İnceleme

Dell XPS 13 Gold Edition incelemesi: Her yere gidecek şekilde giydirilmiş favori ultrabook’umuz

By

on

Altından bu laptop’un görünüşü olduğu kadar performansı da gösterişli

 Dell’in XPS 13 Gold Edition laptop’u tüketici teknolojisi hakkında pek az bilinen bir gerçeği açığa çıkartıyor. Açıkçası sıra algılanan değere geldiğinde tüketicilerin aklını dört çekirdek işlemci, SSD ya da grafik gibi özelliklerden ziyade cihazın rengi çeliyor.

Evet, moda sıklıkla fonksiyonelliğin önüne geçiyor ama şansımıza Dell’in en son XPS 13 laptop’u iyi göründüğü kadar da parlak bir performans sunuyor.

Öncelikle o altın renginde. Ve bildiğimiz kadarıyla da altın en iyisidir.

İkincisi onun üst seviye Core i7-6560U işlemcisi Iris Graphics özelliği getiriyor. Bu Intel’in en hızlı grafik çekirdeği için kullandığı pazarlama dili. Standart XPS 13 gibi tipik bir HD 520 donanımlı laptop’un iki katı grafik işleme birimine sahip olmasının yanı sıra CPU paketi içine bütünleştirilmiş 64 MB RAM getiriyor. Bu tümleşik DRAM toplam grafik performansını iyileştiren bir önbellek gibi işlev görüyor. Intel’e göre 6’ıncı nesil Skylake bileşenleri için önbellek tasarımı iyileştirildiğinden söz konusu önbellek diğer uygulamalar için de performans artışı sağlayacak.

Altın en iyisi ama XPS 13 Gold Edition’un kasası gümüş versiyonuyla birebir aynı.

Farklı, ama aynı

XPS 13’ün diğer yanları son incelediğimiz modelle aynı hissettiriyor. Aynı sağlam imalat kalitesine sahip; karbon fiber kasası ile alt ve üst tarafındaki alüminyum kaplamalarıyla. Thunderbolt 3’e, USB Type C yuvasına inşa edilmiş şarja ve ayrı bir şarj yuvasına sahip. Ve elbette “InfinityEdge” çerçevesi sayesinde diğer çoğu firmanın 12, hatta 11 inç panel yerleştirebildiği bir gövdede 13.3 inç’lik bir ekran getiriyor.

XPS 13’ün gümüş versiyonu farklı konfigürasyon seçenekleriyle geliyor olsa da Gold Edition sabit bir konfigürasyon ve fiyatla kısıtlı. Altın gövdesinin yanı sıra 3200×1800 çözünürlüklü panel, 10 noktadan dokunmatik ekran, 8 GB LPDDR3-1866 RAM ile 256GB PCIe SSD’ye sahip oluyorsunuz.

Bu ürün için Dell.com’daki fiyat 1,750 dolar ki bu benzer konfigürasyonlu gümüş versiyonundan 50 dolar kadar daha pahalı. Neyse ki piyasa fiyatı daha merhametli; XPS 13 Gold Edition’ı Amazon’da 1,390 dolara bulabildik.

Eğer bizim gibiyseniz renginden ziyade özellikler ve performansa daha fazla önem verirsiniz. O zaman hadi en üstü seviye Intel CPU’sunun neler getirdiğine bakalım.

Handbrake performansı

İlk testimiz Handbrake’teki Android Tablet standart ayarını kullanarak 30 GB’lık bir MKV dosyasını daha küçük bir MP4’e dönüştürmeyi içeriyor. Söz konusu görev ortalama bir kişinin ultra taşınabilir bir laptop’ta yapacağının çok ötesinde CPU’yu zorluyor ama çalışma süresi ısındıkça laptop’un ne kadar yavaşlayacağını gösteren iyi bir işaret.

Sonuçlar XPS 13’ü Microsoft Surface Book ve Razer Blade Stealth’in Core i7 versiyonlarının dahi gerisinde bırakıyor. Karşılaştırma açısından XPS 13’ün Cpre i5 versiyonlarını da ortaya koyduk (5’inci nesil Broadwell modeli ile Iris grafikleri olmayan 6’ıncı nesil Skylake modeli). Orijinal Broadwell tabanlı XPS 13’e göre oldukça iyi bir performans artışı elde ediyorsunuz lakin Intel HD grafikli mevcut bir Skylake CPU’dan terfiyi gerektirecek yeterlikte değil.

XPS 13 Gold Edition aynı zamanda hızlı; Core i7 CPU’su sağ olsun.

CineBench R15 performansı

Handbrake testimizdeki sorunlardan bir tanesi laptop’lara taşıttığı termal yük. Laptop’lar ısındıkça tipik olarak yavaşlıyorlar. CPU performansının daha makul bir ölçümü CineBench R15 ile elde ediliyor. Bu test Maxon 3D render motorunu kullanıyor ve sadece birkaç dakika çalışıyor.

Core i7-6560U’lu XPS 13 Gold Editon, Razer Blade Stealth’deki Core i7-6500U’dan dahi geride kalıyor. En iyi performansı Surface Book’taki Core i7-6600U yakalıyor.

İş performansı

Çoğu kişi 3D render programları çalıştırmayacağından ya da 1.5 kg’lık bir laptop üzerinde video işlemeyeceğinden XPS 13’ün hızını kelime işlem, web’de gezinme ve video konferans gibi iş amaçlı görevlerde test emek için PCMark 8’in Work Conventional testini kullandık. Sizin de görebileceğiniz gibi söz konusu görevlerde çoğu kişi Core m3 ya da Core i7 işlemci arasındaki farkı söyleyemeyecektir. Ama Atom X7 çipli bir sisteminiz varsa, bunu fark edeceksiniz.

Dolayısıyla şayet “Outlook ve Word kullanımında daha fazla performansa ihtiyacınız olduğu için” bir XPS 13 Gold Edition satın alıyorsanız, esasında beğendiğiniz bir renge sahip laptop’u satın almaktan daha fazlasını yapmıyorsunuz.

PCMark 8 Work Conventional buradaki CPU’ların çoğu arasında gerçekten bir fark hissedemeyeceğinizi kanıtlıyor.

Grafik performansı

Core i7-6560U, CPU benchmark’larında oldukça güçlü ama asıl parladığı yer grafik performansı. Futuremark’ın 3DMark Cloud Gate testinde Core i7-6560U’nun Iris grafiklerinin tümleşik grafiklerle donatılmış makineler arasında kolayca öne çıktığını görebilirsiniz. Bununla birlikte GeForce grafik birimiyle Surface Book (GeForce GT 940 çip olduğuna inanıyoruz) da zirvedekilerden. Bu şaşırtıcı değil; kendi GDDR5 RAM’ine sahip ayrı bir GPU’nun kazanması beklenir.

Bunun anlamı ne peki? Bizim deneyimlerimize göre Counter Strike: Source veya Portal gibi çok eski oyunlar iyi bir performans sergileyecek. Minecraft gibi oyunlar da oldukça iyi çalışabilir. Ancak modern oyunlar için bir oyuncu laptop’u satın almalısınız.

Tümleşik grafiklere sahip laptop’lar arasında XPS 13 Gold Edition’ın Iris grafikleri alabileceğiniz en iyi grafik performansını sunuyor.

Batarya Ömrü

Her ne kadar gümüş modelindeki aynı 56W/h bataryaya sahip olsa da XPS 13 Gold Edition’ın pil ömrü çok daha kısa; 529 dakikadan 322 dakikaya ciddi oranda düşüyor. Söz konusu enerjinin bir kısmı yüksek çözünürlüklü panel ve dokunmatik ekrana gidiyor, tabii ki. Tüketilen gücün kalanı için Core i7-6560U’yu işaret edebiliriz her ne kadar yüksek performanslı grafik çekirdeği ile eDRAM’i suçlayacak belirdin kanıtımız olmasa da.

Daha kısa pil ömrü için kesin nedenlerden bağımsız olarak, bu çok hoş değil. Felaket (daha kötüsünü gördük) ama bu XPS 13’teki bataryanın büyüklüğü dikkate alındığında sadece 5 saatlik çalışma zamanı oldukça cansız.

Yüksek çözünürlüklü panel ile dokunmatik ekranının batarya ömründe doğrudan bir maliyeti mevcut.

Sonuç

XPS 13 Gold Edition’la gerçekte iki terfi bulunuyor. Bunlardan ilki rengi ki bu kendiliğinden anlaşılan kozmetik bir cazibeye sahip.

İkincisi ise CPU. Iris grafikleriyle Core i7-6560U ultra taşınabilir laptop’larda bugün tartışmasız olarak en iyi grafik performansını sağlıyor. Aynı zamanda dört çekirdeğe nazaran oldukça fazla bir performansı da elde ediyorsunuz.

XPS 13 Gold Edition’ın tek gerçek dezavantajı ortalama batarya ömrü ki Dell’in enerji dostu modeli sadece gümüş versiyonlarında bulunduğundan bu göz ardı edilemez. Altın kaplamaya değer mi? Bizim için pek değil (muhtemelen sizin için de) ama bir sürü insan tarzı önemsiyor.

Bir Bakışta: Dell Computers XPS 13 (Gold Edition)

ABD satış fiyatı 1.320 dolar.

Artılar

  • 13.3 inçlik bir laptop için en kompakt tasarım
  • En hızlı tümleşik grafik performansı

Eksiler

  • Ortalama pil ömrü
  • Pahalı

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir