İnceleme

HP Envy TouchSmart 15t: Fiyat/performans arayanlar için

By

on

HP’nin Haswell çipli modellerinden Envy TouchSmart 15t, 950 dolarlık fiyatıyla, kendisini çok daha iyi bir bilgisayar yapabilecek SSD’nin yokluğu karşısında biraz da olsa bizleri yumuşatmayı başardı. Bilgisayarda 4 çekirdekli Intel Core i7-4700MQ işlemci, 8GB DDR3/1600 Ram ve bütünleşik olmayan 2GB Nvidia GeForce GT 740M ekran kartı bulunuyor.

Envy TouchSmart, 15.6 inçlik dokunmatik ekranıyla birlikte 1920×1080 çözünürlük sunuyor. Bu boyutta ekrana sahip bir bilgisayar için yine fiyatın oldukça makul olduğunu söyleyelim. HP, laptopa 5400-rpm mekanik hard disk koyarak biraz kâr etmiş olsa da, bu hard disk de 1 TB’lık depolama alanı sunuyor.

Laptopta optik sürücü bulunmuyor ancak bu durum, öyle büyük bir sorun yaratacak cinsten değil. Zaten internetten film oynatabilir ve çoğu yazılımı yükleyebilirsiniz. HP’nin Wi-Fi için Intel Centrino Wireless-N 2230 adaptörü seçmiş olması ise hayal kırıklığı. Bu Wi-Fi adaptörü yalnızca kalabalık 2.4 GHz frekans bandında çalışan 802.11n ağları destekliyor.

İki sağda, iki de solda olmak üzere 4 adet USB 3.0 portu, çok formatlı medya kart okuyucu, HDMI girişi ve bir de LAN girişini bilgisayar üzerinde görebilirsiniz. Klavyeden ise beklentilerimiz daha yüksekti. Özellikle de arka aydınlatma için fazladan para istenmesi büyük hayal kırıklığı yaratıyor. Ancak Envy’nin 4 hoparlörü, filmlerde, şarkılarda ve oyunlarda oldukça iyi bir performans gösteriyor. Webcam ise oldukça sıradan bir görüntü kalitesine sahip.

Envy TouchSmart 15t, Notebook WorldBench testinde, 295 puan aldı. Referans aldığımız çift çekirdekli Intel Core i5 işlemcili Asus VivoBook’un neredeyse üç katı daha hızlı bir bilgisayar yaratılmış. Oyun oynayacak bir laptop arıyorsanız, bu modelde bulunan ayrı GPU sayesinde oldukça iyi bir performans alacağınızı söyleyebiliriz.

HP, Envy TouchSmart 15t’yi bir Ultrabook olarak gösteremiyor çünkü Intel, 2.3 santimetreden daha kalın bilgisayarların laptop olarak sınıflandırılmasını zorunlu kılıyor. HP’nin bu bilgisayarı da 3 santimlik kalınlığıyla bu sınıfa dâhil olamıyor. Ayrıca 2.5 kg’lık ağırlığı da, Ultrabook olamayacak kadar ağır olduğunu gösteriyor. Son olarak da pil ömründen bahsetmek gerekirse, yaptığımız testlerde bilgisayarın yalnızca 3 saat 19 dakika dayanabildiğini gördük.

Tüm bu dezavantajlara rağmen, HP Envy TouchSmart 15t laptop, daha eğlenceli bir kullanım arayanlar için oldukça çekici bir laptop olarak öne çıkıyor.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir