İnceleme

Dell Inspiron 14: Zerafeti hızından çalmış

By

on

Dell’in 7000 serisi Inspiron 14 dizüstü bilgisayarı, kavisli kenarlara sahip alüminyum gövdesi, 14 inç Gorilla Glass dokunmatik ekranı ve arka aydınlatmalı klavyesi ile göz dolduran zarif ve şık bir görünüme sahip. Ancak herhangi bir önbellekleme veya benzeri işlemde kullanılabilecek SSD’nin eksikliği, performansında kayda değer bir düşüş yaratmakta.

Bu tip bilgisayarlar, ultrabook gibi görünseler de bu sınıfta satışa çıkmıyorlar. Bir bilgisayarın ultrabook olup olmadığına ilişkin standartlar, Intel tarafından belirleniyor. Bu standartlara göre de bir bilgisayarın ultrabook sınıfına girebilmesi için “SSD bulunması gerekir” şeklinde açık bir ibare yok. Bir bilgisayara “ultrabook” diyebilmemiz için bekleme modunda 7 gün çalışabilmesi ve bekleme modundan çalışma moduna 3 saniyeden kısa sürede geçebilmesi gerekiyor. İncelediğimiz 7000 serisi Inspiron 14’ün sahip olduğu hard-diskler bu koşulu sağlayamıyor.

SSD’nin eksikliğinin yanı sıra, fiyatı 850 dolar olan Inspiron 14, 4. nesil Intel Core i5-4200U işlemci ve 1600MHz hıza sahip 6 GB DDR3 RAM’e sahip. Ancak 500GB hard-disk’in dönüş hızı yalnızca 5400 rpm olmakla beraber Intel Dual Band Wireless-N 7260 Wi-Fi bağdaştırıcısı yalnızca 300 mbps hıza sahip olan 802.11n ağlarını destekliyor. Eğer 802.11ac hızlarında bir bağlantınız olmasını istiyorsanız USB adaptörüne ihtiyacınız var demek.

Inspiron 14, Worldbench 8.1 testinden aldığı 132 puan ile genel olarak pek etkileyici bir sonuç ortaya koymuş değil. Sonuçlara bakıldığında Dell’in, referans olarak alınan Asus VivoBook S550CA’dan yüzde 32 daha hızlı olduğu ancak SSD’si bulunan Lenovo Flex 14’den ve daha çok iş alanında kullanılan 7200 rpm hard-diske sahip Toshiba Tecra Z40’dan geride kaldığı görülüyor.

1024×768 gibi düşük kaliteli çözünürlükte, BioShock Infinite oyununda yapılan oyun performansı testine bakıldığında ise üç bilgisayarın da aynı Intel HD Graphics 4400 modeli grafik işlemcisine sahip olmasına rağmen, Inspiron 14’ün Lenovo ve Toshiba’ya göre biraz daha iyi performans sergilediği görülüyor. Bu grafik kartı oyun için üretilmemiş olsa da, World of Warcraft gibi grafik konusunda zorlayıcı olmayan oyunlar için herhangi bir sorun oluşturmuyor.

Inspiron’un 14 inçlik dokunmatik ekranı mükemmel renk dengesi, kontrast derinliği, canlı yazı ve resimleri ile parlak, net ve güzel bir ekran özelliğine sahip. Ayrıca HD videolar da Inspiron’un ekranında oldukça başarılı bir şekilde izlenebiliyor. Yüksek hızlı sahnelerde bazı yapaylıklar dikkat çekse de, dokunmatik ekranı multi-touch’a karşı oldukça duyarlı görünüyor. Boydan boya olan ekran camı sayesinde Windows 8 geçişlerini hızlı bir şekilde görebilmeniz mümkün.

Inspiron 14, yüksek güçlü hoparlörlere sahip olmasa da çoğu dizüstü bilgisayara göre dışarıya daha iyi ses veriyor. Hoparlörler kasanın iki yanına yerleştirilmiş olup bas ve tizi sadece sağ tarafa iletiyor.

Inspiron 14’ün harika tasarımının yanı sıra bazı anormallikler de dikkat çekmekte. Ekranın yanlarındaki ve altındaki alışılmadık çıkıntılar ve klavyenin yanlarındaki 1 inçten daha fazla olan ölü bölgeler yüzünden, 14 inç ekranın gerektirdiğinden daha geniş bir kasaya sahip. Kasanın merkezinde yer alan ada tipi tasarıma sahip klavye pek kullanışlı sayılmaz. Ayrıca üst sırada yer alan fonksiyon tuşlarının 0.25 inçten daha küçük olan boyutu, hemen üstünde 2 inçlik boş bir alan olmasına rağmen nedense çok küçük yapılmış.

Klavyenin yerleştiği kısım, klavye tuşlarına sert bir şekilde basılınca bütün her şeyin hafifçe içeriye gömüleceği kadar dayanıksız hissi veriyor. Ayrıca yassı tuşlar da dokunma hissini azaltıyor. Klavye ışığı, çok kaba olan aydınlatması yüzünden klavyeye donuk bir hava katıyor. Öte yandan touchpad’i oldukça başarılı ve multi-touch hareketlerine hızlı tepki verebilen bir yapıda.

Bilgisayarın bataryası oldukça ince bir tasarıma sahip ve uzun ömürlü. Her ne kadar 2 kg’a yakın ağırlığıyla hafif sayılmasa da 850 dolarlık fiyatına göre hakkını veriyor diyebiliriz.

Lenovo’nun Flex 14 modeli, Dell’e göre 100 dolar daha ucuz ancak daha düşük ekran çözünürlüğüne ve Dell’in zarafetinden oldukça uzak bir görünüşe sahip. Toshiba’nın Tecra Z40 modeli ise Intel’in vPro yönetim özelliğine sahip işlemcisi ve yaklaşık 500 gr kadar daha hafif olması gibi özelliklere sahip olsa da Dell’e göre bir hayli pahalı.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir