İnceleme

Daha önce olması gerektiği gibi: HTC M9+

By

on

HTC’nin amiral gemisi M9, küçük dokunuşlar ile gerçek kimliğine kavuşuyor. M9+ selefindeki eksikleri giderirken birkaç kayıpla geliyor.

Metal kasalı tasarımı ile büyük sükse yapan HTC One serisi, M7 ve M8 modellerinde büyük bir çıkış yakalamıştı. Bu senenin başında piyasaya sürülen M9 modeli ise iyi bir tasarımın devamından farklı bir şey değildi. Üstelik kimi kullanıcılar için Duo Camera’dan vazgeçilmiş olması, parmak izi okuma gibi fonksiyonların eksikliği ve halen artırılmamış ekran çözünürlüğü dezavantaj olarak kabul edildi.

M8 kullanıcılarına, yeni bir modele terfi etmek için çok fazla motivasyon sağlamayan HTC, bu endişeleri gidermiş bir ara sürüm ile karşımıza çıkıyor. M9+, muhtemelen bir önceki sürümde olması gereken tüm özellikleri barındırıyor.

Aynı tasarım, başarılı dokunuşlar

Tasarımdan başlayacak olursak, artık bir HTC One klasiği haline gelmiş metal tasarım yerini koruyor. Telefonu üst segmentteki yerini sağlamlaştıran, kalite ve lüks hissini artıran fırça desenli yekpare metal tasarım halen bu sınıfın en iyilerinden biri. Ön tarafta dikkat çeken en önemli ayrıntı, stereo hoparlörlerden birinin ortasına yerleştirilen parmak izi okuyucu. HTC M9+ yeni nesil parmak izi okuyuculu akıllı telefonlar kervanına katılmış görünüyor. Çok daha önceden piyasaya sürülmüş Phablet sınıfındaki M8 Max’ın arka kamerasının altındaki parmak izi okuyucudan çok daha başarılı bir performansa ve konumlandırmaya sahip. Stereo hoparlörlerin bu şekilde kesilmesi ses performansında da herhangi bir sıkıntıya yol açmamış. Çok daha iyisi, önde bir buton bulunması pratik bir Home tuşu işlevi de görüyor. Özellikle tam ekran oyunlardan çıkmak istediğiniz, butonsuz ön tasarımdaki ekran butonlarına ulaşmak sıkıntı olabiliyordu. Parmak izi okuyucunun her performansı, hem de yerleşimi için HTC’ye büyük bir artı veriyoruz. Tasarım konusunda M8’den diğer ayırt edici husus ise, güç düğmesinin artık sağ tarafa, ses düğmelerinin altına gelmiş olması. M9’da da beğendiğimiz bu değişiklik yerini korumaya devam ediyor.

htc-one-m9-plus-pcwrld-2

Ekran cam gibi

HTC M9’un herhangi bir yenilik getirmeyen ekranı en çok eleştirilen konulardan biriydi. Rakiplerin artık QuadHD ekranlara geçerken, M9 aynen M8’de olduğu gibi HD ekranda kalmıştı. M9+ bu eksiği de layıkıyla yerine getirmiş. 0.2 inç büyüyerek 5.2 inç olan ekran 2560 x 1440 piksel çözünürlüğünde ve piksel yoğunluğu ise 565 ppi değerinde. Artık çektiğiniz resimleri çok daha yüksek bir çözünürlükte ve keskinlikte görme şansı elde ediyorsunuz.

Duo Camera Geri Döndü

HTC M8’de yer alan Duo Camera M9+’da geri dönüyor. Ancak önemli bir farkla ki artık ana kamera Ultrapiksel değil. Her ne kadar 20 Megapiksellik yüksek çözünürlükteki kamera günün şartlarına daha uygun olsa da, daha fazla ışık alan ve arka ışı, HDR ve gece çekimlerinden çok daha iyi başarı gösteren Ultrapiksel kamerayı özletiyor. Duo kamera sayesinde daha düşük çözünürlükte ancak derinlik hissi olan fotoğraflar çekmeye devam ediyorsunuz. Birçok üreticinin yazılımla, kimilerinin de lazer ile yaptıkları bu işi HTC, Duo kamera ile yapıyor. Daha da önemlisi 3D tarzı efektler verebiliyorsunuz. Bu eğlenceli oyuncakları bir kenara bırakacak olursak, fotoğraf çekme kalitesi gayet başarılı. Eğer halen ultrapiksel kamerayı özlüyor ve daha çok ışık istiyorsanız, 4 Megapiksellik ön kameranın, M8’deki ultrapiksel ile aynı olduğunu söylemek yeterli olacaktır. Yani çok daha başarılı selfi resimler ve görüntülü görüşmelerde çok daha net görüntü elde etmeniz mümkün.

Performans ve Pil

HTC M8’den bu yana tüketicilerin büyük tepkisini çekmiş olan ısınma problemine HTC işlemci değiştirerek çözüm bulmuş. M9+’da kullanılan Mediatek MT6795T sekiz çekirdekli işlemci 2.2 GHz hızında çalışıyor. Daha önceden M9’da ise Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 işlemci bulunuyordu. Uygulama performansı her iki işlemcinin de başarılı olmakla birlikte ısınmaya karşı Mediatek biraz daha iyi performans sunuyor. Öte yandan yeni nesil oyunlara karşı merakınız varsa, şimdi değil ancak 1 yıl sonra GPU performansından şikâyet etmeye başlayabilirsiniz. HTC M9+ içerisinde bulunan 2840 mAh saatlik pil selefi ile birebir aynı. Biraz daha optimize bir kullanım sayesinde Stand-By süresi %65 oranında artırılmış. Ancak bu değer konuşma süresine ters yansımış durumda. HTC M9+ teknik verilere göre sizi yaklaşık 13 saat konuşturabiliyor ki bu süre M9’da 21 saat idi. Bunda mutlaka büyüyen ve daha yüksek çözünürlükle beraber daha fazla pil tüketen ekranın payı vardır. Ancak farkın bu kadar açılmış olması büyük bir dezavantaj. Bu veriler ile birlikte bir HTC kullanıcısı artık iPhone kullanıcılarının neden sürekli priz aradığını anlamış olacak.

Sonuç

HTC M9+, dört ay kadar önce piyasaya sürülmüş olan HTC M9’un olması gereken hali gibi. Batarya performansını bir kenara bırakacak olursak, günümüz üst segment akıllı telefonlar arasında gururla yerini alıyor.

Teknik Özelliklerhtc-one-m9-plus-pcwrld-3

Ekran: 5,2 inç, WQHD (1440 x 2560)

Kalınlık/ Ağırlık: 9.6 mm / 168 gram

İşlemci: 2.2 GHz 8 Çekirdek – Mediatek MT6795T

RAM: 3 GB

Depolama: 32 GB (2 TB’a kadar MicroSD)

İşletim Sistemi: Android 5.0.2 Lollipop

Ana Kamera: Safir kapak mercekli 20MP Duo Kamera, otomatik odaklama, BSI sensörü, f/2,2, 27,8 mm objektif, 4K video kaydı

Ön Kamera: HTC UltraPiksel, BSI sensörü, f/2.0, 26,8mm objektif, 1080p video kaydı

Batarya: 2840 mAh

 

Recommended for you

0 Comments

  1. onder

    Temmuz 10, 2015 at 1:59 am

    Htc one m8 plus mi Allah Allah htc one Max olmasın o

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir