İnceleme

Çok daha az paraya bir Surface klonu: HP Spectre x2

on

HP’nin yeni Spectre x2’si için formülü oldukça basit: Microsoft’un popüler Surface’inin görünüm ve hissini klonla ve çok daha düşük bir fiyatla sat. Fakat sonuç aslında daha ince ayrıntılardan gizli.  

HP_Spectre_x2_1

Klon savaşları: Spectre 12×2 8mm inceliğinde ve 805 gram. Klavyesiyle 13.2 mm ve ağırlığı da 1.22 kg.

Surface’i gören insanların çoğu Spectra X2’ye klon diyeceklerinden bahsediyoruz aslında. Dokunmatiği var. Kalem desteği var. Manyetik olarak bağlanan ve tablet modu için dönen aynı kapak tarzı klavyesi var; renginin cam göbeği olmaması bizi şaşırttı. Bu aslında pek karbon kopya da değil. İncelememiz bazılarınn kararını etkileyecek incelikle hazırlanmış ve kabaca hazırlanmış olan farklılıkları ortaya çıkaracak ancak çoğu için karar noktasında yine fiyat etkili olacak. Ayrıntılardan bağımsız olarak Surface 4 ile karşılaştırıldığında Spectra X2 parasına göre çokça değer sunuyor.

Bir Surface klonu ölçümü

HP_Spectre_x2_2

Spectre x2’nin Surface Pro 4 ve Surface 3’e göre olan kalınlığı…

Spectre x2 8mm’le oldukça ince; klavyeyle sadece 13mm. Bu Surface Pro 4’ün kalınlığıyla oldukça benzer. Aynı zamanda kesinlikle daha büyük: Suface Pro’nun 11.5 inç genişliği ve 8 inç uzunluğuyla karşılaştırıldığında Spectre X2 11.75×8.25 inç. Bu da onu Surface Book’a göre en büyük Surface tarzı cihazlardan biri yapıyor.

HP_Spectre_x2_3

Üst üste duran cihazlardan HP Spectre x2’nin Surface Pro 4 ve çok daha küçük Surface 3’ten ne kadar büyük olduğunu görebilirsiniz.

HP_Spectre_x2_4

Spectre x2 Surface’inkiler gibi dolu bir stant yerine çerçeve tarzı bir stant kullanıyor. Açmak için minik siviçi kaydırmalısınız.

Spectre x2’nin ekran çözünürlüğü 3:2 görüntü oranıyla 1920×1280; Surface Pro 4’ün çözünürlüğü ise 2736×1824. Her ikisi de 12 inç ekranlara sahip. Bizim cihazımızdaki Spectre x2’nin birimi maviye kayıyor gözüküyordu ve aynı zamanda Surface Pro 4’ün 380 nit’ine karşı 330 nit parlaklığa sahipti. Kullanıcılar büyük kasadan daha fazla rahatsız olabilir; çevresi neredeyse MacBook Air’ınki kadar. Kapak tarzı bir omurga yerine HP çerçeve tercih etmiş. Firmanın açıklamasına göre bu seçim daha fazla donanım için daha büyük bir iskelet sağlıyor. Surface’ta onu çıkarmak için ayaklığı çekiyorsunuz. Spectre x2’de ise bir kayar siviç onu serbest bırakıyor. Çok nadiren ayak yeterince dışarı çıkmadı ki beni tekrarlamaya zorladı. Parçayı bir tutaç olarak kullansanız dahi metal ve kırılacak gibi hissettirmeyecek kadar güçlü.

HP_Spectre_x2_5

Klavyenin kullanımı güzel ve buton yerleşimlerinde açık hatalar yok.

Bir diğer dikkate değer fark: Surface Pro 4’ün ayağı 15 ila 75 derece arasında dönerken Spectre x2’nin aralığı 15 ila 60 derece arasında. Bazı durumlarda fazladan birkaç dereceye daha sahip olmak isteyebilirsiniz.  Klavye tuşları arkadan aydınlatmalı ve konumları gayet güzel. Kullanım iyi ve her bir parçası Surface Pro kadar rahat. Alüminyum deck’i Surface Pro 4’le karşılaştırıldığında biraz daha sertlik ekliyor ve kucakta kullanıldığında klavyenin sıçramasına engel oluyor. Ancak bu klavyeyi biraz daha ağır yapıyor.

HP mıknatısı yalnızca tek tarafta kullanarak bir fırsatı kaçırmış. Arkaya katlandığında klavyeyi tutan bir mıknatısın daha olması daha iyi olabilirdi. Klik tarzı trackpad çok geniş ve bir kez daha geniş en boy oranına alıştınız mı genel olarak kullanımı keyifli. Palm rejection’ı açmak zorunda kaldım ve piyano menteşe alt tarafa nazaran üst tarafa “tıklamayı” daha güçleştiriyor. Trackpad Microsoft sertifikalı ve parmak kontrolleri için Microsoft sürücülerini kullanıyor.

Ses kötü değil ancak Spectre x2 ile bir beat box yarışmasını da kazanmayacaksınız. Minik hoparlörler, fonksiyon tuşlarının hemen ardında ve iki tane de tabletin gövdesinde bulunuyor. Surface 4’ün dizilimiyle karşılaştırıldığında biraz daha az etkileyici ve azıcık daha tiz. Klavye çıkartıldığında çıkışın bir kısmını kaybediyorsunuz ve klavye arkaya katlandığında ses uzaktan geliyor.

Port’lara gelince; bir analog kombo ses portu, MicroSD ve 2 adet USB-C port’larına sahip. USB-C her iki taraftan şarjı destekliyor ve HP akıllı bir hamleyle bir USB-C USB-A dönüştürücüsünü eklemiş. Açıkçası USB-C’nin parlak dünyası tam manasıyla evrensel halene gelene dek PC’ler üzerinde standart bir USB-A portu görmeyi yeğlerdik. Yolda bu dönüştürücüyü kaybettiniz mi, yandınız. USB desteği HP’nin sitesinde USB 2.0 olarak listelenmiş ama bunun bir Intel USB 3.0 kontrolcü olduğu görülüyor. Ekran çıkışı için alternatif mod destekleniyor ve biz de hiç sorunsuz HDMI’ı test ettik. Fakat bunun için de bir dongle almanız gerekecek.

Arka yüzde gerçek bir RealSense kamera

HP_Spectre_x2_6

RealSense kamera için beta itSeez3D uygulaması halen beta aşamasında.

HP_Spectre_x2_7

HP’nin Surface klonunda kullandığı ayak burada tam olarak görülebiliyor.

Spectre x2 ön yüzde dahili bir webcam’e ve ilginç şekilde arka yüzde bir RealSense kameraya sahip. Surface Pro 4’ün ön yüzde yerleştirilmiş RealSense benzeri kamerası Windows Hello’yla yüz tanıma amacını taşırken HP kamerasının RealSense uygulamaları için kullanılmasını bekliyor. Halihazırda bunun üzerinde çalışılmaya devam ediliyor: Bir kişi için 3D modeller yapmanıza imkan tanıyan itSeez3D’ye yönelik bir uygulama beta aşamasındaydı. İki farklı aydınlık ortamında bir iş arkadaşımı taramaya çalıştım ve sonuçlar hoş değildi.

Spectre x2, 2,048 hassasiyet seviyesine sahip bir Wacom aktif stylus kullanan kalem desteğini içeriyor. Saf özellik oyununda bu Surface Pro 3’ün 256, Surface Pro 4’ün 1,024 ve iPad Pro’nun 1,024’ündan çok daha fazla gibi gözüküyor. Ne yazık ki kalem ekstra maliyet (40 dolar gibi oldukça ucuz olsa da) olduğundan Surface Pro ve iPad Pro uygulamalarıyla karşılaştırmak üzere bir tane elimizde yoktu. Her şeye rağmen muhtemelen arada sırada bir PDF veya bir doküman imzalamak ya da bir toplantıda karalama yapmak için güzel.

İçindekiler

HP_Spectre_x2_8

HP Spectre x2, Surface Pro 4 ve Surface 3 yanında

Cihazın içinde Core m3’ten Core m7’ye Intel’in Skylake tabanlı işlemcileri ile 4GB LPDDR3/1600’dan 8GB LPDDR3/1600’e bellek seçenekleri yer alıyor. SSD seçenekleri ise 128 GB ile 512 GB arasında değişiyor. Bizim incelediğimiz Core m7’li model 8 GB RAM ve 256 GB SSD’ye sahip.

SSD, daha hızlı PCIe yerine SATA’ya bağlanan bir m.2 Lite-on modeli. Sıralı okuma hızları SATA veriyolunu 550MB/s ile doyuracak fakat yazma hızları Crystal Disk Mark 5’e göre 284MBps ile orta ayarda. Karşılaştıracak olursak, NVMe M.2 sürücüsüyle orta sınıf Surface Pro sıralı okuma ve yazmalarda yaklaşık 521 Mbps ile üç kat daha yüksek hızlara çıkacak. Normal kullanımda aradaki farkı fark etmeyeceksiniz ama büyük zipli bir dosyanın açılması veya hızlı bir USB cihazından kopyalama yapmak gibi disk yoğunluklu işlemlerde farkı göreceksiniz. Kablosuz için 2×2 802.11ac ve Bluetooth 4.0. LTE sunuyor. İkincisi sadece orta ve üst sınıf modellerde mevcut.

Şayet Core m’e burun kıvırıyorsanız, yapmamalısınız. Broadwell Core M’le birlikte 2014’ün sonunda tanıtıldığında, performans tamamen OEM’lerin fansız tasarımlarını nasıl uyguladıklarına dayanıyordu. Çip, sonunda zayıf bir şöhret kazandı ancak o bundan daha fazlasını hak ediyor. Aslında Intel’in en yeni Atom x7’sine nazaran bir Core M’i kat kat daha fazla tercih edilebilir.Elimizdeki Spectre x2’de Intel’in en son parçasını olan Core m7-6Y75 var. Birlikte nasıl bir performans gösterdiğine bakalım.

CPU performansı

Test ettiğimiz ilk Skylake tabanlı Core m çipi olduğundan saf performansı biraz daha derinlemesine irdelemek istedik. Core m performansına odaklanan daha uzun bir değerlendirme yazabiliriz ama şimdi fazladan birkaç değeri paylaşmaya değer. İlk olarak Cinebench R15 geliyor. Bu belki de Spectre x2 üzerinde kullanılması muhtemel olmayan bir 3D rendering uygulaması ama bilgiişlem açlığını ölçmek için harika bir araç.

Biz buradaki tüm Core’ları CineBench R15 ile test ediyoruz ki bir 3D sahnenin tek karesini render etmek beş dakika kadar sürüyor. Spectre x2 ve onun Core m7’sinin performansı biraz iç açıcı değil ama yüzdüğü sular için o kadar da kötü değil. Aşağıdaki tabloya bakacak olursanız fanlarıyla birlikte Core i5 ve Core i7’leri, önlerinde de yüksek güç tüketimlerini görebilirsiniz.

HP_Spectre_x2_9

Core m ve Core M işlemciler saf performansta Core i5 ve Core i7 çiplerin gerisinde kalıyor.

İki Asus laptop, Dell dönüştürülebilir tablet ve HP Spectre x2’nin hepsi fansız Core M’ler. Dört Core M ve Core m-tabanlı cihazlardan Spectre x2 az bir farkla en yavaş olanı. Dell Venue 11 Pro da dönüştürülebilir bir tablet ama bir telefon defteri kadar kalın olduğundan soğutma sorun değil gibi görünüyor. İki Asus Zenbook da tabletten ziyade laptop olduklarından onların soğutma sistemi daha düşük bir baskı altında. Atom tabanlı Surface 3? Yarışta, açık ara geride.

Office performansı

HP_Spectre_x2_10

Daha fazla Office görevi için bir Core i7 ile Core m çipi arasındaki farkı güç bela hissedeceksiniz.

CineBench R15 skorlarını görüp Core m7’i küçümseyebilirsiniz ancak bu çoğu insanın yaptığı bir şeye nasıl yakından tercüme edilir? Bunun için PCMark 8’in Work testine yöneldik. Bu temelde internette gezinme, kelime işlem, hafif sıklet tablolama ve görüntülü sohbet gerçekleştirilirkenki performansın ölçümü. Sonuçlar zaten biliyor olduklarını teyit ediyor: Bu işlemler için çok fazla şeye ihtiyacınız yok ve muhtemelen bir Core m3 ile Core i5 çipi arasındaki farkı hissedemeyeceksiniz. Spectre x2’nin Core m7’si esasında fansız Core m cihazları arasında en iyi performansı veriyor. Yani bu CPU’yu sadece kısa aralıklarla zorlayan hafif iş yükleri altında gerçekten daha hızlı olduğu anlamına geliyor.

Grafik performansı

Grafiklere gelince, 3DMark’ın Cloud Gate’ini kullandık. Skylake tabanlı Core m çiplerinin alabileceği güzel çıkışı burada görebiliriz. Spectre x2 aslında Surface Pro 3’teki iki nesil eski Haswell Core i5 çipinden az daha hızlı. Grafikler de Dell Venue 11 Pro’nun zamanında önde gelen Core M çiplerinden biri olan Core MY71’den biraz ötesi. Daha mütevazı Core m3 bile eski giriş seviyesi Core M’leri geride bırakıyor.

HP_Spectre_x2_11

Daha yeni Skylake Core m serilerinin grafik performansı hayal kırıklığına uğratmıyor.

Batarya ömrü

Normalde batarya testlerimizde MobileMark 2014’e güveniyoruz. Fakat bu ay üç farklı laptop’ta yaptığımız test bir kalp kırıklığından başka bir şey vermedi; dolayısıyla en son Windows 10 güncellemesindeki bir şeyin hasarı söz konusu. B planı için Surface Book ve Mac Book Pro karşılaştırmasında kullandığımız aynı video testini kullanmaya karar verdik. 4K’lık bir bağımsız kısa filmi uçak modunda döngüye koyduk; ses açık olarak ve bir çift Samsung kulaklık bağlı halde. Zemin aydınlatması için oldukça parlak olan 255-260 nit’i seçtik. Bu iyi aydınlatılmış bir ofis ya da evdeki parlaklık ayarının aynısı demek.

HP_Spectre_x2_12

Spectre x2’nin batarya ömrü bizim zorlu video oynatım testimizde zayıftı.

Bir cihazda en fazla gücü ekran kullandığından bu yüksek parlaklığın daha kısa çalışma sürelerini yansıtacağını bekleyebilirsiniz. Parlaklığı yarısı kadar azalttığımızda bunun yüzde 30 ila 40 daha fazla batarya ömrü eklemesini umabiliriz. Batarya ömrü aynı zamanda video oynatıcı tarafından da etkilendiğinden Windows 10’un Movie ve TV player’ını seçtik. Bu en etkili oynatıcı.  Microsoft Surface Pro 4 için 9 saatlik video oynatımı açıklaması yaparken HP, Spectre x2’nin 10 saat video oynatabileceğini iddia ediyor. Açıkça gözüküyor ki onların oynattığı dosya, ayarladıkları ses düzeyi ve ekran parlaklığı farklıydı. Spectre x2 daha büyük bir bataryaya, teknik olarak daha verimli CPU’ay ve düşük çözünürlüklü bir ekrana sahip olduğundan en azından Surface Pro 4’ü yenmesini beklerdik.. Ancak 4K videoyu parlak ekranda yaklaşık 6.5 saat oynatabildi. Surface Pro 4 süreyi biraz daha uzatıyor ama yine de 7 saatlik çalışma süresinin oldukça altında.

Surface Pro’nun az da olsa daha uzun süre dayanmasının nedeni muhtemelen Microsoft’n kullandığı harika ekrana dayanıyor. İnanılmaz derecede verimli ve sadece 4.8 watt güç tükettiği ölçüldü. Karşılaştırılacak olursa iPad Air 2’nin paneli 8.3 watt harcıyor. HP, Spectre x2 panelinin ne kadar güç tükettiğini ayrıntısını vermiyor maalesef.

Core m7’nin tasarruf kazanımlarını göremediğiniz bir diğer alan video oynatımının çip üzerine taşıdığı hafif yük. Windows 10 Movies & TV uygulamasının verimliliğiyle her iki cihaz da temelde 4K video dosyasını oynatmak için asgari CPU gücünü kullanıyor. Spectre x2, yarışmayı Surface Pro 4’e kaybediyor ama en kötüsü Toshiba Radius 12 olmayı sürdürüyor. Bu muhtemelen onun 4K çözünürlüklü ekranından kaynaklanıyor. Bu, aydınlatılması gereken çok fazla piksel demek.

Paranızın karşılığı

Fiyat, Spectre x2’nin yıldızının gerçekten parıldadığı bir kategori. Burada gördüğünüz Core m7, 8 GB RAM, 256 GB, klavye ve LTE’li model size yaklaşık 1,150 dolara mal olacak. Eğer Surface dünyasına girecek olursak 4 GB RAM ve 128 GB SSD’li bir modelde kalemi ücretsiz alıyorsunuz ama klavyeye ödeyeceğiniz 130 dolarla birlikte toplam rakam 1,130 dolara çıkıyor. Surface Pro 4’te kıyaslanabilir bir depolama ve RAM’e sahip olmak için 1,430 dolarlık klavyeli Core i5 modeline bakıyorsunuz. Bu hesapta Spectre x2’de sunulan LTE modem yok ki Microsoft’un böyle bir seçeneği yok; olsaydı da muhtemelen 100 dolar fiyatı olurdu. Surface Pro’da elde ettiğiniz bir avantaj ise Windows 10 Pro. Spectre x2’de ise Windows 10 Home bulunuyor. Spectre x2’de Pro kullanmak için 70 dolar gerekiyor ki bu da fiyat boşluğunu kapatıyor. Çoğu tüketici için bu önemli olmayacak fakat Win10 Home’da BitLocker’ı çalıştırmayacaksınız. En azından cihaz şifreleme var.

Makine filolarının idaresini kolaylaştıran Intel vPro’nun aşikar eksikliği iş kullanıcılarını vazgeçirebilir. Bu aşikar diyoruz çünkü HP vPro’nun Spectre x2’de olmadığını bunun için HP Elite x2’ye ihtiyacınız olduğunu söylüyor. Spectre x2 öyle bir ürün ki gerçekten ucuz Surface 3’le rekabet ediyor. Evet, Surface 3 daha küçük ve hafif ve temel bilgiişlem kullanımında iyi iş çıkartıyor ama Core m3 çipli, 4 GB RAM’li, 128 GB SSD ve klavyeli temel Spectre x2 size 800 dolarınıza mal olacak. Spectre x2’deki aynı RAM ve belleğe sahip olmak istediğinizde Surface 3’ün size maliyeti 729 dolar oluyor.   Atom’la barış imzaladık ve Atom x7 kesin kez öncekinin üzerinde bir gelişme ama Spectre x2’nin ekstra 300 gram ağırlığıyla çok daha fazla bilgisayar alıyorsunuz.

HP_Spectre_x2_13

Spectre x2, Surface Pro’dan daha mı iyi? Pek değil ama kesinlikle daha iyi bir alışveriş.

Sonuç

Dolayısıyla Spectre x2, Surface Pro 4’ten daha iyi bir Surface mı? Büyük umutlarımız vardı  ama öyle gözüküyor ki Microsoft’un üst seviye bileşenleri gereken karşılığını veriyor.

İlk deneme içinse kötü değil. Spectre x2’yi gerçekten Surface Pro 4’ün yarım adım arkasında görüyoruz. Genel kullanım için aynı form faktörü isteyen insanlar için Spectre x2 değerli bir alternatif ve şüphesiz Surface Pro 4 karşısında daha fazla değer, Surface 3 karşısında da daha fazla performans veriyor.

 

HP Spectre X2 Değerlendirme

Puan: 4/5

Fiyat:   $1,150.00

Artılar

Fiyatına göre iyi bir ürün

Daha istikrarlı klavye

Eksiler

CPU performansı Core i5’ten geride

Batarya ömrü ortalama

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir