İnceleme

HTC 10 İnceleme: Temeller sağlam ama yenilik az

By

on

HTC temel görevleri doğru anlamış ama 700 dolarlık fiyatı karşılamak için yeterli yenilik yok.

Şu günlerde 400 dolara oldukça harika bir Android cep telefonu edinebilirsiniz. Büyük AMOLED ekranı ve tamamen metal kasası ile Nexus 6P bile makul bir fiyata sahip (Amazon’da 499 dolar). Peki şayet bir telefon Galaxy S3 ya da LG G5 gibi yüksek bir fiyat taşıyacaksa biraz daha fazla inovasyon sunması gerekiyor.

HTC 10, HTC için ileri yönlü taze bir adım. Şıklığıyla bir telefonu harika yapan dört ana alan üzerine odaklanıyor: tasarım, performans, kamera ve ses. Ancak HTC’nin bir ton tartışılabilir özelliği vermemesini takdir etmekle birlikte, gerçek inovasyon sağlama konusunda o fazladan adımı atmıyor. Bunda bir yanlış yok (bazıları bunu tercih edebilir) ama piyasada 500 dolar altı bir sürü iyi telefon varken HTC 10’un 699 dolarlık fiyatını haklı çıkartmak güç.

htc-10-02-100655494-orig

Geçen yılın tasarım kusurlarını düzeltiyor

HTC tek parça katı metal gövdeli telefon tasarımlarına başlaması sebebiyle takdir edilebilir ama orijinal HTC One’ın görünüş ve hissi yeterince hızlı gelişmedi. HTC 10 açıkça “One M” amiral gemisi serisinin yapısını sürdürüyor ama onu tüm doğru yollardan güncelleyerek. Markaya özgü metal gövdesi ve hafif eğimli arka halen duruyor ve kulaklık girişi yine üst kenarın ortasında. Ancak One M8 ve M9’daki sıkıntıların çoğu gitmiş durumda.

Kırk beş derece eğimli kenarlar telefonun kolayca tutulmasını, rahatça kavranmasını sağlıyor. Ön yüzdeki köşeden köşeye cam HYC 10’a keskin bir modern görünüm veriyor; geçmiş HTC One telefonlarının önündeki büyük metal “alın ve çene”den kurtulması hoş. Ekranın altında HTC logosundaki büyük siyah çubuk artık yok. Sağ kenardaki güç ve ses butonlarını başparmağınızla kolayca buluyorsunuz. Ve evet, kamera modülü arka taraftan çıkıntı yapıyor ama hafifçe.

Home butonu ile parmak izi sensörü (çok hızlı ve hatasız) kombinasyonu kapasitif geri ve geçmiş butonları ile destekleniyor. Dolayısıyla HTC ekranı 5.2 inçe çıkartmış olsa dahi telefon One M9’dan az daha büyük.

Sonuç sağlam, dayanıklılık hissi veren, her açıdan 2016 için üst seviye bir telefon gibi hissettiren bir tasarım; ve her bir bileşeniyle bir HTC gibi.

Beklediğiniz performans

Eğer 2016’da üst seviye bir telefon çıkartıyorsanız bir Snapdragon 820’ye ya da en azından onun performansını veren bir şeye sahip olmalısınız. HTC 10 beklediğiniz çiple birlikte 4 GB RAM, 32 GB depolama ve bir microSD genişleme yuvasına sahip.

Performans tarafında One M9’u sersemletiyor ama o telefonun termal yönetimle problemleri vardı. Daha önemlisi satın alabileceğiniz diğer Snapdragon 820’li telefonlarla aynı hizada. Benchmark sonuçları o kadar yakın ki farklar önemsiz. Pratikte telefon uçuyor: Tüm etkileşimler hızlı, kaydırma akıcı, uygulamalar hızla açılıyor ve can sıkıcı tekleme ya da takılmalar yok.

Oldukça verimli işlemcisi ve 3,000 mAh bataryası sağ olsun pil ömrü çok iyi. Batarya benchmark testlerimizde LG G5’le eşit seviyede, Galaxy S7’nin biraz gerisindeydi ki onun verimli AMOLED ekranı testlerimizde 200 cd/m2 parlaklık ayarında biraz daha az güç tüketiyordu. Günlük kullanımda HTC 10 diğer iki telefona çok benziyor; ekran açık kalma süresi yaklaşık 4 saat (otomatik parlaklık devrede) ile bir tam günlük karışık kullanıma imkan tanıyor.

Şarj ise şimşek gibi hızlı. HTC 10 bir USB-C portuna sahip ama sıradan USB-C şarj oranlarını kullanmıyor. Bu yüzden Nexus 5X veya 6P gibi şarj cihazlarını taktığımızdan normal hızda şarj oluyor, hızlı değil. Telefon bunun yerine Qualcomm’un Quick Charge 3.0 teknolojisini kullanıyor ve bu türden bir şarj cihazı pakete dahil. Sıfırdan yüzde 50 doluluğa yarım saatte çıkabildik. Tam şarj ise kabaca 1.5 saat sürüyor.

htc-10-04-100655496-orig

İşte harika bir kamera

HTC 10’u tüm Android telefonların en iyi kamerası olarak ilan etmeye hazır değiliz. Pek değil. Ama kuşkusuz en iyiler arasında. Arka kamera süper geniş f/1.8 mercek, lazer oto odak, optik imaj dengeleme (OIS) ve çift tonlu LED flaşıyla 1.55 mikron pikselli (muhtemelen Nexus 6P’deki Sony IMX377’in aynısı) 12 megapiksel sensöre sahip. 4K video ile 120 fps ağır çekim video çekiyor (maalesef 240 fps ağır çekim modu yok) Sonuçlar fantastik.

Düşük ışık performansı Galaxy S7’de bulacağınızdan daha da iyi olabilir. Çoğu durumda hangi telefonun (HTC 10 ya da Galaxy S7) daha iyi fotoğraf çektiğini tam olarak söylemekte zorlanacaksınız. Işığın iyi olduğu durumlarda ikisi de şaşırtıcı derecede benzer. Öyle gözüküyor ki HTC 10’da alan derinliği azıcık daha sığ (muhtemelen biraz daha büyük sensör boyutu yüzünden) ve beyaz dengesi bir tık daha sıcak.

Yazılıma gelindiğinde HTC’nin kamera uygulaması son derece kullanışlı. Sadece birkaç ortak kontrolün görüldüğü, basit ve açık bir arayüz. Uygulama hızlı açılıyor ve obtüratör gecikmesi asgari seviyede. Bu sayede telefonu cebinizden çıkartıp hızla çekim yaparak güzel bir anı kaçırmamış oluyorsunuz. Şayet daha fazla kontrol istiyorsanız, Pro modu poz, ISO, obtüratör hızı (maksimum 2 saniye), odak ve beyaz dengesini ayarlamanıza imkan tanıyor. Çektiğiniz fotoğrafları RAW formatında da kaydedebiliyorsunuz.

Ön kamera “sadece” 5 megapiksel ama onun da diyaframı f/1.8 ve hatta OIS’e sahip; akıllı telefonlarda bir ilk. Sonuç olarak HTC, 10 modelinde kamerasıyla tam isabet ettirmiş. Basitçe, hızlı ve kolayca harika fotoğraf ve videolar çekiyor.

htc-10-review-photo-01-100655558-orig

Galaxy S7’nin renkleri biraz daha doygun ama HTC 10’unki biraz daha gerçeğe yakın. Her ikisi de harika bir alan derinliği sağlıyor.

 

htc-10-review-photo-02-100655557-orig

Loş bir kapalı ortamda siyah bir kedinin fotoğrafını çekmeyi deneyin. HTC 10’un beyaz dengesi bir tık daha sıcak ve kürk daha iyi açığa çıkıyor.

 

htc-10-review-photo-03-100655559-orig

Romantik akşam yemeğimi mahvetmek için yemeğimin resimlerini hangi telefonla çekeceğimi biliyorum.

Basları açın gümbürdesin

Orijinal HTC One’un BoomSound markası altında önemli oranda daha iyi bir ses kalitesi sağladığından beri firma üst seviye telefonlarına etkileyici stereo hoparlörler ekledi. HTC 10 da istisna değil, her ne kadar konfigürasyon biraz tuhaf olsa da. Hoparlörler asimetrik: Alt taraftaki hoparlör ses tayfının düşük tarafına odaklanan bir “woofer” olarak görev görüyor. Kulaklıktaki hoparlör ise yüksek frekanslı seslere erişen bir “tweeter” olarak çalışıyor. Her iki hoparlörün amfisi de ayrı.

Biraz da Dolby ses geliştirmesi eklediniz mi gerçekten iyi ses çıkartan bir telefonunuz oluyor. Elbette küçük bir akıllı telefon hiçbir zaman küçük bir Bluetooth hoparlör kadar dahi ses çıkartmayacak hiçbir zaman ama telefonlar söz konusu olduğundan ses oldukça etkileyici.

Kulaklık taktığınızda kulaklığınızın frekans tepkisiyle uyumunu sağlamak için ses çıkışını ayarlayan, esasında bir ekolayzır gibi çalışan bir ses profil ayarlama sürecine giriş yapabilirsiniz.

Ama hoparlör ve kulaklıklar hakkındaki her şey bununla sınırlı değil. HTC 10, 24 bit ses DSP’si ile DAC’a sahip. Aynı zamanda video çekerken 24 bit ses kaydı dahi yapabiliyorsunuz. Eğer gerçekten iyi bir kulaklığınız ve doğru ses dosyalarınız varsa, yüksek çözünürlüklü seslerin keyfini çıkartabilirsiniz. Açıkçası Spotify veya Pandora dinliyorsanız bir telefonun harika ses çıkartması çok daha önemlidir muhtemelen ve şansımıza HTC 10 bunu yapıyor.

Sense 8: Çok zarif bir Android kabuğu

HTC’nin Sense arayüzü KitKat günlerinden geri gelen bir nimetti. Ancak stock Android, Andorid Lollipop (5.0)’a geçti ve Marshmallow’da daha da iyileşti. Bugün LG veya Samsung gibi imalatçılar ikonları, hızlı ayarları, butonları ve menüleri kendi tasarımlarına göre değiştirdiklerinde iyiden çok kötü bir iş yapıyor.

İşte bu noktada övgüler Sense 8 arayüzünü Google’ın kendi Android vizyonuna çok yakın tutan HTC’ye gidiyor. Hızlı ayarlar, son kullanılan uygulamalar arayüzü, bildirimler, ses ayar çubukları ve Ayarlar menüsünün çoğu neredeyse tamamen stock Android gibi gözüküyor. HTC gerekli yerlerde birkaç ince ayar yaptı ve farkı göreceksiniz (uygulama çekmecesi Google’ınki değil ama yapısal ve fonksiyonel olarak yeterince yakın bir formda olduğundan önemsemeyeceksiniz.) En can sıkıcı şey HTC’nin Blinkfeed’de ısrarcı olması ki o halen “idare eder.” Ana ekranda Google Now kartlarını tercih ederdik.

htc-10-review-themes-100655564-orig

Bu da bizi bloatware (önceden yüklü programlar) başlığına getiriyor. HTC bunu baya azalttı, en azından incelediğimiz şebeke kilitsiz versiyonda. Facebook, Instagram ve Facebook Messenger gibi uygulamaların bazıların önceden yüklenmiş ve kaldırılamıyor ama bu tür paket uygulamaların sayısı az. Üst seviye telefonların çoğu çok daha ıvır zıvır ile dolu.

HTC kendi uygulamalarının sayısını dahi azaltmış. Kendi browser’ı yok; sadece Chrome geliyor. HTC fitnes uygulaması yok, sadece Google Fit. HTC’nin UnderArmor ile olan anlaşması söz konusuyken bu hoş bir sürpriz. Google Docs, Sheets, Slides ve Keep’in yanı sıra başka ofis uygulamaları bulmayacaksınız. HTC Google Photos lehine kendi galeri uygulamasını da kaldırdı.

Diğer yandan HTC tüm yazılımlarını da ortadan kaldırmadı. Firma halen kendi telefon, saat, hava durumu ve SMS uygulamasını kullanıyor. Bunların hiçbirisi Google’ınkilerden daha iyi değil ama daha kötü de değiller ve onların tasarımı Material Design standartlarıyla gayet uyumlu. Her şey yerli yerinde görünüyor.

HTC 10’u kullanması çok hoş. Şayet stock Android’e alışkınsanız kendinizi evinizde hissedeceksiniz. Değişikliklerin çoğu mantıklı ve asgari düzeyde. HTC’nin mesela telefonu uyandırmak için kullanılan çift dokunuş gibi faydalı hareketleri terk etmesini istemezdik. Blinkfeed yerine Google Now’u istememiz dışında Google başlatıcıya geçiş yapmayı hiç istemedik. Diğer çoğu üst seviye Android telefonu için aynını söyleyemeyiz.

Telefonda ileri seviyede tema oluşturmak One M9’un favori özelliklerindendi ve HTC 10’a geri döndü. Esasında her zamankinden daha da iyi. Mevcut temaları kurabilirsiniz ve “Freestyle layouts” 4×5’lik ızgaraya sabit kalmak yerine uygulamalarınızı istediğiniz yere koymanızı sağlıyor. Önde gelen Android telefonlar arasında en gözde tema deneyimi sunuyor  ve bu çok eğlenceli.

700 dolar fiyatlı 500 dolarlık canavar bir telefon

HTC, HTC 10’un isminden “One ve M”i çıkardı. Diğer üreticiler çokça özellik ve kendilerine has zamazingoları istiflerken, HTC lüzumsuz şeyleri dışarıda tutuyor. Rakipleri her şeyi aynı anda yapmaya çalışırken HTC en önemli şeyler üzerine odaklanıyor: tasarım, performans, görüntüleme ve ses. Diğer üreticiler Google servis ve yazılımlarının bir kopyasını da oluştururken HTC kendine ait uygulamaların çoğundan kurtuldu.

Bu bir Nexus telefonu değil. Ama önde gelen bir Android imalatçısından görebileceğinizin en yakını. Açıkçası stock Android’i sevdiğimiz kadar HTC’nin tema ve kamera uygulaması için de müteşekkiriz.

Tüm bunlarla birlikte her ne kadar HTC 10’un “az daha çoktur” yaklaşımını beğensek de bir şeyler eksik gibi hissediyoruz. Bu 500 dolarlık bir telefon değil; HTC’nin ona biçtiği fiyat 699 dolar. Bu miktarda bir paraya daha fazla inovasyon beklerdik. Su geçirmezlik veya hızlı kablosuz şarj veya her zaman açık ekran veya üst seviye Samsung telefonlardaki Oculus/GearVR ortaklığı gibi yan avantajlar

Bu telefonun fiyatı bir Nexus 6P gibi olsaydı, herkese tavsiye edebilirdim. O zaman net bir biçimde bu telefonun Nexus telefonlar elde ettiğiniz her zaman güncel Android yazılımı avantajından yararlandığını söyleyebilirdim. Ama bu telefon Nexus 6P ile aynı fiyatta değil. 200 dolar gibi ciddi oranda daha pahalı. HTC 500 dolarlık canavar gibi bir telefonu ama onlar bunun için 700 dolar istiyor.

 

Bir Bakışta HTC 10

Harika görünüyor, sesi harika, harika fotoğraflar çekiyor ama masaya yeni ve inovatif bir şey getirmediğinde 700 dolarlık fiyatı hazmetmek güç.

Fiyat: $699

Artılar

Muhteşem kamera

Hoparlör veya kulaklıklardan harika sesler

Şık, rahat ve dayanıklı tasarım

Eksiler

Yenilikçi temel özelliklere sahip değil

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir