Gündem

YouTube, yeni Kartlar özelliğini duyurdu

By

on

YouTube, bugün içerik oluşturucu blogunda yaptığı açıklama ile yeni bir özellik duyurdu. Videoların üstüne yerleştirilebilen Ek Açıklamalar özelliğinin çok daha büyüğü olarak düşünebileceğimiz kartlar, videolara yepyeni bir boyut kazandıracak.

Ek Açıklamalar, kimi zaman izleyiciyi gıcık etse de, oldukça faydalı bir özellikti. Blogda yapılan açıklamada, YouTube izleyicilerin yeni kartları çok seveceğini düşünüyor. Kartlar üzerinden izleyiciler diğer videolara yönlendirilebiliyor, satın alma işlemi gerçekleştirebiliyor, oynatım listesi görebiliyor, web sitesi ziyaret edebiliyor veya bağışta bulunabiliyor. Kartlar, videonun sağ üstünde bir “info” simgesine basılarak açılabiliyor ve yine aynı şekilde kapatılıyor. Direkt açık bir şekilde izleyicinin karşısına çıkmıyor.

youtube kart1

Üstteki fotoğrafta da görebileceğiniz gibi, kartlar eski açıklamalardan çok daha şık görünüyor ve en önemlisi de mobil cihazlarda da görüntülenebiliyor. Ek olarak kartlar, videonun herhangi bir anında gösterilebiliyor. Şu an için dört farklı çeşitte kart seçmek mümkün: İlişkili Web Sitesi, Ürün, Bağış toplama ve Video ya da Oynatma Listesi seçenekleri kullanıcılara sunuluyor. Kartlar, video düzenleme ekranında da yeni bir sekme olarak yer alıyor.

youtube kart

Şimdilik Ek Açıklamalar özelliği, bir süre daha YouTube’da kalacak gibi görünüyor ama Kartlar’ın nihai amacı, tamamen açıklamaların yerini almak. Bunun için de kartların şu an açıklamalar ile yapılan her şeyi yapabilmesi gerekiyor ki bunun için biraz daha zaman var sanıyoruz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir