İnceleme

Android 5.0 Lollipop ve iOS 8 karşılaştırması

By

on

Mobil dünyanın iki devi Google ve Apple, bu sonbaharda yeni işletim sistemlerini duyurdu. Apple’ın iOS 8’i, iPhone 6 lansmanı ile birlikte tüketiciyle buluşurken, Google’ın Android 5.0 Lollipop’u nispeten daha uzun bir süreçte Android telefonlara yayılacak. Apple’ın başından beri beğenilen bu güncelleme politikasına Android’de erişmek ne yazık ki mümkün değil. Çok sayıda üretici ve çok sayıda telefon için ayrı ayrı yapılması gereken yazılım düzenlemeleri sebebiyle Android cihazların güncelleme alması bu kadar uzun sürüyor. Apple yeni özellikleriyle birlikte iOS 8.1’i sunmuş olmasına karşın, henüz Android Lollipop’u resmen alan bir telefon yok.

Şimdiye kadar Apple ve Google’ın birbirine en yaklaştığı işletim sistemleri olma özelliğini taşıyan Android 5.0 Lollipop ve iOS 8’i karşılaştırdık. Karşılaştırmamız sırasında kullandığımız ekran görüntülerini de Apple ve Google’ın paylaştığı resimlerden aldık.

Erişilebilirlik
Yazımızın girişinde de bahsettiğimiz gibi, Apple’ın iOS 8.1’i hali hazırda iPhone 4S, iPad 2, iPad mini ve sonraki cihazlar için indirilebilir durumda. Android 5.0 Lollipop içinse uzun bir bekleme listesi bulunuyor. Hangi Android telefonun ne zaman 5.0 Lollipop güncellemesi alacağını buradaki rehberimizde yazdık. Şimdilik resmi Android 5.0 Lollipop güncellemesini en erken alacak olan cihazlar, 3 Kasım’da Lollipop’a erişecek olan Nexus 7 ve 10 tabletler. Ardından kasım sonunda Nexus 4 ve Nexus 5 de Android 5.0 Lollipop alacak ve daha sonra diğer üreticiler, telefonları için güncellemeyi yayınlamaya başlayacak. Android 5.0 Lollipop’un belirli bir popülerliğe erişmesi için 2015 Haziran’a kadar beklememiz gerekecek. Umuyoruz Android Silver sistemi devreye girdiğinde bu güncelleme eksikliği de son bulacaktır.

 Android Silver nedir?

Tasarım
Apple, önceki yıl çıkan iOS 7’de büyük bir tasarım değişikliğine gitmiş, bu yüzden de iOS 8’de pek fazla görsel açıdan yenilik sunmaması şaşırtmamıştı. Bildiğimiz Apple’ın “temiz” tasarımına sahip olan iOS 8, minimalist estetik kaygıları gözetilerek hazırlanmış bir işletim sistemi.

Ancak Google cephesinde bu yıl işler değişti. Google da “Materyal Tasarım” adını verdiği yeni bir görünümü Android cihazlara kazandırdı. Android Lollipop ile birlikte gölgeler kullanılarak işletim sistemine daha derinlikli bir hava katıldı ve içeriğe göre renk belirleme gibi ekstra özellikler sunuldu. Yeni tasarımda her şey sadelik düşünülerek geliştirildi ve Android cihazların en altında bulunan yönetme tuşları, üç basit şekle indirgendi. Artık üçgen, daire ve kare tuşları ile gerekli işlemler yapılacak. Bunların dışında yeni animasyonlar ve dokunmatik geri bildirimler de Andorid 5.0 Lollipop ile tüketicinin karşısına çıkacak.

android design

Genel olarak baktığımızda, Android’in bu yeni halini oldukça beğendiğimizi söyleyebiliriz. Üreticilerin kendi arayüzlerini ekledikten sonra Android Lollipop’un nasıl görüneceğini tam olarak bilmesek de, Google’ın Nexus telefonlarındaki Android Lollipop gayet şık görünüyor.

Bildirimler
Hem Google, hem de Apple yeni işletim sistemlerinde bildirimlere yenilik kazandırdı. Android Lollipop’un bildirimleri büyük bir iyileştirme görürken, iOS 8’de daha küçük iyileştirmeler gördük.

android notification

Android Lollipop’ta artık bildirimler kilit ekranına düşecek ve önem sırasına göre otomatik olarak dizilecek. Bildirimleri kaydırarak silebilecek veya ilgili uygulamayı diğer tarafa kaydırarak açabileceksiniz. Nispeten iOS’te alışık olduğumuz bildirimlere benzeyen yeni özelliğin Android kullanıcılarını sevindireceği şüphesiz.

iOS-8-notifications

iOS 8’de gördüğümüz yenilik ise, bildirimlerin interaktif bir hale gelmesi oldu. Artık iOS 8 ile mesajlara direkt bildirim üzerinden yanıt verilebilecek, takvim davetleri için işlemler yapılabilecek, hatırlatmalar kapatılabilecek ve hatta Twitter’da gelen mention’a cevap verme, Facebook’ta durum beğenme gibi üçüncü parti uygulamalar için de işlemler yapılabilecek. iOS’te kaydırarak uygulamaları açmak başından beri mümkündü ancak hâlen kaydırarak silmek mümkün değil. Yalnızca sola kaydırınca çıkan kapatma simgesine tıklayarak bildirimler silinebiliyor.

Kilit ekranı
Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi, Android Lollipop’ta kilit ekranı bildirimler sebebiyle değişiyor. Bildirimleri görmenin dışında artık Android telefonlarda yukarı kaydırınca kilit açılacak, sağa kaydırınca aramaya geçilecek ve sola kaydırınca da kamera açılacak.

iOS 8’de ise kilit ekranı iOS 7’dekiyle aynı. Bildirimler kilit ekranında kullanıcıya sunulurken, kilit ekranı sağa kaydırılarak ekran kilidi açılıyor ve yukarı kaydırılarak da kameraya erişim sağlanıyor.

➤ Microsoft’tan Android’e kilit ekranı

Çoklu görevler
iOS 7’de gördüğümüz çoklu görevler ekranı oldukça beğeniliyordu ancak Apple burada da devreye girmiş ve küçük iyileştirmeler ile kullanımı kolaylaştıran adımlar atmış. Home tuşuna iki kez basınca açılan çoklu görev ekranında artık en üstte son iletişim kurulan kişiler ile favori kişiler görünüyor. Bu menü üzerinden kolayca kişiler aranabiliyor veya mesaj atılabiliyor.

ios 8 multitasking

Android Lollipop’ta ise çoklu görev ekranı yeni bir görünüme kavuşuyor. Artık açık uygulamalar menüsü döner bir şekilde kullanıcının karşısına çıkıyor ve yukarı veya aşağı kaydırarak açık uygulamalar görülebiliyor. Uygulamayı kapatmak içinse sağa veya sola kaydırmak yetiyor. Android Lollipop’ta görüp, iOS’te görmediğimiz özellik ise, bazı uygulamaların ekranda birden fazla kart gösterebilmesi oldu. Örneğin Chrome’da birden fazla sekmeniz açıksa, açık uygulamalar ekranında tüm sekmeleri ayrı ayrı görebiliyor, ona göre işlem yapabiliyorsunuz.

Android-Multitasking_thumb

Güvenlik
Güvenlik açısından oldukça eleştiri alan Google, bu alanda da Android’i iyileştiriyor. Google Play’deki uygulama kontrolü daha sıkı bir hal alırken, yeni yamalar uygulama mağazasında bulunacak. Ek olarak çalınan veya kaybedilen telefonlar, uzaktan fabrika ayarlarına döndürülebilecek. Android Lollipop ile birlikte bunlara ek olarak, konum, içerik ve benzeri doğrulama yöntemleriyle birlikte telefonunuzun kilidi otomatik olarak açılacak. Yani evinizi güvenilir bir yer olarak seçerseniz, evdeyken kilit ekranını geçmek için ekstra herhangi bir işlem yapmanız gerekmeyecek.

Apple’da ise iPhone 5S ile gördüğümüz TouchID kilit açma özelliği bulunuyor. iOS 7’de TouchID ile yalnızca kilit açma ve App Store alışverişleri sağlanırken, iOS 8 ile üçüncü parti uygulamalara da Touch ID’ye erişim izni verildi. Böylece diğer uygulamalara da TouchID kullanarak giriş yapılabilecek.

Pil ömrü
Şu an için Android Lollipop’un pil ömrünü nasıl etkilediğine dair net bir bilgi veremesek de Google, Android Lollipop ile cihazların pil tasarrufu modunda 90 dakikaya kadar daha fazla pil ömrüne sahip olacağını söylüyor. Ek olarak mevcut şarjınızla ne kadar süre daha cihazın açık kalacağını ve şarja taktığınızda cihazın ne kadar süreceğini de artık görebiliyorsunuz.

iOS 8’de pil tasarruf modu gibi bir özellik bulunmamasına karşın, artık her bir uygulamanın ne kadar pil tükettiği yazıyor. Bu özellik Android Lollipop’ta da karşımıza çıkıyor.

 iOS 8’de pil ömrü nasıl arttırılır?

Yeni geliştirici özellikleri
Hem Google, hem de Apple, yeni işletim sistemleriyle birlikte geliştiricilerin kullanabileceği yeni araçlar tanıttı. Özellikle kapalı ekosistemiyle bilinen Apple’ın TouchID ve klavye API’larını geliştiricilere açması sürpriz olarak nitelendirildi.

Apple, iOS 8 ile birlikte Uzatılabilirlik adında bir özellik tanıttı. Bu özellik sayesinde, iOS uygulamaları daha önce hiç olmadığı gibi birbirleriyle iletişim kurabilecekler. Örneğin Bing uygulaması telefonda yüklüyse, Safari bu uygulamadaki çeviri özelliklerini kullanabilecek. Veya Pinterest uygulaması mevcutsa Safari üzerinden yine Pin özelliği kullanılabilecek. Yapılabilecekler sınırsız ve bu konuda her şey geliştiricilere kalmış durumda.

iOS-8-extensions-1

Apple’ın eklediği bir diğer özellik de yukarıdan çekilip açılan “Bugün” kısmında gerçekleşti. Artık bu bölümde “widget”lar görüntülenebilecek. Bu özellik Android telefonlarda uzun süredir bulunuyordu. Yine de widget’lar ve diğer eklentiler yine Android’e göre iOS 8’de oldukça kısıtlı bir imkana sahip. Apple’ın işletim sistemini güvenli tutma isteği ve geliştiricilere yalnızca widget olan uygulama sunmaya izin vermemesi de bunu gösteriyor.

iOS-8-extensions-2

Google da Android Lollipop ile geliştiricilere yeni özellikler sundu. Chrome tarayıcısı üzerinden Google araması yapıldığında artık direkt olarak uygulamalara linkler görüntülenebilecek. Yeni Android’de ayrıca geliştiriciler için 5000’den fazla API bulunuyor.

İki işletim sisteminde de geliştiriciler için çok daha fazla özellik bulunuyor ancak karşılaştırdığımız zaman iOS 8’deki gelişmelerin daha önemli olduğunu söyleyebiliriz. Şimdiye kadar kendini bu kadar kapalı tutan işletim sistemindeki yeniliklerin daha büyük olacağı aşikar.

64-bit desteği
Apple, geçtiğimiz sene çıkardığı iPhone 5S ve iOS 7 ile 64 bit desteğini ilk kez akıllı telefonlara getirmişti. Bu destek iOS 8 ile devam ederken, Android cephesi ilk kez bu yıldan itibaren 64 bit işlemcileri destekleyecek.

Yani 2015 sonrasında çıkacak telefonların çoğunda 64 bit işlemciler görmeye başlayacağız. 64 bit desteğiyle birlikte telefonlarda da hatırı sayılır ölçüde performans iyileşmesi bekliyoruz.

Sağlık ve Fitness
Son dönemin en popüler uygulamalarından olan Sağlık ve Fitness uygulamalarına hem Apple hem de Google’ın önem gösterdiğini söyleyebiliriz. Apple, geliştiriciler için çıkardığı HealthKit ile birlikte Sağlık uygulamasına veri depolayarak kullanıcısına tüm aktivite ve fitness bilgilerini tek bir ekrandan sunarken, Google de Android için Google Fit programını duyurdu.

Hem iOS 8, hem de Android Lollipop’taki resmi uygulamalar, cihazlardaki sensörleri kullanarak sağlık ve fitness verisini depolayacak ve kullanıcısına sunacak.

 iOS 8’de Sağlık uygulaması nasıl kullanılır?

Hey Siri, Ok Google
Apple’ın kişisel asistanı Siri de iOS 8 ile birlikte gelişti. Google Now ile tanıdığımız ve sistemi “Ok Google” komutuyla uyandırıp konuşmamızı sağlayan özellik, “Hey Siri” komutuyla iOS cihazlara da geldi. Apple’ın bunu diret olarak Google’dan ödünç aldığını söylersek yanılmış olmayız. Yine de aradaki en büyük fark, Siri’yi bu şekilde yalnızca telefon veya tablet şarjdayken uyandırabiliyor olmanız. Android’de herhangi bir zamanda Ok Google dediğinizde Google Now açılıyor.

Handoff
iOS 8’in belki de en büyük yeniliklerinden birisi Handoff. Eğer birden fazla Apple cihazına sahipseniz, bu özelliği çok seveceksiniz. Handoff ile iPhone, iPad ve Mac cihazlarınız uyum içerisinde çalışıyor ve çeşitli özellikler sunuyor. Aynı ağa bağlı oldukları zaman iPhone’a gelen aramalar tablet veya bilgisayardan yanıtlanabilirken, Safari’de veya Mail uygulamasında kaldığınız yerden diğer cihaza geçip direkt devam edebiliyorsunuz. Bunun için Mac bilgisayarlarda Dock’un en solunda çıkan Safari veya Mail uygulamasına basmanız, iPhone veya iPad’de de kilit ekranının sol alt köşesinde çıkan simgeye tıklamanız yeterli.

ios 8-devamlılık

Buna benzer özellikler Android cihazlarda da bulunuyor ancak kullanmak için üçüncü parti uygulamalara başvurmak gerekiyor ve Apple’ın kendi ekosistemi içerisinde ürettiği Handoff gibi kusursuz çalışmıyor. Ancak bir Chromebook sahibiyseniz, Android Lollipop, mobil cihazınız yakındaysa bilgisayarı otomatik olarak açıyor. Ek olarak bildirimler de hem mobil cihazda, hem de Chromebook’ta görüntülenebiliyor.

CarPlay ve Android Auto
Android Lollipop ile birlikte Google otomobiller için Android Auto sistemini tanıttı. Apple’ın geçtiğimiz yıl iOs 7 ile birlikte duyurduğu CarPlay özelliğine benzeyen Android Auto, CarPlay ile benzer özelliklere sahip. İki sistem de akıllı telefonları kullanarak harita, müzik ve diğer uygulamalara ait bilgileri uyumlu araçların ekranında gösteriyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir