Gündem

Xiaomi’nin genişleme planı durdu

By

on

Nisan ayında, 2014 bitmeden 10 yeni pazarda daha yer alacağını duyuran Çin’in yükselen yıldızı Xiaomi, Bloomberg’ün son haberine göre genişleme planlarını erteledi. 

Daha önce Google’ın Android bölümünde genel başkan yardımcılığı yapan ve şu an Xiaomi’nin genel başkan yardımcısı konumunda bulunan Hugo Barra, “Daha fazla genişlemeden önce Hindistan ve Endonezya pazarlarına odaklanmanın daha akıllıca olacağını düşündük.” dedi.

Pazarda yeni olmasına rağmen, Xiaomi’nin telefonları Hindistan’da tabiri caizse peynir ekmek gibi satıyor. Hatta satış rakamları o kadar yüksek ki, şirket talebi karşılamakta zorlanıyor. Haberlere göre, Xiaomi son iki ayda gelen talebi karşılamak için Çin’den Hindistan’a 4 özel uçuş gerçekleştirdi. Barra, bu konuda: “Hindistan’a saçma sapan miktarlarda ürün gönderiyoruz. Haftada 50.000’den 200.000 seviyelerine çıktık.” dedi.

Arz talep sorununu çözmek adına, Xiaomi şimdilerde Hindistan’da bir fabrika açmayı planlıyor. Brezilya’yı da listesine ekleyen şirket, şimdiden Foxconn gibi elektronik üreticileriyle görüşmelere başlamış durumda. Hindistan’daki üretimin önümüzdeki yıllarda başlaması beklenirken, Brezilya için sürecin daha hızlı işleyeceği söyleniyor.

Genişlemenin durdurulma haberi, Xiaomi CEO’su Lei Jun’un 4 yıllık şirketin 5-10 yıl içerisinde dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olacağını söyledikten yalnızca bir hafta sonra geldi. Geçtiğimiz ay, Xiaomi, Samsung ve Apple’ın ardından dünyanın en büyük üçüncü akıllı telefon üreticisi olmuştu.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir