İnceleme

HTC Desire 816 incelemesi

By

on

HTC, amiral gemisi bir telefona 2000 TL ve üzerinde bir para vermek istemeyip, çok da ucuza kaçarak kötü bir telefon da almak istemeyen orta sınıfın çok hoşuna gidecek bir telefon yapmış durumda. Normalde orta kesime hitap eden telefonlarda 4 – 4.5 inç paneller görürken Desire 816, 5.5 inçlik ekranıyla öne çıkıyor. Benzer fiyat aralığında 5.5 inçlik Nexus 5 ve 6 inçlik Nokia Lumia 1320 gibi telefonlarla yarışsa da Desire 816’nın da kendine has özellikleri var. Telefonu 1300-1400 TL arasında bir fiyata bulmak mümkün.

Tasarım ve kasa

Desire 816, Nokia’nın Lumia telefonlarında gördüğümüz gibi çeşitli renk seçenekleriyle satılıyor. Telefonun kasası tamamen plastik, cilalı arka kapağı çıkarılamıyor ve kenarları ile ön tarafında mat işlemeler bulunuyor.

Ses tuşları ile güç tuşu telefonun sol üst bölümünde yer alıyor, pek rastladığımız bir durum olmasa da kolay bir şekilde alışılabiliyor. En üstünde kulaklık girişi bulunan telefonun microUSB girişi en altında ve sağ taraftan açılan bir panelin altında da nano SIM ile microSD kart girişleri bulunuyor. Genel anlamda da telefonun kasa kalitesi gayet başarılı.

HTC-Desire-816-review-sim-microSD_thumb

Ekran

Fiyatı düşük tutmak için HTC’nin ödün verdiği en önemli alan ekran olmuş. 267 ppi piksel yoğunluğuna sahip 5.5 inç ekran yalnızca 720p çözünürlük desteliyor. Bu değer ile rakiplerinin çok gerisinde kalan Desire 816, kullandığı IPS panel ile ekrandaki tek zayıflığın çözünürlük olarak kalmasını sağlamış. Renkler ve kontrast gayet güçlü ve büyük ekranda video izlemek için de oldukça uygun.

Kulaklık yerine telefonun dahili hoparlörünü kullanmayı tercih ediyorsanız da, Desire 816’nın iki yanına yerleştirilmiş HTC BoomSound stereo hoparlörleri sizi memnun edecektir. Elbette telefonun fiyatı düşünüldüğünde birinci sınıf bir hoparlör bulunmuyor ancak diğer akıllı telefonlardaki tek hoparlöre oranla çok daha iyi bir ses almak mümkün.

Donanım

HTC’nin ödün verdiği bir diğer alan ise işlemci gücü. Desire 816’da dört çekirdekli 1.6 GHz Snapdragon 400 işlemci tercih eden HTC, işlemcisine 1.5 GB RAM ile güç veriyor. Genel kullanımda yeterince hızlı olsa da, yine rakiplerinin gerisinde kalıyor. Aynı durum 3 boyutlu grafiklerde de ortaya çıkıyor. GFXbench’in T-Rex testinde 11 FPS değeri yakalayan Desire 816, Nexus 5 gibi 24 FPS üzerinde sonuçlar alan telefonların gerisinde kalıyor.

HTC, Desire 816’da NFC seçeneğini kullanıcıya bırakırken, Wi-Fi seçiminde 802.11ac yerine 802.11n tercih etmiş ve 5 GHz değeri de 2.4 GHz’e düşürülmüş. Telefonda GPS ve Bluetooth 4.0 desteği bulunuyor. microSD kart girişi 128 GB’a kadar kartları desteklerken, 8 GB’lık dahili depolama alanı düşünüldüğünde ekstra bir karta ihtiyaç olacağını söylemek zor değil. Telefonda 4G desteği de bulunuyor ve sinyal ile görüşmeler sırasındaki ses kalitesi açısından da Desire 816 sınıfı geçiyor.

Kameralar

Önde 1080p video çekebilen 5 MP, arkada da LED flaşı ile 13 MP kamerası bulunan Desire 816, telefonunu fotoğraf makinesi olarak kullanmak isteyenlerin düşünmesi gereken bir telefon. HTC One Mini 2’de gördüğümüz modifikasyonun aynısı kullanılmış durumda. 720p ve 1080p kalitesinde videolar çekilebiliyor ve 60 FPS ile ağır çekim seçenekleri de telefonda bulunuyor.

Doğru ışıkta çekildiği zaman video kalitesi gayet makul. Stereo hoparlörlerle birlikte kalite algısını iyileştiren 816’nın en büyük sorunu, görüntü sabitleme özelliğinin olmaması. Bu da videoların biraz titrek olmasına sebep oluyor.

HTC-Desire-816-review-camera_thumb

HDR modu da destekleyen telefonun kamerası, bu mod kullanıldığında kesinlikle daha iyi sonuç veriyor. Çünkü arka kamera parlak gün ışığını yeterince iyi bir şekilde idare edemiyor. Ek olarak manuel ISO kontrolü ve EV düzeltmesi ile zamanlama özelliği de bulunuyor.

Çok yakınlaştırıp piksellere inmediğiniz sürece fotoğraf kalitesi gayet iyi. Ön kamerayla çekilen selfie’ler de internette paylaşmak veya arkadaşlara göndermek için yeterli ancak ne yazık ki, kamerası bu kadar öne çıkmasına rağmen Desire 816 piyasadaki en iyi kameraya sahip telefon değil.

Pil ömrü

2600 mAh gücündeki piliyle, Desire 816’dan çok fazla bir şey beklememek gerekiyor. Telefonun bir günü tamamlaması için Güç Koruma modunu açmak gerekiyor. Telefonda buna ek olarak Extreme Güç Koruma modu bulunuyor ve bununla da telefonda neredeyse her şey kapanıyor, ekran kararıyor ve telefon akıllılığını kaybederek bir gün daha dayanabiliyor. Sonuç olarak, Lumia 1320 ve Nexus 5 gibi büyük ekranlı telefonların, Desire 816’dan biraz daha başarılı bir pil ömrüne sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir