İnceleme

Dell XPS 12: Laptop mı, tablet mi?

By

on

Dell XPS 12 Ultrabook Convertible modeli tablet ve notebook birleşiminin iyi örneklerinden biri. Dell tarafından tedarik edilen incelediğimiz model orijinal XPS 12’den pek farklı değil. Daha ince ve daha hafif olan model, bulundurduğu yeni 4.nesil Haswell serisi işlemcisi ile hem daha iyi performans sunuyor hem de batarya ömrü önceki modele göre daha uzun.

Modeli benzerlerinden farklı kılan ise daha önceki modelde olduğu gibi, alüminyum çerçevesi içeresinde bulunan 1080p HD çözünürlükteki 12.5 inç ekranı. Dokunmatik özellik gösteren ekran kolayca çerçevesinde çevrilip tablet halini alıyor ve kullanıma hazır hale geliyor. Bunun yanında normal bir notebook gibi de kullanılabiliyor.

Intel’in i5-4200U model işlemcisini bulunduran cihazda, ek olarak 4GB 1600/DDR3 Ram ve 128GB SSD depolama birimi bulunmakta. Notebook WorldBench performans testinde 296 gibi yüksek bir skora ulaşan modelin açılması sadece 9.2 saniye sürüyor. İ5-3317U işlemci bulunduran eski modeline göre 2 saat daha fazla batarya ömrü sunan cihaz toplamda 7 saat kadar pil ömrü sunmakta.

Grafik birimi olarak dahili ekran kartı kullanan XPS 12 ile oyun oynamak mümkün, fakat performans beklendiği gibi düşük. Dirt Showdown oyunununda 1024×768 çözünürlükte, en düşük grafik ayarlarında 44fps gibi bir değere ulaşan cihazda oyunları rahat oynamak için grafik ayarlarından fedakarlık etmek durumundasınız. Video kalitesi mükemmel olan cihaz yüksek çözünürlük ve bit değerlerindeki videoların kolayca üstesinden geliyor. Harici bir ekran kullanmak için ise gerekli adaptörler ve bir adet Mini DisplayPort bağlantısı yeterli.

Ağırlığı yeni modelde 1.5 kilograma indirilmiş olsa da XPS 12’yi tek elde tablet olarak kullanmak hala oldukça fazla bir güç istiyor. Üretici firma olan Dell’in ayrıca cihazda bulunan yatay-dikey konumlandırma sensörlerini geliştirmesi gerekmekte. Oyun performansı düşük olsa da XPS 12 hafif, ince ve hızlı tasarımlardan hoşlanan kullanıcılar tarafından tercih edilebilir.

XPS 12′ nin arka ışıklandırmalı klavyesi her notebookta olmasını isteyeceğiniz türden; ergonomik ve ferah. Dokunmatik ekran ve touchpad de aynı derecede kaliteli ve duyarlı. Ses kalitesi de ortalama modellerin üstünde olan cihaz müzik severlere de hitap ediyor.

Arabirimleri oluşturan 2 USB 3.0 girişlerinden biri akıllı telefon ve başka multimedya aygıtları şarj etmek için sürekli aktif durumda. Ayrıca görüntülü aramalar için bir adet kulaklık girişi ve dahili mikrofon bulunuyor. Kablolu internete erişim, LAN girişinin olmamasından dolayı mümkün olmasa da, Intel’in son model kablosuz adaptörü Wireless-AC 7260’a sahip cihazda Bluetooth 4.0 seçeneği de kullanıcıya sunuluyor.

Dell XPS 12 kaliteli, hızlı ve eğlenceli bir kullanıma sahip olsa da, aynı sınıfta bulunan diğer notebook tablet hibritleri gibi bir notebook olarak daha iyi performans sunmakta.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir