Gündem

Yeni Chrome özelliği sekmeleri otomatik olarak sessize alacak

By

on

Artık nereden geldiğini bulamadığınız otomatik video sesleri sizi rahatsız etmeyecek.

Chrome internet tarayıcısının en güzel özelliklerinden birisi de eğer bir sekmede herhangi bir ses çalan uygulama varsa (video, müzik vb.) bunu ufak bir ikon ile size sekmenin başlığında göstermesi. Ancak bu özellik bile her zaman çok sayıda sekme ile çalışan kullanıcılar için yeterli olmuyor. Bu yüzden Google bu özelliği bir adım ötesine taşıyor.

Google’ın Chrome’a getirdiği yeni özellik Chrome Geliştiriciler kanalında ortaya çıktı ve “manage audio focus” adını taşıyor. Bu özellik sayesinde eğer o anda aktif olmayan bir sekmede herhangi bir sesli video varsa otomatik olarak sesi kapatılıyor. Özellikle pek çok sekme ile interneti gezen kullanıcılarda açılan sayfalardan birinde veya bir kaçında otomatik oynayan videolar varsa ciddi şekilde ortaya karmaşık bir durum çıkabiliyordu. İşte bu özellik sayesinde artık bu kuru gürültüler tarihe karışacak.

Şu anda bu özellike sadece Chrome geliştiricileri için sunulan özel bir test sürümünde mevcut. Eğer dengeli bir sürümde kalmak istiyorsanız şimdilik bu özellik için Chrome sürümü değiştimenizi kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Ancak risk alırım diyorsanız öncelikle Chrome Channels sitesine gitmeniz ve en işletim sisteminize uygun Dev Channel’dan ilgili sürümü indirmeniz gerekiyor. Ardından aşağıdaki metni adres çubuğuna yazarak Enter tuşuna basmalısınız

chrome://flags/#enable-default-media-session.

Açılan penceredeki seçeneklerden “Manage audio focus across tabs” seçeneğinin aktif olduğunu ve Enabled seçildiğinden emin oldun. Relaunch Now butonuna basında Chrome kapanıp açılacak ve artık bu özellik aktif hale gelmiş olacak.

Şimdilik bu test özelliği sadece HTML5 destekleyen videolarda işe yarıyor. Bunu da bir not olarak buraya ekleyelim.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir