Gündem

Yahoo, YouTube yıldızlarının peşine düştü

By

on

Yahoo, bir yılı aşkın bir süre önce Tumblr’ı satın almış ve beklenenlerin aksine sosyal ağda pek bir değişikliğe gitmemişti. Ancak Business Insider haberine göre, bu durum geçerliliğini yitiriyor olabilir. YouTube’un online video alanındaki üstünlüğüne karşı bir güç ortaya koymak isteyen Yahoo, YouTube yıldızlarını yanına çekerek Tumblr üzerinden paylaşılan videolar ile kullanıcı çekmek istiyor.

Business Insider’ın söylediğine göre Yahoo, bir milyar dolarlık GIF merkezi Tumblr’ı YouTube’dan yanına çekeceği yıldız isimler ile bir video platformuna geçirmek istiyor. YouTube yıldızlarının peşinde ABD’nin ünlü karasal ve kablo kanallarının da olduğu söylenirken, Yahoo’nun bu yıldızlara kazandıkları reklam gelirlerinden daha fazla pay önereceği söyleniyor. Yahoo’nun bu planı uygulamaya koyup koymayacağı henüz bilinmezken, gerçekleşmesi halinde de farklı senaryolar doğabilir. Yahoo’nun hamlesi ardından Tumblr daha çok 18 yaş altı kitleye hitap etmekten çıkar ve YouTube’daki aboneleri çekerek geniş bir sosyal ağ halini alır. Aynı şekilde Yahoo ve video üreticileri de daha fazla para kazanabilir. Bir diğer ihtimal de, Yahoo’nun yıldızları bünyesine katması hiçbir şeyi değiştirmez ve aboneler YouTube’da başka insanların videolarını izlemeye devam eder.

Yahoo’nun bu riskli kumarı oynayıp oynamayacağı henüz bilinmiyor ancak oynarsa, bağımsız içerik üreticileri için yeni kapıların açılması söz konusu olabilir.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir