Gündem

Yunanistan’daki kriz teknolojik ödemeleri vurdu

By

on

Yunanistan’ın son zamanlarda oldukça zor zamanlar geçirmesine sebep olan borç krizi, ülkedeki teknolojik alışverişi de önemli ölçüde etkiliyor. Şu an itibariyle iTunes, App Store ve PayPal gibi online ödeme araçlarında kullanılan kredi ve banka kartları üzerinden yabancı ülkelere ödeme yapılamıyor.

Avrupa Birliği ülkeleri ve IMF’den aldığı borçları ödeyemeyen Yunanistan hükümetinin, vatandaşların ülkeden para çıkarmasını engellemeye yönelik uygulamaya koyduğu sermaye kontrolü çerçevesinde şu an itibariyle ülkedeki hiç kimse 0.99 Euro’luk bir şarkı dâhi alamıyor. Elbette Yunanistan vatandaşlarının en büyük derdi bu değil ancak ülkedeki hâli hazırda can çekişen geliştiriciler ve girişimciler için alınan bu karar büyük bir sorun teşkil ediyor.

Apple kaynakları dışında, online para transferinin büyük bölümünü sağlayan PayPal da ülkede kullanılamıyor. Apple kanadından resmi olarak bir açıklama yapılmazken, PayPal aşağıdaki bildiriyi yayınladı:

“Hâli hazırda Yunanistan’daki durumu ve hükümet ile borç aldıkları organlar arasındaki müzakereleri yakından takip ediyoruz. Yunanistan’daki yetkililerin kısa zaman önce aldığı sermaye kontrolü kararları neticesinde, ülkedeki banka hesapları ile oluşturulan PayPal cüzdan hizmeti ile herhangi bir banka veya kredi kartı ile yapılan uluslararası işlemler şu an için gerçekleştirilemiyor.”

Geçtiğimiz hafta sonu ülkede gerçekleştirilen referandum sonucunda da hayır kararı çıkarken, bu sonucun ülkenin dertlerinden en küçüğü olarak nitelendirebileceğimiz teknoloji alışverişine nasıl etki edeceği şu an için bilinmiyor. Vatandaşların sosyal medya üzerinden bu karar tepkisi ise her geçen gün artıyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir