Donanım

Zotac’dan giyilebilir PC

By

on

Sanal gerçeklik uygulamları güçlü bilgisayarlar istiyor. Kablolar ile boğuşmamak için en iyi çözüm sırtınıza yüklenmek.

2016 yılında en az üç tane PC üreticisi sırta çanta gibi giyilebilen, kendi güçlü piline sahip, sistemler üreteceğini duyurdu. Bunun en büyük nedeni sanal gerçeklik uygulamalarında masa başına veya odanızın belli bir alanına hapsolmanın ötesine geçerek serbestçe hareket etmenize imkan tanımak.

Şimdi bu planların gerçeğe dönüştüğünü görüyoruz. Zotac yaptığı basın açıklaması VR Go Backpack PC’yi duyurdu.

gobackpack

 

Zotac’ın VR Go Backpack sistemi çekici özellikler içeriyor. Sistemin kalbinde 2.8 GHz hızında dört çekirdekli Intel Core i7-6700T işlemci bulunurken, 16GB DDR4 RAM sistem ve 8GB GDDR5 belleğe sahip bir GeForce GTX 1070 karta sahip.

Kasada üç adet HDMI 2.0 ve iki DisplayPort 1.3 bağlantısı bulunuyor. Zotac’ın sistemi aynı anda 4 monitöre çıkış sağlayabilir ancak VR için sistemi sırtınıza takacaksanız bunun bir önemi olmayacak. VR Go Backpack dilerseniz normal oyun oynamak ya da sadece bir Excel dosyası üzerinde çalışmak istediğinizde de yeterince tatmin edici bir çözüm sağlıyor. Sistemin büyüklüğü ise 16 inç x 10.63 inç x 3 inç boyutlarında.

Depolama alanı olarak sistem bir adet HDD veya SSD için 2,5 inçlik bir yuvaya sahip. Sistem ile birlikte temel olarak 240 GB m.2 SATA SSD geliyor. Bağlantı açısından, 3’ü bir arada kart okuyucu, Ethernet, 802.11ac/b/g/n destekli Wi-Fi ve Bluetooth 4.2 sağlanıyor.

VR Go Sırt Çantası iki adet sistemi kapatmadan değiştirilebilen 6,600 mAh pil içeriyor; böylece kablosuz oyun hayalleriniz yarıda kesilmeden devam edebiliyor. Oyun yükü altındaysa pil ömrü yaklaşık iki saat olarak belirtilmiş.

Ancak bu tarz performanslı bir PC ciddi ısı üretebilir. Zotac oyuncuyu bu ısıdan uzak tutmak için sistem üzerinde özel ısı dağıtım yolları kullanarak ısıyı çanta üzerinden dağıtıyor ve dışarı atıyor.

Tuhaftır ki, Zotac bu temel modelin ağırlığını ne kadar olduğunu açıklamıyor ki sırtınızda taşıyacağınız bir cihaz için bu oldukça önemli bir kriter. Şirket sadece ağırlığı daha rahat hale getirmek için eşit olarak dağıtıldığını söylüyor.

Zotac, henüz bir fiyat veya resmi olarak pazara çıkış tarihi açıklamış değil.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir