Gündem

Windows Phone 8.1 güncellemesi geldi

By

on

Uzun süredir beklenen Windows Phone 8.1 güncellemesi, bugünden itibaren yayınlanmaya başlayacak. Artık kullanıcıların Windows Phone 8.1’i kullanmak için farklı yollar denemesine gerek kalmayacak. Nokia Lumia cihazları kapsayacak güncelleme, Cyan adıyla dağıtılacak ve Türkiye için şu an Lumia 925 güncellemesi hazırlanmış durumda, onun dışındaki telefonlar test aşamasında görünüyor. Güncelleme yayınlandığı zaman tüm telefonlara bildirim gelecek ancak önümüzdeki hafta içerisinde Nokia’nın sitesini ziyaret ederek operatöre göre güncelleme durumunu kontrol etmekte de fayda var.

Nisan ayından bu yana, Microsoft tüm Windows Phone kullanıcılarına, geliştirici aboneliği karşılığında developer preview sürümü kullanma olanağı sağlıyordu.  Ancak bu işlem oldukça basit olmasının yanında, geçici bir süreliğine telefonu garanti kapsamı dışına çıkarıyor ve üreticinin sağladığı özelliklerden de faydalanamamasına sebep oluyordu.

Resmi Lumia Cyan güncellemesi ile, Nokia kullanıcılarına Windows Phone 8.1’e ek olarak ayrı özellikler de sunuyor. Nokia Kamera uygulamasının arayüzü basitleştirilirken, fotoğrafların düzenlenip paylaşılması da kolay bir hale getirilmiş. Ek olarak Kamera Rulosu da Nokia’nın Creative Studio 6 programına direkt erişim sağlayacak. Nokia’nın eklediği bir diğer özellik olan Device Hub da, bağladığınız cihazlarınızı en son nerede bıraktığınızı görmenizi sağlayacak.

Bunun dışında Lumia 1520 ve Lumia Icon kullanıcıları, kameraları için daha iyi renk ve ışık ayarları, devamlı otofokus ve RAW DNG görüntü iyileştirmeleri elde edecek. Nokia ayrıca Dolby Digital Plus 5.1 ve Nokia Rich Recording ile de videolardaki ses kalitesinin artırılacağını belirtiyor.

Lumia Cyan güncellemesinin durumunu, Nokia’nın sitesinden takip edebilirsiniz.

Recommended for you

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir