip olduğu için, teoride tek antene sahip 802.11n tabletlerden iki kat daha fazla ağ yükünü kaldırabiliyor.

Performans testlerimizde ise kutudan iOS 8.1 yüklü olarak çıkan mini 3’ün, mini 2 ile neredeyse aynı sonuçları elde ettiğini gördük. Geekbench 3 testinde, iPad mini 3 tek çekirdekte 1374, çift çekirdekte de 2484 puan elde etti. SunSpider 1.0.2 testinde ise mini 3 testi 448 ms’de tamamladı. Mini 2 de çok yakın bir şekilde 440 ms gibi bir süre elde etti. Bu testten çıkan en ilginç sonuç ise, iOS 7 ile çalışan iPad mini 2’nin, geçtiğimiz yıl testi 397 ms’de tamamlayarak yeni skorlardan daha hızlı olması oldu. Yine de bu farkların günlük kullanımda gözle görülebilir farklar olmadığını da belirtelim.

iPad mini 3’ün pil ömrünü test etmek için henüz yeterli zamanı bulamadık ancak ilk fırsatta incelememizi pil ömrü sonuçlarına göre güncelleyeceğimizden emin olabilirsiniz. Yine de hiçbir değişiklik olmayan yeni modelde, iPad mini 2’nin verilerini ele alırsak Apple’ın 10 saatlik video izleme veya web’de gezinme süresinin makul bir değer olduğunu söyleyebiliriz.

ipad mini 3 kamera

Kameralar
iPad mini 3’ün arka ve ön kameraları iPad mini 2’den tamamen farksız olduğu için, fotoğraf ve video kalitesinde de herhangi bir değişiklik söz konusu değil. iOS 8 ile birlikte gelen hızlı çekim ve panorama modları iPad mini 3’e de eklenirken, ağır çekim video modu yalnızca iPad Air 2’de görülebiliyor. Kamera konusunda her zaman başarılı bulduğumuz Apple’ın mini 3’teki 5 MP iSight kamerası da birçok kullanıcıyı tatmin edecektir.

Air 2 ve iPhone 6’lar kadar olmasa da mini 3’ün fotoğraf kalitesi gayet makul. Pozlamalar genel olarak başarılı, renkler net ve detaylar da keskin. Videolar da arka taraftaki mikrofonun faydasını görüyor. iOS cihazlarında gördüğümüz keskin görüntüler mini 3’te de karşımıza çıkıyor. Ancak boyutları düşünüldüğünde iPad mini 3’ü ellerimizle sabit tutmak da neredeyse imkansız olduğu için hızlı çekim videoların başarılı olduğunu söyleyemeyeceğiz. Tableti tutan bir stand veya sabit duracağı bir alan olmadığı sürece iPad ile hızlı çekim video hayali yalan olabilir.

Satın alınmalı mı?
Daha önceki incelemelerimizde böyle bir başlığa yer vermemiştik ancak iPad mini 3 nispeten istisna konumunda. Mini 2 ile arasındaki tek fark TouchID parmak izi sensörü ve bundan dolayı oluşan fiyat farkı ise 16 GB Wi-Fi modelleri baz aldığımızda hiç de küçümsenmeyecek bir miktar olan 290 TL. Eğer iPad mini 2’den yükseltmeyi düşünüyorsanız, sadece TouchID için böyle bir farkı ödemenin değmeyeceğini söyleyebiliriz. Onun dışında 32 GB’lık iPad mini 2’nin de 1029 TL’lik fiyatıyla oldukça uygun bir seçenek olduğunu düşünüyoruz.

Ancak 32 GB’tan fazla bir depolama alanı istiyorsanız, altın renk seçeneği de sizi çekiyorsa iPad mini 3 hiçbir şekilde pişman etmeyecek bir tablet olacaktır.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir