Giyilebilir

Huawei Watch ön incelemesi

By

on

Mobil dünyada son yılların yükselen isimlerinden Huawei, Mobil Dünya Kongresi 2015’te yeni akıllı saati Huawei Watch’u duyurdu. Apple Watch’un da çıkmasına kısa bir süre kala, birçok teknoloji devi kendi akıllı saatlerini duyuruyor ve ilk örneklere nazaran oldukça şık ve kaliteli, daha saat izlenimi veren cihazlar görüyoruz. Mobil Dünya Kongresi’nde de LG’den beklenti büyükken, görenlerin aklını başından alan Huawei, yeni saati Huawei Watch ile herkesi şaşırttı.

Huawei’nin saat için kesinlikle çok daha iyi bir isim tercih etmesi gerektiğini düşünsek de, saati elimize alıp bir de bileğimize taktıktan sonra bunun hiçbir önemi kalmıyor. Belki de Çin merkezli Huawei’nin bu isim stratejisiyle direkt olarak Apple’ı rakip gördüğü bile düşünülebilir. Nitekim Apple’a rakip olabilecek kalitede bir cihaz yaptıklarını da söyleyebiliriz.

Şu an için Huawei Watch ile ilgili cevabı olmayan en önemli sorular arasında, saatin ne zaman, nerede satışa çıkacağı ve fiyatının ne olacağı. Şu an için saatin 500 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip olması bekleniyor. Yine de şirketin akıllı telefonlarında yaptığı gibi, rakiplerinin önüne geçmek için daha makul fiyatlı bir seçenek sunması da mümkün.

Huawei_Watch_review_5

Mobil Dünya Kongresi’nde gümüş modelini kullanma fırsatını bulduğumuz Huawei Watch, aynı zamanda oldukça şık bir siyah ile parlak altın renklerinde de satışa sunulacak. Saatin kordonları da kullanıcının dileğine göre deri veya paslanmaz çelik olarak seçilebilecek. Huawei Watch’u diğerlerinden ayıran önemli ve değişik faktörlerden biri, saatteki tek fiziksel tuşun saat 2’ye koyulmuş olması. Ancak biraz kullandıktan sonra, tuşa basacak olan elimizin, saat 3’te olan tuşlara nazaran daha az kıvrıldığını ve nispeten rahat bir kullanım sunduğunu söyleyebiliriz. Huawei’nin 2 tercihini bu yüzden gayet başarılı buluyoruz.

Saatin boyutlarına geldiğimizde ise, Huawei Watch’un da diğer birçok akıllı saat gibi biraz fazla büyük olduğunu görüyoruz. Withings Activite saatiyle yan yana çekilen fotoğrafta görebileceğiniz gibi, saat tercih edilenden nispeten büyük olmuş. Android Wear üreticilerinin de bu boyut konusunda Apple’ı izleyerek küçük bilekli insanlar için ikinci bir model çıkarması gerektiğini düşünüyoruz. Herkes iri saatleri sevemiyor ne yazık ki.

Huawei_Watch_review_6

Yine de, 11.3 mm kalınlığına rağmen Huawei Watch paslanmaz çelikten kasası ve safir kristal ön yüzüyle harika görünüyor diyebiliriz. Daha önceki telefon modellerinde maliyeti kısmak amacıyla Huawei’nin nispeten sağlam olmayan ve plastikten ürünlerini görsek de, Huawei Watch kesinlikle premium bir his veriyor. Şu ana kadar gördüğümüz, Android Wear saatleri de geçelim tüm akıllı saatler içerisinde Huwei Watch, ilk sıraları ciddi şekilde zorlayacak kalitede ve şıklıkta bir giyilebilir model olmuş. Moto 360 ilk duyurulduğunda heyecanla bekleyip biraz hayal kırıklığına uğrasak da, tasarımıyla Motorola’nın akıllı saati aklımızı başımızdan almıştı. Huawei Watch, bunun bir hiç olduğunu gösterdi desek yeridir.

Donanım özellikleri diğer Android Wear akıllı saatlere benzer olsa da, Huawei Watch tasarımı ve görüntüsüyle rakiplerinden ayrılabilecek bir cihaz. Şu ana kadar çıkan Android Wear saatlerde gördüğümüz ve Huawei Watch’ta da kendine yer bulan standart donanım özellikleri arasında Qualcomm Snapdragon 400 işlemci, 4 GB dahili depolama alanı, 512 MB RAM ve Bluetooth 4.1 bağlantı bulunuyor. Aynı zamanda saatte ivmeölçer, barometre ve kalp atış hızı monitörü gibi sensörler de yer alıyor. Ek olarak saatte 300 mAh değerinde bir batarya bulunuyor. Bu değer bize biraz düşük gelse de, Huawei, saatin tek şarjla bir buçuk ile iki gün arasında gittiğini söylüyor.

Huawei_Watch_review_4

Huawei Watch’un ekranı, 1.4 inç ile LG G Watch R’dan biraz büyük olmasına rağmen Motorola Moto 360’tan daha küçük. Yani yukarıda saatin daha zarif olması gerektiğinden bahsetsek de, dünyanın en büyük saati de değil. Mobil Dünya Kongresi’nde demo modunda çalışan saati ve yazılım özelliklerini detaylıca inceleme fırsatımız olmadı. Ancak Android Wear söz konusu olduğunda işin tasarımda bittiğini söylemek mümkün. Huawei de yepyeni akıllı saati Huawei Watch ile bunu gerçekleştirmiş.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir