İnceleme

HP Pavilion 15-P151NT: fiyat-performans lideri

By

on

HP’nin Pavilion 15 serisi çok sayıda cihaza sahip olmasıyla birlikte, serinin fiyat-performans cihazı olarak öne çıkan P151-NT, diğer bilgisayarlar arasından sıyrılıyor. Oyunlar için de uygun olan 15 inçlik bilgisayar, güçlü donanımının yanında önemli bir bellek kapasitesi ve depolama alanı da sunuyor. Bilgisayarı inceleme fırsatı bulduğumuz kısa süre için, şu an teknoloji mağazalarındaki 1899 TL’lik fiyatın oldukça uygun olduğunu söyleyebiliriz. HP Pavilion 15-P151NT’nin soru işareti yaratan tek kısmı, son yıllarda modası bir miktar geçen 15.6 inçlik ekranı olarak görülebilir. Bu model ile HP, makul bir fiyat karşılığında dolu dolu bir donanım ve güçlü bir performans vadetmeyi amaçlıyor.

HP Pavilion 15-P151NT’de genel tercihlerin aksine dört çekirdekli 1.9 GHz AMD A10 7300 işlemci bulunuyor. İşlemcide aynı zamanda 3.2 GHz hızında, 4 MB önbelleğe sahip olan bütünleşik Radeon R6 grafik birimi de yer alıyor. Oyun performansını arttırmak amacıyla tercih edilen AMD işlemciyi, yine alışık olmadığımız boyutlardaki 12 GB RAM destekliyor. Bu özellikler de birleşince, bilgisayar normal şartlarda oldukça yeterli bir performans sergiliyor. Çeşitli Windows işlemleri, Web’de gezinme, video izleme gibi konularda kesinlikle hiçbir sıkıntı çıkaracağını düşünmediğimiz HP Pavilion 15-P151NT, kullandığımız kısa süreçte bizi hayal kırıklığına uğratmadı. Benchmark testlerinde de fiyatına göre bakıldığında kendinden daha pahalı laptoplarla yakın bir sonuç elde ederek başarılı bir grafik çizen cihaz, oyunlar veya grafik yoğun işlemler gerektiği zaman ise AMD Radeon R7 M260 grafik kartından destek alıyor. İşlemciden bulunan Radeon R6, gündelik işlemlerde ve batarya performansını düzenlemekte kullanılırken, R7 M260 ise nispeten zorlu işlemlerde görevi devralıyor. Genel olarak baktığımızda son dönemde çıkan oyunları biraz gürültülü, biraz da sıcak olmasına rağmen çok sorun çıkarmadan oynatabildiğini söyleyebiliriz. Ancak burada bilgisayarın 1366 x 768 piksel ekran çözünürlüğü biraz keyifleri kaçırabilir. Yine de gerçek oyun bilgisayarlarının fiyatı ile Pavilion 15-P151NT’yi karşılaştırdığımızda, uygun fiyata elde edebileceğimiz en iyi performanslardan birini gördüğümüzü söyleyebiliriz.

Bilgisayarın diğer özelliklerine baktığımızda, yine öne çıkanlardan biri olarak 1 TB boyutundaki depolama alanını gösterebiliriz. HP Pavilion 15-P151NT’deki harddiskin transfer hızlarında da sıkıntı çıkarmayacağını belirtelim. Dört saate yakın pil ömrüyle yine fiyat-performans alanında kendisine artı katmayı başaran HP’nin 15 inçlik bilgisayarında 1 adet USB 2.0, 2 adet USB 3.0 ve 1 adet HDMI girişi bulunuyor. 2.39 cm kalınlığındaki laptop, ne hafif ne de ağır diyebileceğimiz 2.27 kg ölçüsünde. Bunların dışında iki adet BeatsAudio hoparlör içeren Pavilion 15-P151NT’nin ses performansı da yeterli seviyede.

Sonuç olarak HP Pavilion 15-P151NT, yazımız içerisinde çok kez belirttiğimiz şekilde iyi bir fiyata kaliteli bir sistem ile performans sunuyor. Büyük depolama alanı kapasitesi ve ortalamanın üzerindeki pil ömrü, bilgisayarın önemli artıları olarak öne çıkarken, zorlayıcı işlemlerde karşılaşılan ısınma ve ekran çözünürlüğünün HD seviyesinde kalması olumsuz yanları olarak görülebilir. Güçlü işlemcisi, büyük belleği ve uygun fiyatıyla HP Pavilion 15-P151NT, kullanıcılarını pişman etmeyecek bir cihaz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir