İnceleme

Hızlı donanım, ilginç pazarlama: ZyXel AV2000 HomePlug AV2 powerline adaptör

on

ZyXEL’in en yeni ve hızlı powerline adaptör kiti HD Powerline Adapter 2000 (ZyXEL’in model numarası PLA5456), Broadcom çiplerini baz alan HomePlug AV2 MIMO cihazlarından bekleyeceğimiz aynı süper hızlı performansı sağlıyor.

Ürün aynı zamanda üzerinde priz bağlantısı sunarak adaptörü taktığınız prizin kullanım dışı kalmasını önlüyor ve ayrıca iki adet ethernet portu getiriyor (böylelikle ağınıza iki cihazı bağlamak için tek bir adaptör kullanabilirsiniz.)Diğer taraftan şuna dikkat etmelisiniz ki PLA5456 HomePlug Alliance tarafından sertifikalandırılmış değil; her ne kadar belirgin bir biçimde HomePlug AV2 MIMO etiketine sahip olsa da. ZyXEL diğer HomePlug Alliance sertifikalı ürünlerle birlikte işlerlik testi yaptırmadığından söz konusu etiket HomePlug Alliance’dan gelmiyor.  ZyXEL ürünün diğer markaların powerline adaptörleriyle birlikte çalışacağını garanti etmiyor ama bizim deneyimlerimiz Broadcom’un AV2 MIMO çipsetini kullanan diğer dönüştürücülerle çalışacağını gösteriyor.

HomePlug anlamını kaybediyor

ZyXEL’in önceki AV2 MIMO ürünü PLA 5405’e yatırım yaptıysanız ve PLA5456’yı karışıma eklemeye çalışırsanız, sonuç sizi hayal kırıklığına uğratabilir: PLA5405 QualComm’un çiplerini temel alıyor ve testlerimiz Qualcomm ve Broadcom AV2 MIMO ürünlerinin genel olarak birlikte iyi çalışmadığını gösterdi. ZyXEL önceki ürünü için de HomePlug Alliance sertifikası almadı ama buna rağmen pakette AV2 MIMO etiketini kullanıyor ki bu da potansiyel müşterileri iki modelin birbirleriyle uyumlu olduğunu düşünmeye itebilir: uyumlu değiller.

Kısacası HomePlug Alliance’ın, Wi-Fi Alliance’ın doğru yaptığı hemen her şeyi yanlış anlaması yüzünden network endüstrisi powerline pazarında karışıklığa neden oldu. Kendi HomePlug markasını dahi koruyamadığı görülüyor. Sonuç olarak aynı üreticilerden olsa dahi tüketicilerin farklı model HomePlug AV2 MIMO ürünlerini birlikte çalıştırabileceklerinin garantisi yok.

zyxel-inceleme-cio

Elimizdeki ürüne gelirsek, ZyXEL PLA5456, yine Broadcom’un AV2 MIMO çiplerini kullanan bizim powerline hız şampiyonumuz Extollo LANSocket 1500 kadar hızlı. Her iki adaptör de priz bağlantısı sunuyor. Fakat ZyXEL, Extollo’da olmayan bir özelliğe sahip: ikinci bir ethernet portu. Doksan dolarlık LANSocket 1500 kiti ZyXEL’den az daha ucuz (NewEgg 100 dolara satıyor) ama bu ikinci bir ethernet portu karşısında büyük bir fark değil. Satın alırken dikkat edin, Amazon PLA5456’yı 130 dolardan satıyor. ZyXEL PLA5456 bizim JPerf benchmark testlerimizde 350.3 Mbps’lik hızıyla Extollo’dan 16Mbps daha yavaştı; ancak aynı gün Extollo’yu yen.den test ettiğimizde aynı ortalama performansı sağladı. Söz konusu farkın ikinci test sırasında elektrik hattındaki gürültüden kaynaklandığını düşünüyorum. Extollo’yu ZyXEL’le bağladığımda performans 6Mbps düştü ki bu da göz ardı edilebilir. ZyXEL tek bir ethernet kablosuyla geldiğinden ikinci portu kullanırken kendi başınasınız (neyse ki CAT5E kablolar oldukça ucuz.) Cihazların kendileri iri ve hantal ama onu tipik bir prizin alt tarafına taktığınızda, üzerindeki yuvaya normal bir fiş takabiliyorsunuz. PLA5456’nın hızı, priz bağlantısı ve ikinci ethernet yuvarsı medya merkeziniz için onu iyi bir seçim yapıyor bilhassa Wi-Fi yetersiz kalıyorsa (bantgenişliği için mücadele eden çok sayıda Wi-Fi ağının bulunduğu alanları veya Wi-Fi sinyalinin tüm odalara ulaşamadığı büyük evleri düşünün). Pazarlama abartılarını göz ardı eder ve ev ağınızı tümü aynı adaptörlerden inşa ederseniz, bu iyi bir tercih.

ZyXel AV2000 HomePlug AV2 Değerlendirme

Puan: 4.5/5

Bir Bakışta:

İlginç HomePlug pazarlamasına rağmen bilgili tüketiciler bu adaptörün yüksek performans sağladığını görecek. Çift ethernet portu da oldukça kullanışlı.

Fiyat:  $100 (NewEgg) $121 (Amazon)

Artılar

Hızlı performans

Priz bağlantısı

Çift Ethernet yuvası

Eksiler

Muhtemelen diğer HomePlug adaptörleriyle uyumsuz

HomePlug markası tüketicilerin kafasını karıştırıyor

Sadece tek bir kabloyla geliyor

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir