Donanım

Google Daydream: Gün gözüyle rüyalara dalmak için

By

on

Google akıllı telefonlar ile sanal gerçeklik deneyimi için çıtayı biraz daha yükseltiyor. Detaylara bakıyoruz.

Öncelikle belirtelim ki cep telefonları ile sanal gerçeklik (VR) deneyimi için, Oculus ile yaptığı işbirliği sonucunda ortaya çıkan, Samsung’un Gear VR  çözümü üstüne daha iyi bir ürün ile karşılaşmadık. Öte yandan Google Cardboard komik denecek kadar ucuz ve kötü kalitesi ile sadece bir fikir sahibi olmanızı sağlıyordu. Piyasadaki diğer ürünler ise yetersiz içerik nedeniyle birer oyuncak olarak kaldı.

Google Daydream ile bu durumu değiştirmek istiyor. Editörlerimiz ilk elden yaptıkları testlerde Gear VR’dan bile iyi bir deneyim yaşadıklarını paylaşıyorlar.

Kasım ayında satışa çıkacak Daydream beraberinde bir kumanda ile birlikte gelecek ve fiyatı 79 dolar olacak. Eğer Google’ın yeni akıllı telefonu Pixel’i alacaksanız pakete bir tane de Daydream atmanız şart.

Hafif, konforlu ve basit

Tamam, Daydream biraz genç tiki kızların makyaj kutusuna benziyor. Özellikle üretimde kullanılan malzemenin neredeyse tamamına yakını kumaş benzeri bir malzemeden üretilmiş. Alışmak da biraz zaman alıyor ancak biraz alışında bunun keyifli bir moda ürünü olduğun bile düşünmeye başlıyorsunuz. Üstelik yüzünüze çok rahat şekilde oturuyor ve hafifliği ile sizi şaşırtıyor.

daydream vr 02

Daydream’i kullanırken yüzünüz bir saunaya girmiş gibi terlemiyor. Hatta içinde bir telefon yokken yüzünüzde bir maske olduğunu neredeyse zor anlıyorsunuz. Telefonu içine atıyorsunuz ve üstten sıkıştırma kemeri ile bağlıyorsunuz. Hepsi bu kadar. Herhangi bir kablo filan bağlamanıza gerek yok. Ortada bir lens ayarlama sistemi yok ancak sorun değil yumuşak malzeme ile kolayca doğru odağı yakalıyorsunuz ve bu çok daha doğal bir deneyim sunuyor.

Telefonunuz Daydream ile NFC kullanarak iletişim kuruyor ve telefon uygulaması kendisini gerektiği gibi ayarlıyor.

Daha iyi bir VR deneyimi

Daydream yumuşak yapısının esiri olmuyor ve bunu bir avantaja çevirerek ortam ışığını olabildiğince engelleyerek sizi ekrana odaklıyor. İçinde bulunduğunuz oda gerçekten çok ışıklı bir ortam değilse bu konuda bir endişeniz olmasın.

daydream test drive 02

Başınızı oldukça iyi takip eden Daydream’in bu noktada telefonun yetenekleri ve alıcıları en iyi şekilde kullanıyor. Diğer VR başlıklarının aksine kısa sürede rahatsız olma ve bunalma hissini Daydream ile yaşamıyorsunuz.

Olay kumandada

Gear VR’da başlığın yanındaki butonlar gerçekten kullanımı zor bir deneyim sunarken Daydream bu sorunu harici bir kumanda ile çözüyor.

daydream view

Nintendo Wii kumandasını hatırlatan kontrol ünitesi üzerinde bir hareket alıcı ile birlikte geliyor. Böylece havada çizim, yazım ve işaretleme için yeterli yetenekleri size sunuyor. Kısmi bir gecikme var ancak fiyat göz önüne alındığında bir HTC Vive performansı da beklememek lazım. Bu kumandayı en az Daydream’in kendisi kadar seveceğinize eminiz.

Yeni akıllı telefon VR kralı: Daydream

79 dolara kablosuz hareket alıcılı kumandası ile satılan Daydream yenilikçi bir malzeme ve yaklaşım ile VR deneyiminde çıtayı kesinlikle yükseltiyor. Eğer VR konusuna meraklıysanız artık yeni kral Google Daydream. Eski akıllı telefon VR başlıklarını tozlanmak üzere rafa kaldırabilirsiniz.

Recommended for you

1 Comment

  1. Pingback: Akıllı telefonlarda gelecek yıl neler olacak? – pcworld.com.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir