Gündem

Yeni GDDR6 bellekler GPU’lara ne zaman gelecek?

By

on

Sanal gerçeklik ve oyun dünyası, PC teknolojilerine yön vererek GPU’lar için yeni bellek tiplerinin geliştirilmesini sağlıyor.

Günümüzde çoğu ekran kartında kullanılan GDDR5 belleklerin yerini alacak olan GDDR6, Samsung yöneticilerinden Jin Kim’in Hot Chips konferansında yaptığı sunuma göre 2018 yılında üretime geçecek. Daha hızlı ve daha düşük güç tüketen bir grafik belleği olarak tanımlanan GDDR6, saniyede 14 Gigabit işlem hızıyla önceki nesle oranla yüzde 40 performans artışı sağlıyor.

Her ne kadar Samsung GDDR6’nın üretimi için 2018‘i hedefliyor olsa da, ekran kartlarındaki bellek değişiminin son kullanıcıya yansıması bir hayli uzun sürüyor. Grafik bellekle birlikte GPU tasarımlarının da bu yeni bellek tipine göre düzenlenmesi, ardından üretilen bileşenlerin doğrulanması ve uzun testlerden geçirilmesi gerekiyor. Diğer bir deyişle, GDDR6’yı 2018 yılında bilgisayarınızdaki ekran kartında görmeyi beklemeyin.

Sanal gerçeklik (VR) ve video oyunu gibi uygulamalar, en iyi görsel kaliteyi sunmak adına GPU’ların üzerine yoğun yük bindiriyor. Oculus Rift ve HTC Vive gibi VR cihazları, sadece en üst seviye ekran kartlarıyla uyumlu çalışıyor. GDDR6 belleklerin bu performansı karşılarken, güç tüketimini de azaltması bekleniyor.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir