İnceleme

Dikkat çekici kumandasıyla harika bir TV: LG 65UF9500 4K LCD smart TV

on

LG’nin “büyülü” uzaktan kumandası, TV kumandaları için yeni bir standart oluşturmayacaksa, o zaman endüstride ciddi bir sorun var demektir. İmleci ekranda rastgele yerleştirme yeteneği, aynı bir bilgisayar faresiyle yapabildiğiniz gibi, diğer TV’lerin zorladığı sonsuz kaydırmaya göre büyük başarı. Bu TV’de en çok neyi sevdiğimizi söyleyebilirsiniz?

Esasında incelemeyi bu şekilde başlatmak LG’nin 120 Hz, 64.5 inç, Ultra HD (3840×2160 pixels) 65UF9500’ü için biraz onur kırıcı. Elbette uzaktan harika ama UF9500 çok güzel bir arayüz ve görüntüye; yeterince doygun renklere; yüksek kaliteli video ve sinyallerde nadir hareket kusurlarına sahip ve çok iyi bir sesi var. Genel özellikleriyle bu en iyi TV’ler arasında. 2800 dolarlık fiyatıyla öyle olması da gerekiyor. 65UF9500 mükemmel de değildi. Özellikle kontrast gördüğümüzün en iyisi değildi ve üst köşelerde ışık gölgeleri vardı ve ekran bütünlük testlerinde hafif ışık taşması bulunuyordu. Aynı zamanda dosya oynatımı sırasında bazı titremeler vardı ki ondan daha sonra bahsedeceğiz.

Yaklaşık 30 kg ağırlığı ve ölçüleri söz konusuyken LG UF9500’ü kurmak için genel olarak iki normal insan gerekecek. Ancak yine de kurulumla ilgili çok zor bir şey yok.

Video ve Görüntü

65UF9500’ün tüm HDMI portları HDMI2.0 ve hepsi HDCP 2.2’yi destekliyor. Dolayısıyla UF9500 gelmesi beklenen kopya korumalı UHD içeriklerini görüntüleyebilecek. Bir tanesi aynı zaman MHL uyumlu olduğundan tablet veya telefonunuzun görüntüsünü aktarabilirsiniz. Diğer bir özellik A/V alıcı gibi bir HDMI uyumlu ses sistemine sesi aktarmak için ARC (Audio Return Channel)’ı destekliyor. Ama harici bir ses sistemine pek ihtiyaç duymayacaksınız; ince yapılı bir LCD TV için UF9500 oldukça iyi ses çıkartıyor. Aynı zamanda duruma ya da kişisel tatlara uygun çeşitli ses modları da mevcut. UF 9500’ün yüklü bir ses biçim çeşitliliği var; yaygın MP3, M4A ve WMA’ya ek olarak OGG, FLAC ve Windows Lossless gibi nadir türler dahil. LG’deki birileri müzikten hoşlanıyor. OTA (over the air) içeriklerini veya HDMI ile gelen içerikleri görüntülediğimizi düşünersek 65UF9500’ün görüntüsü çok iyiydi. Bağlı bir USB 3.0 sürücüden (TV aynı zamanda iki USB 2.0 yuvasına sahip) yüksek bit oranlı 60 ve 30 fps HEVC ve h.264 izlediğimizde de aynı sonuç geçerli.

Diğer yandan 25 fps videoların dönüştürülmesi ve işlenmesi sırasında bir şeyler tamamen tatmin edici değildi. 65UF9500 aslında kaydırmaları sarsıntılı yapıyor gözüküyordu ve ayrıntılı alanlarda pırıltılar görülüyor (pırıltılar bu durumda kötü). Bu fiyata LG’nin düşük kare oranlı videolar (ev filmlerinde yaygın) için düzeltmeye sahip olması hoş olurdu. Umarız bunu düzelten bir firmware güncellemesi gelir.

LG bu TV’yi tuhaf biçimde pazarlıyor; “quantum” ve “nano” kelimelerini çokça kullanarak. Bu TV quantum-dot teknolojisini kullanmıyor ve bunu öğrendiğimizde rahatladık. Quantum noktaların devrede olduğunu düşünerek LG’nin bunları nasıl batırdığını anlamaya çalışıyorduk. 65UF9500’ün renkleri bir LED LCD TV’ye göre kötü olmasa da, Samsung’un SUHD TV’leri dahil quantum noktaları kullanan modellerle aynı ligde değil. Bunun dışında, iyi bir kontrast, yeterince kullanılabilir parlaklık (400 nitten fazla) ve genel olarak iyi bir görüntü sunuyor.

 

lg-magic-remote-pcw

LG’nin Magic Remote şimdiye kadarki en iyi TV uzaktan kumandası olabilir.

Arayüz
LG’nin uzaktan kumandasını yere göre sığdıramadık ama OS’in kullanımı kolay değilse bunun bir manası olmazdı. Evet, bu HP’nin Palm ile birlikte sarın aldığı ve onunla ne yapacağını bilmediği aynı WebOS. WebOS için bolca uygulama var; Panasonic TV’ler üzerinde çalışan Firefox OS’den kesinlikle daha fazla. Bu liste Netflix ve YouTube gibi popülerlerin çoğun içeriyor. Fakat seçenekler Sony’nin Android TV’sindeki kadar yaygın değil.

Ufak tefek şeyler

LG 65UF9500 3D özelliğine sahip. Cihaz aynı zamanda HDMI CEC’i desteklediğinden diğer HDMI bağlantılı (CEC destekli) ekipmanları kontrol edebilirsiniz. Hatta UF9500’e sesli komutlarla nereye gideceğini de söyleyebilirsiniz.

Başladığımız gibi bitirelim: Bu TV kullanımı süper kolay ve eğlenceli, iyi bir görüntü sunuyor, renkleri neredeyse Samsung’un SUHD’si ve LG’nin kendi OLED TV’leriyle eş ve çok iyi bir ses çıkartıyor. Küçük 25 fps kusuru bir tarafa, bu harika bir TV. Ama yinelersek, bu fiyat aralığındaki tüm TV’ler öyle.

LG Electronics 65UF9500 LCD Smart 3D TV

Puan: 4/5

Bir Bakışta

Harika bir görüntü, gerçekçi ve doygun renkler ve ço iyi bir ses. Ama bu TV’nin sıra dışı özelliği LG’nin Magic uzaktan kumandası ve kullanımı inanılmaz derecede kolaylaştıran, rekabette öne çıkan WebOS 2.0 arayüzü. Tek minik kusuru USB sürücüden 25 fps videoları oynatırken biraz zayıf kalması. Test cihazımız aynı zamanda ekran bütünlüğünde bazı küçük kusurlara sahipti (üst köşelerde hafif gri gölgeler).

Fiyat: $2800

Artılar

Mükemmel uzaktan kumanda ve ekran arayüzü

Güzel renklerle keskin görüntü

Eksiler

Titrek 25fps video

Yüksek fiyat

**resimaltları**

LG’nin Magic Remote şimdiye kadarki en iyi TV uzaktan kumandası olabilir; kısmen LG’nin WebOS’una da teşekkürler.

 

LG’nin 64.5 inç 65UF9500 akıllı TV’si aynı fiyat aralığındakiler arasında en iyilerden.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir