İnceleme

Dell Venue 11 Pro: 3 iyi cihaz bir arada

By

on

Dell Venue 11 Pro, Intel Atom işlemcisi olmasına karşın, bir laptop’un yerini alabilecek ender cihazlardan. İki opsiyonel aksesuarıyla birlikte, bu 10.8 inçlik tablet, dilerseniz küçük bir laptop’a, dilerseniz de ufak bir hepsi bir arada PC’ye dönüşebiliyor. Opsiyonel klavye ekiyle birlikte 2 gün süren batarya ömrü muazzam ancak RAM ve depolama alanı eksikliği de ciddi ölçüde hissediliyor.

İncelemesini yaptığımız ürün, Bay Trail sınıfı Intel Atom Z3770 işemciye sahip. Cihazda 2 GB RAM ve 64 GB da SSD bulunuyor. Tablet işlemcisi olarak Atom Z3740’ı görmeye alışkın olduğumuz için, Z3770’in belli bir fark yarattığını söylemek mümkün. Bunu da Worldbench testi üzerinden görmek mümkün. Venue 11 Pro, Atom Z3740 kullanan Transformer Book T100’den 3 puan daha önde. Yine de Venue 11 Pro’da, performansın gözle görülür bir şekilde arttığını söylemek mümkün.

Atom işlemciye sahip tabletler, genellikle 1280×800 çözünürlükle sınırlandırırlar. Venue 11 Pro bu alanda da, benzerlerinden öne çıkıyor ve 1080p ekranıyla, kaliteli bir seyir zevki sunuyor. Windows 8’in modern arayüzünde de uygulamalar gayet şık görünürken, Chrome’daki metinlerin biraz bulanık olduğunu söylememiz gerekiyor.

Giriş seviyesindeki Venue 11 Pro, 2 GB DDR3/1066 belleğe ve 64 GB SSD depolama alanına sahip. Ucuz tabletler düşünüldüğünde normlar 32 ve 64 GB’ı gösterdiği için, Venue’ye bu alanda kızmak doğru olmaz ancak 64 GB ile de cihazı “tek” bilgisayar yapmak mümkün değil. Ancak cihazdaki microSD kart desteği sayesinde bu soruna bir nebze çözüm bulmak mümkün. 2 GB RAM ise biraz yetersiz kalmış durumda. Sims 3 oynadığımız tablet, oyundan her çıktığımızda “aşırı bellek kullanımı” uyarısıyla bizi karşıladı.

Yine de 11 inçlik ekran düşünüldüğünde, bir tablet için gayet iyi bir cihaz karşımıza çıkıyor. Tek elle kullanımı oldukça zor olmakla birlikte, bu büyük ekran okunabilirliği ciddi ölçüde artırmış ve cihazın yüksek çözünürlüğü de 700 gramlık ağırlığını affettirebilecek cinsten. Özellikle de masada veya kucağınızda kullandığınız zaman hiçbir sorun çıkarmıyor. Venue 11 Pro’nun dokunmatik ekranı gayet duyarlı. Ekran klavyesini kullanmak bazen sıkıntı yaratsa da, cihazı asıl güzelleştiren klavye eklentisi ile kullanımı keyif veriyor. Klavyenin kendine ait bataryası da, kullanım açısından oldukça büyük bir rahatlık sağlıyor. Klavyeyi taktığınız zaman, ilk olarak klavyede depolanan enerji bitiyor. Birkaç saat video izleme, birkaç saat oyun oynama ve internette gezinmenin ardından, yalnızca klavyenin bataryasının bittiğini gördük.

Sonraki gün boyu da yalnızca tabletin bataryası yeterli oldu.  Yine de her şey kusursuz değil. Klavye ile birlikte cihazın ağırlığı, birçok 13 inç laptoptan daha ağır oluyor. 790 gram ağırlığındaki klavye ile birlikte Venue 11 Pro toplam 1 buçuk kilo ağırlığa ulaşıyor. Cihazın dock’u da, geriye doğru çok az bir eğim sağlıyor, bu da kucakta kullanacaklar için sorun yaratabilir. Klavyedeki touchpad ise küçük olmasına karşın oldukça kullanışlı ancak dokunmatik ekrana alıştığınız takdirde ona ne kadar ihtiyaç duyarsınız bilemiyoruz.

Tablet, Dell Tablet Dock ile belli bir açıda duruyor ve açıkçası bu açı bizim için yeterli oldu. Bu aksesuar da 3 adet USB 3.0 portu, hem HDMI hem de DisplayPort girişleri, 10/100 ethernet girişi ve analog ses ile video girişleri sunuyor. Dock bağlandığı zaman, tablet bunun üzerinden şarj oluyor ve klavyeyi şarj eden tabletin güç adaptörünü serbest bırakıyor. Dilerseniz hem tableti hem de klavyeyi şarj edebiliyorsunuz ancak bunu yapmak, çok uzun bir zaman alıyor.

Dell Venue 11 Pro, aksesuarlarının kalitesiyle birlikte hibrid cihazlar alanında öne çıkan bir tablet olmuş. Donanımı yüksek kalite oyunları veya programları çalıştıracak kadar güçlü olmasa da, üç kombinasyonu bir araya geldiğinde, günlük eğlence ve bilgisayar işlerinizin hepsini halledebiliyorsunuz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir