İnceleme

iPad Air 2 incelemesi

By

on

Apple, büyük ekranlı iPad serisini güncelleyerek iPad Air 2’yi çıkardı. Yeni model, boyutları, ekranı ve çözünürlüğü değişmemesine rağmen önemli iyileştirmeler içeriyor. Türkiye’de Ekim sonu itibariyle satışa çıkacak olan iPad Air 2’nin, 16 GB Wi-Fi modeli 1449 TL, 16 GB Wi-Fi + 3G modeli de 1819 TL’den satılacak.

Tasarım
Apple, yeni iPad’de birçok şeyi aynı tutmasına rağmen, kalınlık ve ağırlık gibi bazı faktörleri de kısmış. iPad Air 2, iPad Air’e göre 1.2 mm daha incelerek 6.3 mm gibi şimdiye kadar hiçbir tablette görmediğimiz bir inceliğe kavuşmuş. 472 gramlık ağırlık da, Wi-Fi modelde 437, 3G/4G modeme sahip modelde 444 grama inmiş. Neredeyse 10 inç boyutunda, bilgisayarın yerini alan bir cihazın bu denli ince ve hafif hale getirilmesini oldukça büyük bir iyileştirme olarak görüyoruz.

Apple’ın yeni modelden götürdüğü bir diğer şey ise, ilk iPhone ve iPad’lerden bu yana gördüğümüz, ses açıp kapama tuşlarının üzerinde bulunan sessize alma kilidi olmuş. Gayet işlevsel olan bu küçük kilit, yeni iPad Air’de incelik ve hafiflik için feda edilmiş durumda.

apple-ipad-air-2-review 11

Şimdiye kadar alışık olduğumuz Gümüş ve Uzay Grisi renklerine ek olarak, Apple’ın iPad Air 2’ye kattığı önemli bir gelişme de, ilk önce iPhone 5S ile karşımıza çıkan ve büyük beğeni toplayan Altın renk seçeneği oldu. Apple’ın iPhone 6 modellerinde uyguladığı yeni depolama alanı seçenekleri ise iPad Air 2’de de karşımıza çıkıyor. 32 GB seçeneği ortadan kalkarken, kullanıcılar 16, 64 ve 128 GB arasında bir seçim yapıyor.

Donanım ve Performans
iPad Air 2’de, geçtiğimiz ay çıkan iPhone 6 modellerinde gördüğümüz A8 işlemciye, tam olarak belirtilmeyen performans iyileştirmeleri ekleyerek A8X işlemci ekleyen Apple, yeni işlemcinin iPad Air’de bulunan A7 işlemciye göre %40 daha hızlı işlem yeteneği ve 2.5 kat daha kaliteli grafik kattığını söylüyor. Yeni A8X işlemciyi ise uzun zaman sonra iyileştirme gören 2 GB RAM destekliyor.

Yeni işlemciye sahip iPad’i Geekbench 3 ile bazı testlere soktuk. Tek çekirdek testinde 1816 puana ulaşan iPad Air 2, çok çekirdekli testte ise 4523 puan elde etti. 2013’ün Ekim ayında tanıtılan iPad Air ise bu testten tek çekirdekte 1468, çok çekirdekte de 2658 puan alabilmişti.

iPad Air 2’nin kablosuz performansı da önceki modellere göre geliştirilmiş durumda. 802.11ac Wi-Fi’a geçiş bu gelişime katkıda bulunsa da, tabletin içerisinde bulunan çift antenin sağladığı 2×2 MIMO konfigürasyonu bağlantı kalitesini arttırıyor. 11ac Wi-Fi’a sahip olan akıllı telefonlar, tek bir antene sahip oldukları için maksimum 433 Mb/s hıza erişebiliyor. İki antenli düzen, hem daha iyi çekiş gücü sağlıyor, hem de teoride 867 Mb/s hızlara ulaşmaya imkan sağlıyor.

Ekran
iPad Air 2’nin gördüğü en iyi iyileştirmenin ekranda olduğunu söylersek pek de yanılmış olmayız. 9.7 inçlik Retina ekran, eski modelde olduğu gibi 2048 x 1536 piksel çözünürlük ve 264 ppi piksel yoğunluğuna sahip. Yeni tabletin ekranını bu kadar övmemize sebep olan iyileştirme ise LCD’ye tam lamine edilmiş cam ekran. Böylece iPad Air 2’nin ekranı oldukça sağlam cam hissi verirken, görüntüyü de daha güzel gösteriyor.

apple-ipad-air-2-review 1

Ek olarak ekrana yapılan bir diğer iyileştirme de gün ışığında kullanım sırasında oluşan yansımaları önlemek adına eklenen yansıma önleyici kaplama olmuş. Bu kaplamayla birlikte iPad’in ekranı önceki modellere göre aydınlık havada çok daha rahat bir kullanım sunuyor.

Touch ID
iPad Air 2’de gördüğümüz en büyük yenilik ise, ilk olarak iPhone 5S ile tanıdığımız Touch ID parmak izi sensörü oldu. Aynı iPhone’larda olduğu gibi iPad Air 2’deki Touch ID de oldukça kullanışlı. Parmağınızı değdirerek iPad’e hayat verebiliyorsunuz.

Sürekli cebimizden çıkarıp kullandığımız telefonlar kadar olmasa da, iPad’in Touch ID’si de kullanım kolaylığı açısından işe yarıyor. Oldukça hızlı çalıştığını gördüğümüz parmak izi sensörü, özellikle de iTunes Store’da çok vakit geçiren kullanıcıların, alışverişlerini hızlı tamamlamaları için büyük fayda sağlayacaktır diye düşünüyoruz.

Ek olarak iOS 8 ile birlikte üçüncü parti uygulamaların da artık Touch ID’nin API’ına erişimi bulunuyor. Böylece parola ile giriş yapılabilen uygulamalarda, geliştiricilerin insiyatifine bağlı olmak kaydıyla Touch ID kullanılabiliyor.

Kameralar
iPad Air 2, kamera anlamında da uzun zamandır iyileştirme alan ilk iPad oldu. iPad Air’deki 5 MP’den 8 MP çözünürlüğe yükseltilen arka kamera, artık 43 MP’e kadar panorama fotoğraf çekebiliyor. iOS 8 ile birlikte artık ağır çekim ve hızlı çekim modları da iSight kameranın video özellikleri arasında bulunuyor.

apple-ipad-air-2-review 4

Tabletin ön kısmındaki 1.2 MP FaceTime kamera da iPad Air 2 ile yeni bir sensöre kavuştu. Bu sensör, kameranın az ışıklı ortamlarda daha parlak fotoğraf çekmesine olanak sağlıyor. 720p video çekebilen ön kamera selfie’ler ve görüntülü konuşmalar için de oldukça uygun.

Pil ömrü
Batarya kapasitesi olarak rakamlara baktığımızda, geçtiğimiz sene çıkan iPad Air’e nazaran, iPad Air 2’nin kapasitesi 32.4 Wh’den 27.3 Wh’ye çekilmiş durumda. Yine de Apple, iPad Air 2’nin 10 saat web’de gezinme, video oynatma veya müzik dinleme imkanı sunacağını belirtiyor.

iOS 8.1 çalışan iPad Air ve iPad Air 2 kullanarak yaptığımız GFXBench batarya testinde ise, 30 kez bir oyunu üst üste iki tablete oynattık ve iPad Air 2, 3 saat 53 dakika gibi bir pil ömrü sundu. Büyük bataryalı iPad Air ise 4 saat 6 dakika dayanabildi. Aradaki farkın önemsiz olduğunu düşünmekle birlikte, ince kasa için bataryadan kısan Apple’ın, donanım iyileştirmeleri sayesinde pil ömrünü dengede tuttuğunu söyleyebiliriz.

Ek olarak üstteki oyun testinde iPad Air 22.9 FPS gibi bir değere ulaşırken, Air 2 bu puanın iki katından fazla bir değer ile 48.3 FPS değerini gösterdi. Yani Apple’ın 2.5 kat daha iyi grafik iddiası da bir nevi doğrulanmış oldu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir