Gündem

Yeni Intel işlemcileriler nesnelerin internetini hedefliyor

By

on

Intel Atom E3900 çipler daha güçlü grafik işlemci ve görüntü işleme özelliklerine sahip olarak geliyor.

Nesnelerin interneti trendinin yaygınlaşması, yakın gelecekte görmek ve duymak için cihazlara güveneceğimizin ve hatta bizim yerimize karar vermelerini isteyeceğimizin de sinyalini veriyor. Bu nedenle birbirine bağlı bu cihazların kalbinde yatan işlemciler kritik rol oynuyor. Intel’in yeni tanıttığı Atom E3900 çipler gelişmiş bilgisayar görüntüleme ve endüstriyel seviyede zamanlamayla bu göreve talip.

Üretimden gözetlemeye kadar geniş alanda uygulama senaryosu için tasarlanan E3900 işlemcilerin yanına yakın gelecekte bir de araçlara özel geliştirilen A3900 adında bir kardeş eklenecek.

Intel makinelerin sadece olup biteni algılamakla yetinmesini istemiyor; bunun için akıllı cihazların gözlemleri üzerine hareket etmelerini sağlayacak işlemciler geliştiriyor. Bu işlemciler sayesinde örneğin bir cihaz üretim bandında kusurlu ürün tespit ederse, yetkili birini uyarabilmeli ve hatta üretimi geçici olarak durdurabilmeli. Sürücünün uyuklamaya başladığını tespit eden bir araç içi kameranın, alarmı çalıştırarak tehlikeleri önlemesi gerekiyor.

Kendinden önceki modele kıyasla 1,7 kat daha fazla bilgi işlem gücü sunan E3900, benzer şekilde bellek hızı ve bant genişliği konusunda da çıtayı yükseltmiş görünüyor. Grafik ve görüntü alma açısından işlemcileri geliştiren Intel, 3D grafik performansını 2,9 kat artırdığı yeni işlemcilerde 4K Ultra HD videoyu üç ayrı ekranda render edebileceğini söylüyor.

Görüntüyü yakalama ve işleme alanında da daha iyi olduğu belirtilen yeni işlemciler, videolarda gürültüyü azaltarak düşük ışıkta görüntü kalitesini artırmak için dört vektör görsel işleme ünitesine sahip bulunuyor. Ağa bağlı bir video kayıt cihazında kullanılacak E3900, 15 ayrı kameradan 1080p video akışını alarak, bir video duvarına 30 fps hızda eş zamanlı olarak yansıtabiliyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte görsel işleme süreçlerinin de her yeni işlemcide daha iyiye gitmesi gerekiyor. Bu konuda atılan son adım ise, makinelerin gördüklerini anlayarak buna bağlı kararlar vermelerini sağlayan bilgisayar destekli görüntü teknolojileri. Intel yetkilileri, insanların bu konuda beklentisinin oldukça yüksek olduğunu ekliyor: “İş dünyası bizden, bir ortamda olup biteni tıpkı insanlar gibi hissedebilen işlemciler istiyor. Böylelikle cihazlar insanlara rapor vermek yerine gerekli eylemi kendileri yerine getirebilecekler.”

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir