Gündem

Xiaomi’den Mi Notebook Air

By

on

Çin’de laptop pazarı küçülürken Xiaomi’den gelen bu MacBook Air kopyası laptop ne kadar başarılı olabilir?

Bu güne kadar Xiaomi CEO’sunun mimik ve hareketlerine varana kadar Apple’ı kopyalamktan geri kalmadı. Ancak ürettiği telefonlar ile zaman içinde kalitesini yükselten Xiaomi bu gün Çin’deki en popüler cep telefonu markalarından birisi olmanın ötesinde dünyanın farklı ülkelerinde de ciddi başarılara imza atıyor.

Xiaomi’nin en son ürünü ise Windows 10 işletim sistemi ile çalışan bir MacBook Air kopyası laptop. Bir kaç farklı modelde üretilen Mi Notebook Air’in fiyatları 525 ila 750 dolar arasında değişiyor.

IDC ürün araştırmalarından sorumlu başkan yardımcısı Bryan Ma bu sene tüketici notebookları açısından Çin’de pazarın yüzde 10,4 küçüldüğüne dikkat çekiyor. Ma’ya göre Xiaomi bu notebook ile pazarda büyük bir pay almahyı değil ürün gamını tamamlayıcı bir portföye sahip olmayı hedefliyor zira geçen yılın son çeyreğinde akıllı telefon pazarındaki yüzde 14,4’lük payı bu senenin ilk çeyreğinde yüzde 9’a gerilemiş durumda.

 

13,3″ ekran büyüklüğüne sahip Mi Notebook Air Nvidia GeForce 940MX harici grafik kartı, Intel Core i5 işlemci, 256GB PCIe SSD ve genişleyebilir SATA SSD slotuna sahip. 8GB DDR4 RAM ve 802.11ac Wi-Fi ile birlikte geliyor. Pil ömrünün tek bir şarj ile 9,5 saat sürdüğü ve 30 dakikanın altında bir sürede pilin yüzde 50 şarj edilebilmesi Mi Notebook Air’in öne çıkan özellikleri. 1,28 kilogram ağırlığında ve 309.6 x 210.9 x 14.8 millimetre ölçülerdeki cihaz USB Type-C girişi ile şarj ediliyor. Ayrıca üzerinde iki adet USB 3.0 port ve bir adet HDMI girişi bulunuyor.

12.5″ olan model ise sadece 1.07 kilogram ağırlığında ve pil ömrü 11,5 saat gidiyor. Intel Core m3 işlemci entegre grafik kartı bulunan bu modelin 4GB of RAM’i ve 128GB yükseltilebilir SSD diski bulunuyor.

Her iki model de altın ve gümüş renklerdesatışa sunulacak.

 

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir