İnceleme

Google Chromebook Pixel: Merak gidermek için fazla pahalı

By

on

Google’ın Chromebook Pixel’i, Google’ın vizyonunu yansıtan, bilgisayar kullanıcılarını eski tip işletim sistem sistemlerinden kurtarıp sadece Web üzerinde var olmayı hedefleyen geleceğe yönelik bir fikirdi. Chromebook Pixel artık 1299 dolardan başlayan fiyatlarla satılmaya başlanan, oldukça sağlam yapılmış bir ürün halini aldı. Chromebook Pixel’de sadece Chrome web tarayıcısı çalışıyor, ne Apple’ın Mac OS X’i ne de Microsoft’un Windows’u bu bilgisayarda yok. İncelememizde ürünün 4G ağ iletişim özelliğine sahip 1449 dolarlık modelini ele aldık.

[Chromebook nedir? Ne işe yarar?]

Chromebook dikkatleri üstüne çekti

Bir fikir olarak bakıldığında Google’ın gelecek için düşündüğü Chromebook Pixel teknolojisi, oldukça ilgi çekici ve şaşırtıcı. Ancak bu fikri, ürün olarak gerçek hayatlarımıza dahil etmek hiç de kolay olmayacak.

Eleştirmenlerin bir kısmı Chromebook’un amacının ne olduğunu merak ederken, diğer bir kısmı amacının gereksiz olduğunu düşünmekte. Ancak Chromebook’un gelecekte çok etkin olacağını düşünen kesimin çoğunluğu da yadsınamaz. Tüm eleştirilerin üstüne Chromebook Pixel’i piyasaya süren Google, yine dikkatleri üstüne çekmiş durumda.

Google’ın ihtişamlı vizyonu

Eğer Chromebook Pixel, Google’ın dizüstü bilgisayar vizyonunun bir sonucuysa, şirketin donanım anlamında çok başarılı olduğunu söylemek mümkün. Eğer cihazın üstünde bir Apple simgesi olsaydı, açıkçası kimse bu tasarımı garipsemezdi. Öyle ki, çok uzun süredir Apple bilgisayar kullananlar, Chromebook Pixel’i eline aldıklarında aynı hissi yaşadıklarını belirtiyorlar.

Çok sağlam, alüminyum kasadan yapılmış bilgisayar 1.519 kg ağırlığındaki bilgisayar oldukça şık bir görünüme sahip. Chromebook Pixel’e kıyasla Apple’ın 13 inçlik Macbook Air’i 1.34 kg iken yine 13 inçlik Retina Macbook Pro’su 1.619 kg ağırlığında.

Chromebook Pixel, geniş ve yüksek çözünürlüklü ekranıyla göz dolduruyor. Parlak, cam kaplamalı paneli, 2560 x 1700 çözünürlüğünde ve 239 ppi değere sahip. Retina Macbook Pro’nun ekranı bile 227 ppi ile çok canlı ekran deneyimi yaşatırken Chromebook’u siz hayal edin. Ekranın yüzey oranı 3:2 olan bilgisayar, diğerlerine nazaran daha uzun bir ekrana sahip olmakla birlikte fotoğrafları inanılmaz derecede canlı gösteriyor. Uzunluğun genişlikten daha fazla olması, webde gezinirken büyük kolaylık sağlıyor. Yani Chromebook Pixel’in kullanış amacı açısından bu tasarım oldukça başarılı olmuş.

Bilgisayarın ekranı dokunmatik ekrana sahip olsa da, Chrome işletim sistemi daha çok mouse kullanmaya yatkın bir arayüze sahip diyebiliriz. Bilgisayarın klavyesine ulaştığınız sürece dokunmatik ekranın hiçbir zaman asıl kullanım aracınız olmayacağından emin olabilirsiniz. Çünkü Chromebook Pixel size harika bir klavye deneyimi sunuyor. Ancak yine de, cihazın touchpad dışında dokunmatik ekrana sahip olması hoş bir özellik.

Touchpad kısmı siyah renkte ve geniş bir alana koyulmuş. Çoklu dokunma özelliğiyle Apple’ın bilgisayarlarını andırıyor. Klavye de arkadan aydınlatmasıyla Apple bilgisayarlarını andırmakta ancak klavyenin üst kısmında fonksiyon tuşlarına yer verilmemiş. Bunun yerine aydınlığı, sesi ve benzer özellikleri kontrol etmeye yarayan tuşların olduğu bir alan var.

Bilgisayarın portları olabildiğince az tutulmuş. Cihaz 2 tane USB 2.0, bir tane video çıkışı için Mini Display, bir tane standart kulaklık ve bir tane SD kart girişine sahip. Burada göze çarpan eksiklik ise Chromebook Pixel’de USB 3.0 girişinin yer almaması.

Chromebook Pixel 4G deneyimi yaşatıyor

Dizüstü bilgisayar piyasasına yeni bir bakış açısı getiren Chromebook Pixel, 64GB boyutundaki hafızası, sağlam kasası ve şık tasarımıyla birlikte 4G’ye de sahip. Ülkemizde henüz kullanımda olmasa da, yakın bir zamanda yaygınlaşması beklenen 4G, cihazla birlikte ayda 100 MB olmak üzere 2 yıllık Verizon LTE hizmetiyle satılıyor. Kablosuz ağ bağlantısına sahip olmadığınızda cihaz otomatik olarak 4G’ye bağlanıyor. Bu sayede istediğiniz zaman, istediğiniz yerde webde Chromebook deneyimini tadabiliyorsunuz. Bu arada 1299 dolarlık Chromebook Pixel modelleri 32GB hafızaya sahip ve 4G yok.

Cihaz çift çekirdekli 1.8 GHz hızındaki Intel Core i5 işlemciye sahip. Bu hız diğer Chromebooklar’a oranla çok fazla diyebiliriz. Chromebook Pixel, diğer dizüstü bilgisayarlarla HTML5 oyunlarında, Javascript işlemlerinde ve diğer pek çok alanda yarışabilecek düzeyde. Ancak bu ekran gücünün bir dezavantajı olarak Pixel’in pil ömrünün yapılan testlerde yaklaşık 3 saat kadar dayanabildiği gözleniyor.

Chrome OS: Güzelliğin arkasındaki beyin

Chromebook Pixel’i sadece donanımıyla eleştirmek doğru olmaz. Çünkü bu donanımın arkasında, yine aynı isme sahip Google’ın Chrome OS işletim sistemi var. Chrome OS, yıllardır süre gelen işletim sistemlerinden sonra Google tarafından yapılmış cesur bir hamle aslında. En can alıcı noktası da, Chrome OS’da yapabileceğiniz her şey ama her şey, web tarayıcısında gerçekleşiyor. Hatta kablosuz ağı açma/kapama gibi yapmanız gereken donanım ayarları bile tarayıcıdaki bir sekme içine yerleştirilmiş panel aracılığıyla yapılıyor.

Google’ın buradaki bakış açısı, çoğu kullanıcı için gerekli olan tek şeyin “web” olması. Eğer Word yerine Google Docs, Outlook yerine Gmail kullanmayı tercih edebilirseniz, aslında Google’ın Chromebook’uyla pek de sıkıntı yaşamayacaksınız demektir.

Google’ın fikri oldukça ilgi çekici, ancak aynı zamanda şu an için yetersiz. Bilgisayar piyasası henüz, “sadece webde gezinebileceğiniz bir bilgisayar” sloganı kullanarak satış yapmaya hazır değil açıkçası. Google’ın bu anlamda daha etkili olabilmesinin en önemli yolu ise, Chrome Web Store’u geliştirmek olmalı. Şu anda bir hayli karmaşık ve yetersiz olan mağazanın, Chromebook’un yaygınlaşmasıyla birlikte gelişmesini umut ediyoruz.

Aslına bakarsanız Chrome OS için tamamen online bir işletim sistemi demek doğru olmaz. Her ne kadar asıl kullanım amacı online olarak webde gezinmek olsa da, Google Docs uygulamasına internetiniz olmadan erişebilir ve işlerinizi halledebilirsiniz. Yine de uygulamadaki bazı kısımları internet olmadan kullanamayacaksınız ama çoğu işinizi görecektir. Ancak tekrarlamakta fayda var, şu anki haliyle Chrome OS, sıradan bir dizüstü bilgisayardan beklediklerinizi tam anlamıyla size sunacak durumda değil.

Her yerde sekmeler var

Daha önce de belirttiğimiz gibi Chromebook üzerinde her şeyi bir tarayıcı üzerinde yapıyorsunuz. Haliyle tüm işlemleriniz sekmeler aracılığıyla gerçekleşiyor. İlk başta bu durumu yadırgasanız da, zamanla alıştıkça hoşunuza gidebilir.

Chromebook Pixel’i elinize aldığınızda, çok sağlam yapılmış şık bir bilgisayar olduğunu fark edeceksiniz. Şu anki tek sorunu, fiyatı ve işletim sistemi denebilir. Bütçenizi biraz daha zorlayıp Apple’ın bir dizüstü bilgisayarına veya daha rahat kullanabileceğiniz, şu an bir bilgisayardan beklediğiniz her şeyi karşılayabilecek, hızlı ve şık bir ultrabook’a sahip olabilirsiniz.

Chromebook henüz uygun değil

Gerek donanımı gerek yazılımıyla oldukça başarılı bir görüntü çize de, belirttiğimiz eksikliklerinden dolayı Chromebook şu anki piyasa için uygun bir seçim değil. Şu anda teknoloji meraklıları dışında Chromebook’u alarak ihtiyaçlarını giderebilecek pek kişi de yoktur muhtemelen. Sonuçta kim yaklaşık 1300 dolar vererek sadece webde dolanmayı göze alabilir ki?

Bir fikir olarak bakıldığında Chromebook Pixel, oldukça potansiye sahip. Google’ın geleceğe yönelik bu adımı, zamanla değişen şartlara bağlı olarak piyasada önemli bir konuma sahip olabilir. Ancak ürün olarak bakıldığında, rahatlıkla Chromebook Pixel’den daha ucuz ve daha iyi dizüstü bilgisayarlar bulabilirsiniz. Eğer çok merak ettiyseniz de, merakınızı gidermek için pahalı bir deneyim olacağı kesin.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir