Gündem

YouTube Kids, 23 Şubat’ta çıkıyor

By

on

USA Today’in yaptığı habere göre, YouTube çocuklar için yeni bir uygulama çıkarıyor. Tam ismi YouTube Kids olan uygulama, ilk başta yalnızca Android cihazlar için çıkacak ve ücretsiz olacak.

23 Şubat Pazartesi günü itibariyle Google Play Store’daki yerini alacak olan YouTube Kids, tahmin edeceğiniz üzere çocuklara uygun bir arayüzde büyük, kolay seçilen simgeler ile olabildiğince az kaydırma ile kullanılıyor. Ana sayfasında sekiz büyük kutucuk bulunan uygulamada, her bir kutucukta birer popüler çocuk serisi yer alırken, üst kısımda bulunan beş simge de çocukları TV dizilerine, şarkılara, eğitim programlarına ve en çok izlenen videolara ulaşabilecekler.

youtube kids

Google’da projenin grup ürün yöneticisi Shimrit Ben-Yair, “Görüntüleri olabildiğince büyük, dokunma alanını da küçük parmaklara uygun olarak yaptık. Birçok küçük çocuk henüz yazma bilmediği için de, sesle arama özelliğini de ekledik.” diyor. YouTube Kids, bu özelliklerin yanında uygun olmayan arama terimlerini de engelliyor. Örneğin “seks” ifadesi aratıldığında, “Başka bir şey dene.” yazısı çıkıyor. Ek olarak, ebeveynlerin toplam kullanım zamanını belirlemesine yarayan bir ayar da YouTube Kids’de bulunuyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir