Gündem

Yeni tarayıcı Vivaldi yayın hayatına başlıyor

By

on

Tarayıcı pazarında hareketli bir hafta yaşanırken, Microsoft’un Windows 10 ile birlikte gelecek tarayıcısı Spartan‘ı duyurmasının ardından yeni bir tarayıcı daha gün yüzüne çıktı.

Bugün itibariyle Windows, Mac ve Linux platformları için önizlemesi yayınlanan Vivaldi, eski Opera kullanıcılarının hatırlayacağı çeşitli özellikleri de beraberinde getiriyor. Eski Opera CEO’su ve kurucu ortağı Jon von Tetzchner’in önderliğinde geliştirilen yeni tarayıcıda mouse hareketleri ve yani sekmeyle birlikte karşılaşılan, favori sekmeleri gösteren “hızlı arama” özelliği bulunuyor.

vivaldi 2Eski Opera özelliklerinin yanında Vivaldi yeni özellikleri de kullanıcılarla buluşturuyor. Kolay gezinme için, benzer siteler tek bir sekmede toplanabiliyor. Örneğin bir konuda araştırma yapıyorsanız, o konuyla ilgili tüm sayfaları tek bir sekme altında toplayabiliyorsunuz.

Bir diğer özellik de Vivaldi üzerinden direkt tarayıcıda not almayı sağlıyor. Ek olarak sekmeler ve adres çubuğu da, mevcut sayfanın favicon’una göre renk değiştiriyor.

The Next Web’e konuşan, Vivaldi’nin kurucu ortaklarından Tatsuki Tomita, o kadar fazla tarayıcı varken neden yeni bir ürün çıkardıkları sorusunu yanıtlıyor: “Tarayıcılarından daha fazlasını bekleyen insanlar için daha güçlü bir tarayıcının eksik olduğunu düşündük. Günümüzde en çok kullanılan tarayıcıların çoğu birbirine benzer, hiçbir şekilde ayrılmayan ve nispeten basit özellikler sunuyor. Opera, eskiden diğer tarayıcılarda bulunmayan eşsiz ve güçlü özelliklere sahipti. Ancak ne yazık ki Opera’nın şu anki hali de diğer tarayıcılardan farksız. Şu an Opera’nın özlenen eski sürümünü kullanan milyonlarca kullanıcı olduğunu biliyoruz ve onlar için daha yenilikçi, daha güçlü bir tarayıcı çıkarmak istedik.”

vivaldi

Bu yüzden de, Vivaldi’nin öncelikli odağı, daha önce Opera’da bulunan bazı özellikleri kullanıcıya kavuşturmak. Zaman geçtikçe özellik sayısı da, tarayıcının gücü de artacak. Vivaldi ekibinin gelecek planları da oldukça büyük. Şu an için teknik önizleme sürümü üzerinden kullanılabilen Vivaldi’de, önümüzdeki aylarda senkronizasyon, mail desteği, performans iyileştirmeleri ve eklenti desteği de karşımıza çıkacak. Tatsuki Tomita son olarak Vivaldi’nin çoğunlukla topluluk tarafından şekillendiğini ve yeni çıkacak özelliklerin de tüketicilerin talebine göre belirleneceğini söylüyor.

Vivaldi’yi Windows, Mac veya Linux platformları için kendi sitesinden indirebilirsiniz.

Recommended for you

1 Comment

  1. yavuz turan

    Şubat 10, 2015 at 10:46 am

    tabların gruplar altında toplanabilmesi opera 12x sürümlerinde de vardı zaten. daha sonra çıkan 15 ve üstü sürümlü operalarda yok o özellik.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir