İnceleme

Acer Aspire V7: Aldığını hak ediyor

By

on

Acer’ın Aspire V7 modeli, HP Envy TouchSmart 15y modelinde gördüğümüz eksikliklerin çoğunu kapatan bir bilgisayar olmuş. Ek olarak Aspire V7’nin daha hızlı birimleri, daha fazla belleği ve daha iyi bir pil ömrü bulunuyor. Tabii bunlarla birlikte Aspire V7’nin fiyatı da Envy’e nazaran 350 dolar daha fazla. Elbette bunun için geçerli sebepler de bulunuyor.

HP Envy ile karşılaştırıldığında, Acer’ın Intel Core i7-4500U işlemcisi, daha düşük voltaj üreten bir çipe sahip. Envy’de bulunan 47 watt’lık Core i7-4700MQ’ya nazaran, 15 watt üreten bu işlemci oldukça tasarruflu. Aynı zamanda V7’nin 5 saat 2 dakikalık üstün pil ömrünün de temelinde bu yatıyor.

HP’nin 950 dolarlık Envy’e sıkıştırdığı Core i7 işlemci ve bütünleşik olmayan ekran kartına karşın, Acer da bilgisayara 24 GB’lık bir SSD ve 12 GB DDR3/1600 RAM sıkıştırmış. Bunlara ek olarak Nvidia GeForce GT 750M ekran kartı ile daha hızlı bir GPU deneyimini kullanıcılara sormuş. Bilgisayardaki SSD, 1 TB 5400 rpm mekanik sabit diskin yanında bir cache rolü görüyor. Bu sayede Windows’un ve uygulamaların hızlıca açılması sağlanıyor. SSD ve ekran kartı varlığı da, Aspire V7’nin benchmark puanını önemli derecede artırıyor.

Acer Aspire V7, WorldBench testinde 246 puan yaparak etkileyici bir sonuç elde etti. Referans aldığımız çift çekirdekli 3. Nesil Intel Core i5 işlemcili Asus VivoBook’un neredeyse 2.5 katı hızlı bir bilgisayar olarak öne çıktı. Bioshock Infinite oyununu 1024×768 çözünürlük ve görüntü kalitesi düşük ayarlarda 76.5 FPS ile oynatan Aspire V7, aynı zamanda bir oyun bilgisayarı olarak da kullanılmaya müsait.

Aspire V7’de bulunan 15 inçlik dokunmatik ekran, 1920×1090 piksel çözünürlük sağlayarak oldukça canlı ve dokunmalara duyarlı bir görünüm çizdi. Küçük ekran sebebiyle, numara tuşları klavyede bulunmasa da, genel olarak tuşlar iyi yerleştirilmiş ve arka aydınlatma ile desteklenmiş. Yine de dokunuşlara daha net geri bildirim verebilmesi açısından tuşlar üzerinde bir miktar daha oynama yapılması gerektiğini düşünüyoruz. 2.1 santimetrelik kalınlığa sahip olan Aspire V7, yine 2.1 kg’lık ağırlığıyla, Sony Vaio Pro’nun iki katı ağırlığında.

Acer, Aspire V7’nın kasasına üç adet USB portu koymuş ancak bunlardan yalnızca bir tanesi USB 3.0 destekliyor. Bu port da Ethernet portu, HDMI çıkışı ve VGA çıkışının arkasına, rahat ulaşılamayacak bir yere koyulmuş. Diğer iki USB portu ise sol ve sağ kısımlara yerleştirilmiş. Bilgisayarın sağında bir de SD kart okuyucu bulunuyor. Bilgisayarın güç tuşu da, garip bir şekilde sol yan tarafa koyulmuş, yalnızca bilgisayarı kaldırmak istediğinizde bile yanlışlıkla basmanız mümkün görünüyor.

Acer Aspire V7, kesinlikle kusursuz Ultrabook değil, ancak oldukça ince ve kendisine verilen görevleri hızlıca halledecek kadar güçlü. Ek olarak, düşük ayarda oynanan oyunları da rahat bir şekilde destekliyor. Sonuç olarak, Aspire V7’nin bizden geçer not aldığını ekleyelim.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir