Gündem

YouTube Kids çıktı

By

on

Geçtiğimiz hafta sona ermeden, bugün çıkacağı yönünde dedikoduları dönmeye başlayan, Google’ın çocuklar için geliştirdiği YouTube Kids uygulaması resmen yayınlandı. Resmi Google blogu üzerinden yapılan bir açıklama ile duyurulan yeni uygulama, Google içerisindeki çeşitli takımlar ile çok sayıda ebeveynin bir yılı aşkın süredir gerçekleştirdiği ortak bir çalışmanın ürünü olarak ortaya çıktı. YouTube Kids, Google’ın yalnızca çocuklar için çıkardığı ilk uygulama olma özelliğini de taşıyor.

YouTube Kids, tahmin edeceğiniz üzere çocuklara uygun bir arayüzde büyük, kolay seçilen simgeler ile olabildiğince az kaydırma ile kullanılıyor. Ana sayfasında sekiz büyük kutucuk bulunan uygulamada, her bir kutucukta birer popüler çocuk serisi yer alırken, üst kısımda bulunan beş simge de çocukları TV dizilerine, şarkılara, eğitim programlarına ve en çok izlenen videolara ulaştırıyor. YouTube Kids, bu özelliklerin yanında uygun olmayan arama terimlerini de engelliyor. Örneğin “seks” ifadesi aratıldığında, “Başka bir şey dene.” yazısı çıkıyor. Ek olarak, ebeveynlerin toplam kullanım zamanını belirlemesine yarayan bir ayar da YouTube Kids’de bulunuyor.

Uygulamanın ilk başta yalnızca Android cihazlara geleceği söylense de, resmi lansman ile birlikte YouTube Kids iki büyük platform için de yayınlandı. Android sürümüne buradan, iOS sürümüne de buradan ulaşabileceğiniz YouTube Kids, şu an için yalnızca ABD’deki marketlerden resmi bir şekilde indirilebiliyor. Yine de konum engellerini aşmanın farklı yolları olduğunu hatırlatalım.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir