İnceleme

BlackBerry Passport ön inceleme

By

on

Passport, BlackBerry’nin şimdiye kadar ürettiği en ilginç ve en eşsiz cihaz olarak dikkat çekiyor.

Blackberry, geçtiğimiz günlerde yeni akıllı telefonu Passport’un duyurusunu resmi olarak yaptı. Passport daha önceki herhangi bir akıllı telefona benzemiyor. Büyük, kare ve gerçek tuşlara sahip cihaz, hantal ve herkes için ideal bir görüntü sergilemiyor. Passport BlackBerry’nin şimdiye kadar ürettiği en ilginç ve en eşsiz cihaz olarak dikkat çekiyor.

Özelliklerine geçmeden önce bu yazının eksiksiz bir Passport incelemesi ya da değerlendirmesi olmadığını belirtelim. Bir haftadan az bir sürelik bir kullanım, donanım, yazılım ve diğer çeşitli özellikleri üzerinde tam olarak bir değerlendirme yapılması için yeterli bir süre değil. Dolayısıyla sizleri Passport konusunda bilgi sahibi yapmak ve ideal kullanıcısının kimin olabileceğini ortaya çıkarmak amacıyla cihaz hakkında bilmediğiniz iyi ve kötü yönlerini anlatacağız.

BlackBerry Passport’un seveceğiniz yanları

 1. BlackBerry Passport fiziki/dokunmatik klavyesi dünyanın en iyisi

BlackBerry’nin en eşsiz özelliği klavyesi; hem fiziki BlackBerry tuş takımı, hem de dokunmatik klavyeden oluşuyor. Üç set fiziki butona ve ekstra dört sıraya kadar ekran üzeri dokunmatik tuşlara sahip. Fiziki butonların kendisi dokunmatik özellikli olduğundan gezinme ve hızlı yazı için bir dizi parmak hareketi kullanabilirsiniz.

Ocak 2013’te BlackBerry Z10’u incelediğimde, onun ekran klavyesinden ve yardımcı metin tahmin sisteminden çok hoşlanmıştım. Eşsiz olarak oldukça iyi çalışıyordu. Ancak yine de dokunmatik bir tuş takımı olduğundan hızlı yazım için fiziki bir klavyeyle eş değildi. “Gerçek” fiziki tuş takımlı BlackBerry Q10 elime geçer geçmez Z10’un masamın tozlu çekmecesindeki yerine gitti ve o zamandan beri orada öylece duruyor. Passport’un dokunmatik destekli fiziki butonları ve ekran tuşları, mobil klavye dünyası için adeta bir yenilenme. En önemlisi akıllı telefonunuz üzerinde daha fazla işi bitirmenize yardımcı olabilir.

blackberry-passport-inceleme-gorsel (3)

Passport’un klavyesi zor bir öğrenim yapısına sahip. Sisteme hakim olmak için gerekli zamanı harcamayı herkes istemeyecektir. Ancak Passport klavyesi şu ana değin kullandığım en yenilikçi tuş takımı ve onunla bu yazımı yazmaya devam ettikçe daha çok takdir ediyorum.

 1. BlackBerry Passport Batarya Ömrü

BlackBerry Passport büyük bir bataryaya sahip. BlackBerry’nin açıklamasına göre 3450 mAh kapasiteli batarya “karışık kullanımda” 25 saat kadar hizmet veriyor. Yeni iPhone 6’nın 2915 mAh’lık bataryası ise Apple’a göre 16 gün bekleme süresi sunuyor. Passport’un ise aynı sürenin 18 gün olduğu belirtiliyor. Samsung’un yeni Galaxy Note 4’ü ise 3220 mAh’lık bataryayla geliyor.

Tam şarj edilmiş BlackBerry Passport’umu pazartesi saat 8 a.m.’de uçak Boston’dan kalkmadan önce açtım. Altı saatlik uçuşun üç saatinde durmaksızın yazı yazdım ve aynı zamanda da müzik dinledim. San Francisco’ya vardığımda biraz Web’de gezindim, diğer bazı işleri yaptım ve o gece Oakland A’nın maçında bir dizi fotoğraf çektim. Bir süre başka bir baseball maçını izledim ve birkaç mesaja cevap yazdım. Bilerek Passport’umu şarj etmedim. Neredeyse 29 saat sonra Salı günü bu yazıyı düzenlerken bataryam halen yüzde 38 doluydu. Bu oldukça etkileyici bir özellik. Ancak ne yazık ki batarya sabit ve kolayca değiştirilemiyor. Bu hayal kırıcı; geçmiş BlackBerry telefonların çoğu değiştirilebilir bataryalara sahipti ki bu BlackBerry cihazlarının başlıca özelliklerindendi.

 1. BlackBerry Passport tasarımı ve üretim kalitesi

BlackBerry Passport üst seviye bir cihaz ve bu da tasarımıyla imalat kalitesinden kolayca anlaşılıyor. BlackBerry’nin yazılım ürünleri yönetimi direktörü Michael Clewley, Toronto’daki TD Center’ın dahili çelik bünyesinin cihazın tasarımına ilham verdiğini söylüyor; Passport telefonun tüm dış kenarları etrafında dönen parlak paslanmaz çelik bir şeride sahip. Söz konusu şerit parçalardan oluşmuyor, tek parça sağlam bir çelik. Bu da cihaza sağlamlık hissi kazandırıyor.

Diğer taraftan teslim aldığım ilk Passport cihazında bir donanım sorunu yaşadığımı söylemem gerek. Söz konusu sorun yeterince ciddi olduğunda onu bir başkasıyla değiştirmek zorunda kaldım. Paketinden ilk kez çıkartıp kapağını kapatmayı denediğimde, nano-SIM ve bellek kart yuvalarını kaplayan çıkartılabilir panel takıldı ve yarıya kadar çıktı. Yerine oturmadığından açmaya zorlamak durumunda kaldım. Kapağı yerine taktığımda Passport’um yeniden başlayıp durdu ve sonunda kapağı tekrar çıkartarak bunu durdurabildim. Kapağı tekrar taktığımda cihaz yeniden başlıyordu. Biraz denemeden sonra kapağın güç/uyanma/uyku butonunu kastırdığını ve yeniden başlama döngüsünü başlattığını belirledim. Bu, cihazla başladığım yolculukta iyi bir başlangıç olmadı ve kapakla yaşadığım sorunun problemin kaynağı olup olmadığını bilmiyorum ama işe yaramadığından eminim. Şu veya bu şekilde  şu anda kullandığım Passport ise oldukça sağlam hissettiriyor ve harika görünüyor. Ancak güç tuşuyla sorun yaşayan tek kişi olmazsam bu benim için sürpriz olmayacaktır.

 1. BlackBerry Passport hoparlörü ve ses Kalitesi

BlackBerry Passport çok iyi bir hoparlöre sahip.  128 mm (U) x 90.3 mm (G) x 9.3 mm (D) ölçülerindeki telefonun  iki ayrı hoparlör yuvası telefonun tabanı içerisine konulmuş. Bu sesin artmasına ve doğrudan alınmasına yardımcı oluyor. Görüşmeler için çeşitli cihazlardaki hoparlörleri kullanıyorum ve Passport’un hoparlörü kullandıklarım arasında en çok ses verenlerden. Hatta Clewley bazı durumlarda Polycom veya diğer bağımsız hoparlörlerin yerini alabileceğini söylüyor. Passport ayrıca kulaklık üzerinde çağrı kalitesini arttırmak için tasarlanan güzel ses veren bir dizi ses teknolojisini kullanıyor. Fakat telefonu bu şekilde yeterince kullanmadığım için yorumda bulunamıyorum.

 1. BlackBerry Passport ve BlackBerry Blend

blackberry-passport-inceleme-gorsel (5)BlackBerry Blend, PC, Mac, iPad ya da Android tabletinizi kullanarak bir dizi BlackBerry Passport uygulamasına erişim sağlamanıza imkan sunmak üzere tasarlanan yeni bir yazılım. (BlackBerry’ye göre iPhone ve Android akıllı telefonlarla çalışmıyor.) Blend kurumsal Passport’unuzu BlackBerry olmayan cihazlara bağlamanızı, onları VPN bağlantısı üzerinden iş e-postası, irtibatlar, takvim ve çeşitli diğer kaynaklara güvenli bir biçimde erişmek için kullanmanızı sağlıyor. Blend bağlantılı cihazlar üzerinde kesinlikle veri saklanmadığından bu bir güvenlik riski oluşturmuyor. (Diğer taraftan BlackBerry’nizin Internet bağlantısını Blend kullanarak paylaşamıyorsunuz.)

Uygulamayı henüz deneyemedim çünkü BlackBerry, yazılımı test cihazıyla birlikte bana ulaştırmadı. Firma derinlemesine bir tanıtım yaptı: Dürüst olmak gerekirse, gördüğüm yazılım arayüzü fonksiyonel ama hantal ve eski moda göründü.

Diğer yandan BlackBerry Blend’in temsil ettiği şey en az görüntüsü ve fonksiyonları kadar önemli olabilir. BlackBerry Passport yıllar içindeki ne olduğunu ve kimin için olduğunu bilen ilk BlackBerry cihazı. Herkes için her şey olmaya çalışmıyor. BlackBerry hedef kitlesinin aynı zamanda bir Mac ve/veya PC kullanıcısı olduğunun farkında; ve muhtemelen bir iPad veya Android tablet. Blend farklı cihaz ve platformlarınızın tamamıyla olan etkileşimi iyileştirmeyi hedefliyor.

Clewley, Blend’in aynı zamanda IT dostu olduğunu çünkü kullanıcı başına düşen toplam sahiplik maliyetini azaltabileceğini ve BYOD endişelerini giderebileceğini ifade ediyor. Kurumsal Passport’ları veren işletmeler kullanıcıları Blend üzerinde eğitebilir ve bu sayede onlar kişisel cihazlarını hiçbir zaman kurumsal ağlara bağlamak zorunda kalmazlar. Ayrıca IT’nin çeşitli cihazlar üzerinde güvenli erişim için sadece tek bir Passport’u vermesi yeterli. BlackBerry Passport net bir kimliğe, aşikar bir amaca sahip ve o BlackBerry üzerindeki yenilenmiş odağın somut bir işareti. BlackBerry Passport’ta takdir edilecek çok şey var. Ama  cihazın bazı dezavantajları da göz ardı edilemez.

BlackBerry Passport’un hoşlanmayabileceğiniz yanları

 1. Eşsiz ama kullanımı güç BlackBerry Passport klavyesi

Ben Passport klavyesini ne kadar sevsem de, bu bazı kişiler için biraz fazla olacağı şüphesiz. Daha önce söylediğim gibi ciddi bir öğrenim aşaması gerektiriyor. Entegre dokunmatik özellikleri ve parmak hareketleri diğerlerinden daha iyi çalışıyor. Bunları öğrenmek ve bazı durumlarda onlardan kaçınmayı öğrenmek zaman istiyor.

Eski BlackBerry’nin klavyesini seven hatırı sayılır insanın Passport’un dokunmatik ve fiziki tuş kombinasyonunu aşırı bulacaktır. Sadece nasıl çalıştığını öğrenmek ve anlamak için zaman harcamanız gerekmiyor aynı zamanda özelliklere hakim olmanı için pratik yapmalısınız. Aksi halde onun eşsiz fonksiyonelliği sizi memnun etmeyecektir. Eğer kullanıcı kılavuzlarını okumayı seven ve bir cihazın tüm özelliklerinin nasıl kullanılacağını bilmek isteyen bir kişiyseniz, Passport tam da size göre olabilir. Eğer öğrenmesi zaman gerektirmeyen hemen anlaşılır olan bir arayüz istiyorsanız Passport muhtemelen size göre değil.

 1. BlackBerry Passport büyük ve hantal

BlackBerry Passport’un klavyesi gibi, cihazın boyutu ve şekline de alışmak zaman alıyor. Ona büyük bir telefon, hatta bir “phablet” diyebilirsiniz her ne kadar BlackBerry onu yine de telefon olarak adlandırsa da. Ama şurası kesin ki o büyük ve kare. Fiziki tuş takımı ve kare ekranı sağ olsun (günümüzdeki çoğu telefon ve tablette görülen uzun ince ekranlara karşın) yapısı kullanımı güçleştirebilir. Passport hemen hemen bir gezginin gerçek pasaportu büyüklüğünde ama daha kalın. Büyük ama iPhone 6 Plus’la karşılaştırıldığında çok da büyük değil, en azından benim için.

Ben daha çok ellerime oturuşuna alışmaya çalışıyorum. Ellerim diyorum çünkü bu tek elle kullanmak isteyeceğiniz bir cihaz değil. Passport’u bir elinizde tutarken aynı elin baş parmağıyla yazmak oldukça tuhaf; o kadar ki bu neredeyse imkansız ve kesinlikle verimli olmuyor.

Ellerim büyük ve  buna rağmen halen yazı yazarken Passport’u tutmanın ideal yolunu bulmaya çalışıyorum. Cihaz dik tutulduğunda uzun, kısa fiziki klavye cihazın altına geliyor. İyi bir yazma pozisyonu elde etmek için elinizi onun üzerinden kaydırmak durumundasınız ki bu ideal değil. Böyle yaptığınızda cihaz ağır ve dengesiz hissettiriyor. Passport’un ekran boyutunu takdir ediyorum; bir Web sayfasının daha fazlasını görmenizi, sunum ya da dokümanlarla çalışırken daha fazla ekran alanı sağlıyor. Diğer yandan bilhassa uzun mesajlar (ya da okumakta olduğunuz türden makaleleri) yazarken kullanışsız olabilir.

 1. BlackBerry Passport sorunlu yazılım deneyimi

BlackBerry Passport’la ilgili en büyük şikayetim: Tüm yazılım deneyimi hatalarla dolu ve tamamlanmamış izlenimi veriyor. (Bendeki cihaz BlackBerry OS 10.3.0.675 çalıştırıyor.) Uygulamalar sık sık çöküyor ve diğer uygulamalardan geri döndüğümde çoğu bir an için yanıt vermiyor. Kamera modları arasında geçişte arada sırada problemler yaşıyorum. BlackBerry Browser belirli ayarları yapmaya çalıştığımda donuyor ve çöküyor. Bunlar sadece birkaç örnek.

blackberry-passport-inceleme-gorsel (1)Yazılımdaki “hata” seviyesi şaşırtıcı. Bu yazılım sorunlarıyla gelen eski BlackBerry cihazlarını akla getiriyor. Açıkçası daha fazlasını beklerdim. Passport, Android’in Amazon App Store uygulamasıyla yüklü olarak gelen ilk BlackBerry cihazı. Halen BlackBerry World adlı resmi bir BlackBerry uygulaması mevcut; bu geçmişte geliştirilmiş orijinal BlackBerry uygulamaları ve kurumsal uygulamalar için. 200,000’i aşkın Android uygulamasıyla Amazon App Store tüketici uygulamaları için. Öyle zannediyorum. Ben yine de emin değilim. Kafa karıştırıcı; ve iki mağaza deneyimi farklı hissettiriyor. Passport, Android uygulamalarını çalıştırıyor. Amazon mağazasındaki tüm uygulamaların Passport üzerinde çalışması gerekiyor; ama bazılar çalışmıyor ya da en azından iyi çalışmıyor. Söz gelimi, Amazon’un kendi Kindle, Instant Video ve Music uygulamalarını çalıştırmak için Passport’umu birkaç kez yeniden başlatmak zorunda kaldım. Ayrıca Passport üzerinde doğru görünmelerini sağlamak için sıklıkla uygulamaları yeniden boyutlandırmak zorundasınız çünkü onlar farklı ekranlar için tasarlandılar. Amazon App Store, BlackBerry kullanıcılarına daha fazla uygulamaya erişim imkanı sunuyor ama toplam uygulama deneyimi diğer lider mobil platformlarla karşılaştırıldığında daha düzensiz ve zayıf.

 1. BlackBerry Passport koleksiyonunuza eklenecek bir cihaz

BlackBerry, Passport sunumu sırasında cihazın oldukça spesifik bir kullanıcı türünü hedeflediğini netleştirdi: İki (veya daha fazla) telefon, bir tablet (veya iki), bir PC ve hatta birkaç ekstra cihaz daha taşıması muhtemel olan ve üretkenliği diğer her şeyden önde tutan kişiler için.  BlackBerry ile olan toplantım sırasında bu kelime diğer şeyden daha fazla öne çıktı: Üretkenlik.
Passport bir iş cihazı ve birçok ilgili alanda üstün durumda. Ama o aynı zamanda diğer bazı alanlarda geride kalıyor ki bu olası en iyi genel akıllı telefon deneyimi istiyorsanız başka bir telefona ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor. İki akıllı telefon taşımayla ilgili söylenecek bir şey var; esasında bunu daha önce de okumuş olabilirsiniz. Eğer tek telefonlu bir kişiyseniz, bazı en verimli iş insanları gibi, Passport iyi bir seçim olmayabilir. Şurası kesin ki cihazın genel deneyimi farklı platformlardaki diğer üst seviye cihazlarla aynı düzeyde değil. Eğer hem iş hem de eğlence için tek bir telefon seçmek gerekseydi, bu Passport olmazdı.

Karar

BlackBerry Passport fazlasıyla hoşuma gitti. O inceledikten sonra terk edeceğim bir cihaz değil artık (Tozlu çekmecemde inceledikten sonra dokunmadığım bir sürü cihaz mevcut.) Biraz büyük ve ilginç tasarımı olsa da klavyesi harika. Batarya ömrü olağanüstü. Güzel tasarlanmış ve büyük ekranı mobil cihazımda daha verimli olmama yardımcı oluyor. Eğer mobil cihazınızda eğlenceden çok iş becerisine önem veren “ileri seviye” bir kullanıcıysanız, Passport dostunuz olabilir.

Diğer yandan yazılım deneyimi eksik; çoğunlukla genel hatalar sebebiyle. Klavyeye alışmak zaman alıyor ve klavye temelli bazı parmak hareketleri olması gerektiği kadar iyi çalışmıyor. Cihaz büyük ve bazı insanlar için tam anlamıyla çok büyük olabilir. Eğer sadece tek cihaz taşımak istiyorsanız, toplamda Passport’dan daha iyisine sahip olabilirsiniz.

Bu itibarla BlackBerry gerçekten yenilikçi, eşsiz ve farklı bir akıllı telefon yaratmış olmaktan dolayı takdiri hak ediyor. Akıllı telefon dünyası şu günlerde can sıkıcı; en azından donanım perspektifinden. Ana üreticiler bariz bir biçimde birbirlerini kopyalıyor. BlackBerry gibi yeni bir ürünü görmek ferahlatıcı oldu. BlackBerry Passport (32 GB) Amerika’da ShopBlackBerry.com’da 599 usd. BlackBerry bu yıl içerisinde hizmet sağlayıcı partnerleri üzerinden cihazın sübvansiyonlu bir sürümünü 250 dolar civarında bir kontratla satmayı hedefliyor.

Recommended for you

0 Comments

 1. EMİR

  Eylül 29, 2014 at 4:35 pm

  Sayn yazar cihazın Türkiyeye geliş tarihi ve fiyatı ile ilgili bilginiz veya öngörünüz varmıdır.?

 2. Atilla Mede

  Eylül 29, 2014 at 5:07 pm

  Merhaba, bu bilgiler ile alakalı şu an için firma tarafından herhangi bir bilgi alamadık. Ulaştığımızda bu bilgileri sizlerle paylaşacağız.

 3. abdullah

  Eylül 30, 2014 at 2:10 pm

  bu telefon türkiyeye gelmiyecek arkadaslar..adamlar 30 ülkeyi acıkladılar ve sene sonuna kadar bu 30 ülkeye dagıtılacagını söylediler..Dogal olarak türkiye bu listede olmadıgı için 0cak 2015 ten sonra %1 ihtimal satarlar diye düşünüyorum..Z30 gibi bu telefonda gelmiyecek.Başka telefonlara yönelmeniz dilegiyle..

 4. İbrahim

  Ekim 8, 2014 at 1:22 am

  İkapsamlı incelemeyi büyük bir merakla beklemekteyiz.video olursa çok seviniriz…Türkçe ilk inceleme olacak.ayrıca Türkiye’ye gelecek mi?lütfen bu konuda bilgilendirir misiniz?

 5. İbrahim

  Ekim 9, 2014 at 5:42 pm

  Incelemeyi halen beklemekteyiz:-) tahminen ne zaman gelir?

 6. osman"

  Ekim 13, 2014 at 7:09 am

  Viber uygulaması olacakmı Q10 da yok maalesef

 7. İbrahim

  Ekim 14, 2014 at 8:53 pm

  Detaylı inceleme ne zaman gelecek:-( video olsa süper olurdu. Ve bu tel Türkiye’ye gelecek mi?

 8. Cengizhan Konya

  Ekim 21, 2014 at 2:02 am

  Bu telefon aynı Z30 modelinde olduğu gibi Türkiye’ye gelmeyecek. Ama Amazon.com sitesinden $775 sipariş verebilirsiniz.

 9. ibrahim

  Kasım 24, 2014 at 2:59 am

  Arkadaslar blackberry passaport almanya fiyati 503 euro turkiyeye gelirse gerisini siz dusunun cunku q10 fiyati burda 600 tl turkiyede 1.899 civarinda isteyen olursa sparis verebilir 🙂

 10. ugur ozbek

  Aralık 18, 2014 at 1:18 am

  merhabalar blackberry passport umu 1 hafta once belcikadan aldim
  son derece guzel bi yapiya sahip olup cok dikkat cekimi bir model olmus
  sadece begenmedigim seyler tango viber vb bir kac programin hala kuramiyor olmamiz
  sarjida cok yogun kullanmama ragmen 1 gun gayet rahat gidiyor.

 11. mehmet Yür

  Aralık 22, 2014 at 7:33 pm

  Bu cihazın Türkiyeye geliş tarihi ve fiyatı ile ilgili bilginiz veya öngörünüz varmıdır.?..

 12. Erdinc

  Nisan 3, 2015 at 10:37 pm

  Arkadaslar note4 ve plus kullandim.fakat passport taki aldigim zevki ikisindede almadim.ciddi derecede cokkk iyi.malzeme kalitesi cok yuksek.kamera her ikisinden de basarali.inanilmaz bataryasi var.kesinlikle alinmasi gereken telefon

 13. Erdinc

  Nisan 14, 2015 at 7:56 pm

  Merhaba arkadaslar passport gercekten Haruka telefon 1 aydir kullaniyorum.kullandiklarim icinde en iyisi.plus ve note4 kullanan biro olarak soyluyorum.kamerasi ikisindede iyi.hizi sahane.en onemlisi malzeme kalitesi ust duzey tasarim on numara keyifli bir telefon

 14. kamran

  Temmuz 16, 2015 at 8:16 pm

  Men bu telefondan istifade edirem yaxşı telefondur passport

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir